امام جمعه آبادان: حل اختلاف در نظام قضایی و اسلامی جایگاه ویژه ای دارد

امام جمعه آبادان گفت: موضوع حل اختلافات و شیوع و تبلیغ آن از جایگاه ویژه ای در نظام قضایی و اسلامی ما برخوردار است.

حجت الاسلام علی ابراهیمی پور ظهر امروز در مراسم افتتاح مجتمع شورای حل اختلاف شهرستان آبادان اظهار کرد با بیان آنکه این حرکت ارزشمند را به فال نیک می گیریم، گفت: با نگاهی به منابع روایی و سیره اهل بیت در می یابیم که موضوع حل اختلافات و شیوع و تبلیغ آن از جایگاه ویژه ای در نظام قضایی و اسلامی ما برخوردار است.

وی افزود: صلح و سازش سبب کاهش زمان اطاله رسیدگی به پرونده های وارده به دادگستری می شود، در بحث روال اطاله ای که وجود دارد ممکن بود رسیدگی به یک پرونده یک تا دو سال نیز به طول انجامد و طرفین دعوا از این بابت آسیب های مختلفی متحمل شوند و زمان فرسایشی رسیدگی به پرونده ها در برخی جاها سبب عقده گشایی فرد ضرر دیده علیه دیگری می شود اما شورای حل اختلاف به عنوان یک سد، مانع و راه حلی بسیار ارزشمند برای کاهش مشکلات است.

حجت الاسلام ابراهیمی پور با تاکید بر اینکه فضای کینه و کدورت و انتقام میان افراد توسط کارکرد شوراهای حل اختلاف از بین می رود، اظهار کرد: شورای حل اختلاف کارش متعادل کردن مسائل میان طرفین دعواست و به جای آنکه در میان طرفین دعوا یک فضای طناب کشی ایجاد شود با قرار گرفتن در کنار یکدیگر گذشت در میان آنها اتفاق می افتد و این کار بسیار ارزشمند است.

وی تصریح کرد: ظرفیت امامت جمعه در اختیار کمک به شوراهای حل اختلاف و قضا است و در خطبه های نماز جمعه به طور قطع به این موضوع پرداخته خواهد شد ضمن آنکه از شیوخ و روسا عشایر و خطباء به عنوان یک ظرفیت بزرگ می توان برای افزایش حل اختلافات بهره گرفت.

امام جمعه آبادان یادآور شد: بار بسیاری از موضوعات بر دوش کارکنان قوه قضایی است و بابت همه زحمات از همگان قدردانی می کنم.

نوشتن دیدگاه