موزه کارآموزان صنعت نفت کشور در آبادان افتتاح شد

موزه کارآموزان به عنوان دومین موزه از طرح موزه‌ های صنعت نفت کشور عصر سه شنبه در آبادان افتتاح شد.

در این موزه‌ که روز سه شنبه با حضور برخی مدیران وزارت نفت، مدیر کل موزه ها و اموال منقول تاریخی سازمان میراث فرهنگی افتتاح شد اشیاء و اسناد مربوط به صنعت نفت گردآوری و نگهداری شده تا ضمن معرفی و بازنمایی در پژوهش و آموزش مورد بهره برداری قرار گیرند.

بیشترین آثار ثبت ملی در صنعت نفت مربوط به آبادان می باشد که از همه نقاط کشور بیشتر است و با توجه به تاریخ نفت در شهر این امکان و ظرفیت وجود دارد که 500 مکان در این فهرست ثبت ملی شود.

موزه کارآموزان صنعت نفت آبادان، اولین و بزرگترین موزه صنعتی کشور است که با 12 هزار مترمربع مساحت دارای هفت هزار متر فضای موزه‌ای است.

 

مدیر موزه ‌ها و مرکز اسناد صنعت نفت در آیین افتتاح موزه کارآموزان صنعت نفت آبادان با اشاره به این که 124 منطقه، تاسیسات، اماکن و ابنیه صنعت نفت ثبت ملی شده است گفت: نهضت ثبت ملی ابنیه، ساختمان‌ ها و تجهیزات صنعت نفت ادامه می‌ یابد و میراثی بدون ثبت ملی در صنعت نفت باقی نمی‌ ماند.

اکبر نعمت الهی با بیان این که با افتتاح موزه کارآموزان صنعت نفت، تعداد موزه های آبادان به 2 موزه رسید افزود: تا پایان سال موزه‌ های کرمان، تهران و سبزوار نیز به بهره‌ برداری می ‌رسند و بدین ترتیب تعداد موزه‌ های صنعت نفت به عدد پنج می ‌رسد.

وی اظهار داشت: 2 موزه در مسجدسلیمان و کرمانشاه نیز سال 98 افتتاح می شوند.

مدیر موزه ‌ها و مرکز اسناد صنعت نفت با بیان این که حدود 25 میلیون برگ سند در انبار صنعت نفت موجود است تا به یکی از مراکز اسناد صنعت تخصصی کشور تبدیل شود تصریح کرد: امیدواریم سال آینده سایت مرکز اسناد صنعت نفت رونمایی شود و در اختیار همه دانش پژوهان و دانشجویان قرار گیرد.

نعمت الهی با یادآوری این که در مطالعات اولیه که ازسوی مشاوران میراث فرهنگی موزه ‌های نفت انجام گرفت، آبادان با توجه به ظرفیت‌ های عظیم آن به عنوان یک شهر موزه در نظر گرفته شده است، افزود: بیشترین ثبت‌ های ملی در نفت، در شهر آبادان انجام شده است.

وی به موزه بنزین خانه آبادان به عنوان نخستین موزه نفت در شهر آبادان اشاره کرد و گفت: افزایش تعداد موزه‌ها سبب رونق گردشگری در آبادان خواهد شد.

 

مدیرعامل پالایشگاه آبادان نیز در این آیین با بیان اینکه آبادان شهری زنده است و در دورانی که هنوز کشورهای آسیایی و آفریقایی در دوران کشاورزی سنتی به سر می‌ بردند، این شهر در صنعت نفت پیشگام بوده است، گفت: تدوین، حفظ و مستند سازی این تاریخ یک وظیفه ملی و شرعی است و موجودیت ما بر اساس همین تاریخ تعریف شده است.

علی اکبر میرقادری افزود: برخی واحدهایی که هم اکنون در پالایشگاه آبادان در حال سرویس هستند قدمت آنها بیش از 80 سال است.

وی تصریح کرد: باید از صنعتی که 110 سال از ساخت و تاسیس آن می گذرد درس گرفت زیرا نماد زنده بودن شهری است که در زمان خود از بسیاری کشورها پیشتر بوده است.

میرقادری گفت : واحدهایی که پس از 80 سال در حال کار هستند، نماد قدرت و پیشرفته بودن علمی است که در گذشته از آن استفاده شده است و باید در حفظ و تبیین آن کوشید.

مدیرعامل پالاشگاه آبادان افزود: در 30 سال گذشته موانع برای توسعه شهر برداشته نشده، که برخی از آن به مافیایی صنعت جهانی مربوط است ولی در خود کشور نیز کوتاهی شد.

میرقادری گفت: در حاضر پالایشگاه آبادان با 30 هزار بشکه نفت خام، 12 هزار لیتر بنزین یورو چهار، 20 میلیون لیتر گازوئیل، و بسیاری از خوراک های پتروشیمی آبادان و دیگر واحدها را تامین می کند.

وی گفت: با تلاش و کار بی وقفه دانشمندان انواع کاتالیزور ها، قطعاتی که از خارج وارد می شود را در داخل کشور تولید می شود و چند برابر این پتانسیل در پالایشگاه آبادان وجود دارد.

وی تصریح کرد: این پالایشگاه با کلید زدن فازهای 2 و4 در سالهای بسیار نزدیک به یکی از مدرنترین و سودآورترین پالایشگاه های جهان تبدیل خواهد شد.

 

مدیرکل موزه‌ ها و اموال منقول و تاریخی سازمان میراث فرهنگی نیز در این آیین با بیان این که در آستانه یک اتفاق بزرگ در صنعت نفت هستیم، گفت: با افتتاح این موزه اتفاق عقلانیتی در صنعت نفت ایجاد شده تا خاطره خود را حفظ کند.

محمدرضا کارگر اظهار داشت: این موزه بالندگی، رشد، فرانگری و توسعه در صنعت نفت است. وی بر ضرورت حمایت همه کارکنان صنعت نفت بر نگهداری میراث این صنعت تاکید کرد و گفت: اگر دوستدار صنعت نفت هستیم و می ‌خواهیم به تاریخ و پدرانمان احترام بگذایم، اگر می‌ خواهیم برای آیندگان یک میراث ملموس و افتخارآفرین به جا گذاریم، باید میراث صنعت نفت را برای آیندگان نگاه داریم.

کارگر تصریح کرد: توسعه و بالندگی یک جامعه به این اتفاق ‌هاست و این اتفاق برای نخستین بار در دوره وزارت مهندس زنگنه که بدون شک معمار این جریان بودند، در حال انجام است.

نوشتن دیدگاه