سیلاب به کانون های ریزگرد آبادان منحرف می شود

به منظور انحراف سیلاب به اروندرود و خلیج فارس، کار هدایت آب به کانون های ریزگرد در آبادان در دستور کار قرار گرفت.

در تصمیم تازه اعضای ستاد بحران آبادان قرار شد تا با انفجار موانع بخشی از سیلاب وارده از تالاب شادگان به سمت آبادان را به بیابان‌ها هدایت کنند تا از حجم آب وارده به این تالاب کاسته شود، در جریان انجام این کار ۵۰ هزار هکتار از بیابان‌های شرقی آبادان (به عنوان بزرگترین کانون‌های ریزگرد) پس از سال‌ها بی آبی، سیراب می‌شوند.

اگر چه این اقدام می‌تواند در اصلاح کانون‌های ریزگرد نیز اثرگذار باشد اما در صورت عدم اتخاذ تدابیر لازم برای کنترل این آب‌های قابل هدایت به بیابان‌های آبادان می‌تواند جان ۳۰ هزار آبادانی ساکنان در مناطق مسکن مهر و معمره صنگور را به خطر بیندازد.

از سوی دیگر در آبادان کار تقویت هفت کیلومتر سیل بند احداث شده در حاشیه جاده ابادان ماهشهر به طور مداوم در حال انجام است تا تنها محور مواصلاتی آبادان بسته نشود و در صورت لزوم از این طریق امداد رسانی‌ها به انجام برسد.

در خرمشهر نیز در طرحی ضرب‌الاجلی در ۱۰ کیلومتری این شهر، قرار است با حفر کانالی، آب را از اروندرود وارد نهر خین کنند تا قدری از ۸۰ میلیون متر مکعب آب تالاب ناصری کم شود، در حال حاضر نیروهای مردمی با حضور در این مکان در تلاش هستند تا با کمک دیگر نیروها و احداث سیل بند اجازه ورود آب به داخل شهرشان را ندهند.

در شادگان نیز شدت بادهای شمال شب گذشته سبب مواج شدن تالاب شادگان شد تا به این سبب سیل بندها دچار فرسایش شوند.

نوشتن دیدگاه