آغاز لایروبی اروند بعد از ماه رمضان

ایران و عراق به طور جدید توافق پروتکل 1975 الجزایر را دنبال می کنند، این خبری است که روز گذشته مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد و افزود که بر اساس توافق طرفین، لایروبی اروند بعد از ماه رمضان آغاز خواهد شد.

محمد راستاد درباره لایروبی اروند با همکاری عراق، گفت: با توجه به اینکه تنها رودخانه قابل کشتیرانی کشور اروندرود است یکی از توافقات در ملاقات اخیر سران دو کشور عراق و ایران، لایروبی اروندرود بود.

وی ادامه داد: توافق با عراق برای لایروبی اروندرود در قالب پروتکل 1975 الجزایر بین دو کشور صورت خواهد گرفت که مستلزم بازگشایی دفتر همکارهای مشترک است، در قالب این دفتر تمام عملیات لایروبی،ایمنی، راهنمایی کشتی ها و سایر موارد به صورت مشترک انجام خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی اذعان داشت: بعد از ملاقات سران دو کشور عراق و ایران توافقات صورت گرفته، پیگیری ما از طریق وزارت امور خارجه شروع شد تا جلسات فنی را با طرف عراقی داشته باشیم و مکانیزم های نهایی برای بازگشایی دفتر همکاری شروع شود تا متعاقب بازگشایی دفتر بتوانیم شاهد شروع عملیات لایروبی اروند باشیم.

وی تاکید کرد: بر اساس توافق رییس جمهوری و نخست وزیر عراق شروع عملیات بعد از ماه رمضان خواهد بود.

راستاد گفت: تمام تجهیزات سازمان بنادر آماده است تا بلافاصله بعد از بازگشایی دفتر مشترک، عملیات لایروبی را شروع کند.

وی خاطرنشان کرد: اگر طرف عراقی در مذاکرات فنی به موقع حضور پیدا کند در زمان تعیین شده عملیات لایروبی را شروع خواهیم کرد.

افزایش عمق اروند کمک می کند کشتی ها با تناژ بالا در بندر خرمشهر پهلوگیری کنند.

نوشتن دیدگاه

فروشگاه اینترنتی سیتی سنتر اروند