فرماندار آبادان: سفر روحانی به عراق زمینه ساز توسعه تجارت در منطقه آزاد اروند است

معاون استاندار خوزستان و فرماندار ویژه آبادان با اشاره به دستاوردهای بزرگ سفر رئیس جمهوری ایران به عراق گفت: سفر دکتر روحانی به عراق و توافقات به عمل آمده در این سفر تاریخی زمینه ساز توسعه تجارت در منطقه آزاد اروند است.

سید زین العابدین موسوی روز دوشنبه با اشاره به همجواری آبادان با کشور عراق تصریح کرد: آبادان ظرفیت توسعه تجاری و حتی فرهنگی با استان بصره عراق را دارد و سفر ریاست جمهوری به عراق این فرصت را مهیا کرده است.

وی با بیان ظرفیت های تجاری و اقتصادی منطقه آزاد اروند همچنین همجواری با استان بصره عراق افزود: ظرفیت های گردشگری و میراث فرهنگی آبادان مهمترین جاذبه برای توریست های عراقی است که لغو روادید افزایش روز افزون تردد گردشگران خارجی به این منطقه را در پی خواهد داشت.

معاون استاندار خوزستان گفت: تردد گردشگران خارجی به منطقه تحول اقتصادی و فرهنگی بین عراق و آبادان را به همراه دارد.

موسوی با اشاره به معافیت های گمرکی در منطقه آزاد اروند افزود: با توجه به معافیت گمرکی در این منطقه می توان گردشگران و سرمایه گذاران را به سرمایه گذاری در منطقه ترغیب کرد که این مهم رونق کسب و کار و اشتغال را در منطقه آزاد اروند به دنبال دارد.

 

فرماندار ویژه آبادان با اشاره به کاهش روند تردد اتباع عراقی به منطقه آزاد اروند از اربعین امسال تاکنون بیان داشت:بر اساس توافق حاصل شده بین روسای جمهوری 2 کشور ایران و عراق و با لغو روادید بین 2 کشور تحول اساسی در زمینه تجاری و اقتصادی در منطقه آزاد اروند شاهد خواهیم بود.

وی در ادامه سفر دکتر روحانی به عراق و توافقات به عمل آمده بین این 2 کشور را در ابعاد سیاسی و اقتصادی مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: این سفر توطئه های آمریکا برای تخریب روابط ایران و عراق در بخش اقتصادی را خنثی می کند.

معاون استاندار خوزستان بی اثر کردن توطئه های آمریکا در موضوع تحریم را دیگر دستاورد مهم این سفر برشمرد و گفت:گسترش روابط تجاری بین ایران و عراق موضوع مهمی است که برای هر 2 کشور سودمند است.

فرماندار ویژه آبادان هدف آمریکا را کمرنگ کردن روابط ایران در بخش های مختلف با کشورهای حوزه خلیج فارس عنوان کرد و گفت: سفر دکتر روحانی به عراق و توافقات به عمل آمده در این سفر دستاوردهای مهمی به ویژه در زمینه اقتصادی برای 2 کشور به دنبال دارد.

موسوی گفت: تحکیم روابط با همسایگان به خصوص جبهه مقاومت آن هم در شرایط تحریم و برای عبور از تنگناهای اقتصادی ضروری است. صاحبنظران و تحلیلگران مسایل سیاسی معتقدند سفر رییس جمهوری اسلامی ایران به عراق با توجه به اعمال تحریم های ظالمانه ، سفری تاریخی ، نقطه عطف و فصل جدیدی در روابط این دو کشور است.

نوشتن دیدگاه