حماسه ذوالفقاری آبادان، نبردی تاریخ ساز در دفاع مقدس

9 آبان ماه، مصادف است با سالروز حماسه سرنوشت ساز و غرور آفرین ذوالفقاری در آبادان است روزی که مردی شجاع و شهادت طلب مانع از اشغال این شهر از سرزمین میهن اسلامی توسط ارتش رژیم بعث عراق شد.

روزهای آغاز جنگ تحمیلی در سال 59 نیروهای ارتش بعث عراق پس از تصرف کامل خرمشهر، پش از اشغال روستای مارد، جاده ی آبادان به اهواز ، جاده ماهشهر - آبادان را به تصرف خود در آورد و با پیشری از شرق بهمنشیر و عبور از آن به فکر تصرف جاده آبادان به اروندکنار و چوئبده بود تا شبه جزیره آبادان بطور کامل در محاصره خود قرار دهد.

عراقی ها با پیشروی در جاده قفاس با هدف ایجاد پلی بر روی رودخانه بهمنشیر و تصرف منطقه ذالفقاری، جاده استراتژیک خسروآباد را در تیر رس خود قرار دادند تا نیروهای متجاوز بعثی، راه تدارکات رزمندگان و مدافعان در آبادان را که عمدتا از بندر چوئبده به وسیله لنج های صیادی و باری اهالی از بندر ماهشهر تامین می شد مسدود و زمینه تصرف کامل آبادان را فراهم کند.

در حالی که نیروهای خودی به خصوص نیروهای مستقر در آبادان سرگرم دفاع و نبرد در جبهه های دیگر از جمله درگیری با نیروهای عراقی در ایستگاه 12 بودند، گروه هایی از نیروهای بعث عراق پس از احداث پلی بر روی بهمنشیر، موفق به عبور از آن شدند.

 

دریاقلی سورانی که یک اوراقچی ساده در محله کوی ذوالفقاری آبادان بود از عبور دشمن از آن سوی بهمنشیر مطلع و خطر نفوذ به آبادان توسط دشمن را احساس کرد.

وی با دوچرخه ای کهنه خود 20 کیلومتر نفس زنان رکاب زد تا خبر ورود دشمن به کوی ذوالفقاری آبادان را به نیروهای خودی اطلاع دهد.

یکی از نیروهای مردمی جانباز در حماسه ذوالفقاری در خاطرات خود در باره نوشته است: مقابل سپاه آبادان بودم که دریاقلی که تا آن زمان تنها نامش را شنیده بودم سر رسید و با حالتی پریشان دائم می گفت می خواهم فرمانده سپاه را ببینم، من که فقط یک بسیجی بودم موضوع را با یکی دیگر از دوستانم مطرح کردم.

غلامرضا پاکروح افزود: دریاقلی با اصرار، خود را به فرمانده عملیات وقت سپاه آبادان رساند و موضوع عبور دشمن از بهمنشیر را اطلاع داد.

فرمانده عملیات وقت سپاه آبادان در این خصوص گفت: به من اطلاع دادند که یک نفر از اهالی ذالفقاری آمده و تاکید دارد شما را ببیند.

عبدالحسن بنادری افزود: البته در آن زمان او را نمی شناختم، او به من گفت عراقی ها از بهمنشیر عبور کرده و در کوی ذوالفقاری می خواهند شهر را تصرف کنند.

وی اظهار داشت: تعدادی از نیروهای بسیجی و مردمی که در سپاه آبادان بودند را در قالب گروه های 2 یا سه نفره به همره سه بیسیم چی سازماندهی و با بدرقه مرحوم آیت الله جمی امام جمعه وقت شهر به منطقه ذوالفقاری اعزام کردیم.

بنادری گفت: نیروها پس از ورود به منطقه ذولفقاری با نیروهای دشمن درگیر شدند و نبرد در برخی مواقع به نبرد تن به تن نیر تبدیل شد و این نبرد تا غروب آفتاب ادامه پیدا کرد و نیروهای عراقی ضمن قبول شکست به آن طرف بهمنشیر فرار کردند.

وی گفت: هواپیماهای فانتوم خودی نیز پل شناور عراقی ها را بمباران کردند و آنها چاره ای جز قبل شکست و فرار در جبهه ذالفقاری نداشتند.

 

یکی دیگر از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس آبادان گفت: دفاع مردمی و مقاومت آنها مهم ترین عامل شکست ماشین جنگی عراق در کوی ذوالفقاری بود.

اصغر احمدی افزود: دفاع مردم در کوی ذوالفقاری نقطه عطفی در جنگ تحمیلی بود و باعث شد عراق در این منطقه زمینگیر شود و نخستین شکست از سوی رزمندگان اسلام بر پیکر لشکر صدام وارد شده و پس از آن، این عملیات زمینه ساز شکست حصر آبادان به فرمان امام خمینی (ره) و موفقیت در عملیات بیت المقدس بود.

وی گفت: با بازسازی فضای حماسه ذوالفقاری و مقاومت رزمندگان اسلام در این محور عملیاتی می توان نسل جدید انقلاب را با مقاومت مردم در زمان محاصره آبادان آشنا کرد.

یکی دیگر از رزمندگان و مدافعان آبادان نیز گفت: حماسه ذوالفقاری نخستین پیروزی رزمندگان و مدافعان ایران اسلامی و نخستین شکست عراق در روزهای آغازین جنگ بود و اگر چنین نمی‌شد شهر آبادان سقوط کرده و روند جنگ و به دنبال آن مسیر تاریخ دفاع مقدس تغییر می‌کرد.

مکی یازع افزود: وجود آیت‌الله جمی باعث شد بخشی از مردم در شهر بمانند و این ماندن حماسه ذوالفقاری را رقم زد و این حماسه مدیون مردی است که باعث شد مردم با دست خالی در آن حماسه بزرگ حضور پیدا کنند.

یادمان شهدای ذوالفقاری نخستین سنگر دفاع از آبادان در دوران دفاع مقدس با شماره ثبت 16 در تاریخ 25 شهریور ماه 94 در فهرست میراث فرهنگی و معنوی کشور شد، این یادمان این روزها به یاد 400 شهید منطقه در حال بازسازی است.

نوشتن دیدگاه