تاثیر اعتصاب کارگران شركت نفت آبادان در پیروزی انقلاب اسلامی

حجت الاسلام سمامی در روزهای گذشته دار فانی را وداع گفت وی در بخشی از خاطرات خود می‌گوید: به نظر من مهم‌ترين و بزرگترين اعتصابى كه بنيان و شالوده‌ رژيم شاهنشاهى را ويران کرد، اعتصاب‌هاى شركت نفت و پالايشگاه‌هاى آبادان بود.

حجت‌الاسلام محمد سمامی از روحانیون مبارز و انقلابی، اخیرا دار فانی را وداع گفت. وی که در سال 1355 در جهت بسط ارزش‌های مبارزه به آبادان رفت، در بخشی از کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، درباره اتحاد روحانیون آن منطقه در مبارزه با رژیم پهلوی می‌گوید: در سال 1355 وارد آبادان شدم و اتحادى محکم را میان روحانیت آن‌جا دیدم که در هیچ شهرى نبود.

در آن زمان روحانیت هیچ شهرى مثل شهر آبادان وحدت نداشتند. چرا که مرحوم شیخ عبدالرسول قائمى از قدرت بسیار بالایى از جهت سیاسى و اجتماعى برخوردار بود و درایت و اقتدار خوبى داشت.

وى آگاهى سیاسى، اجتماعى و اقتصادى داشت. ایشان جلسات هفتگى عصر جمعه را با روحانیت آبادان برگزار مى‌کرد.

در این جلسات علماى طراز اول آبادان شرکت مى‌کردند. این علما در یکى از مساجد بزرگ و معروف آبادان نماز جماعت داشتند و منبر مى‌رفتند.

 

حجت‌الاسلام سمامی درباره اعتصاب بزرگ کارگران شرکت نفت آبادان در روزهای منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی می‌گوید: به نظر من مهم‌ترین و بزرگترین اعتصابى که بنیان و شالوده‌ رژیم شاهنشاهى را ویران کرد، اعتصاب‌هاى شرکت نفت و پالایشگاه‌هاى آبادان بود. چون بیم آن مى‌رفت که نفت، گاز و بنزین در ایران نایاب شود و فاجعه‌اى به بار آورد. ابتدا این گونه هم شد.

به یاد دارم که دولت پهلوی مجبور شد نفت سفید را از خارج وارد کند. چون در آن زمان نفت سفید بیشترین مصرف را داشت. به هر حال از لحاظ اقتصادى، دولت با یک بحران سخت روبه‌رو شده بود. زیرا پس از توقف تولید و پالایش نفت در آبادان نه تنها نفت صارد نشد، بلکه در داخل هم یافت نشد. بزرگترین اعتصابى که کمر رژیم پهلوى را شکست این اعتصاب بود.

نوشتن دیدگاه