گذشته ناکام و آینده مبهم صنعت نفت

تیم فوتبال صنعت نفت آبادان روزهای سختی را در لیگ برتر و جام حذفی پیش رو دارد.تیم فوتبال صنعت نفت آبادان گرچه روزهای آرامی را سپری می‌کند و خود را برای روزهای سخت آینده در لیگ برتر و جام حذفی مهیا می‌سازد.

تیمی که در هشت بازی گذشته خود در لیگ برتر تنها صاحب شش تساوی شده و هنوز طعم پیروزی را نچشیده، این یعنی بدترین حالت ممکن برای هوادارانی که جز پیروزی به نتیجه دیگری از تیم محبوب خود قناعت نمی‌کنند، اما روی دیگر سکه دو پیروزی ارزشمند و بزرگ برای آبادانی‌ها در جام حذفی است که امید را در دل هواداران این تیم زنده نگه داشته است.

 

تغییر 80 درصدی چهره تیم

تیمی که در ابتدای فصل با 80 درصد تغییر مواجه شد و نیمکت خود را نیز دگرگون ساخت، به نظر می‌رسد نتوانسته در این مدت خود را با شرایط موجود وفق دهد.

نظریه پردازی‌های بسیاری پیرامون معضل موجود در راه نتیجه‌گیری این تیم صورت گرفت، اما مهم‌ترین موضوعی که باید روی آن تأکید داشت، عدم شناخت سرمربی با تجربه این تیم از فوتبال ایران و فقدان مهره‌های لازم برای نتیجه‌گیری بود.

 

مغلوب همیشگی لیگ برتر، سربلند جدید جام حذفی

نفتی‌ها گرچه در لیگ برتر با یک طلسم هشت هفته‌ای مواجه شده‌اند، اما در جام حذفی به خوبی راه رسیدن به جام را طی می‌کنند و چه بسا ناکام همیشگی لیگ برتر، سربلند تازه جام حذفی لقب گیرد.

صنعت نفت آبادان با حذف استقلال خوزستان باز هم دست به کار بزرگی زد و دومین تیم لیگ برتری را از جام حذفی بیرون انداخت.

پارس جنوبی و استقلال و پدیده دیگر تیم‎‌هایی هستند که مثل صنعت نفت در یک شانزدهم حریفی از لیگ برتر را شکست دادند، با این وجود صنعت نفت مانند پدیده دومین حریف لیگ برتری را حذف کرد.

نفت آبادان فصل قبل هم با وجود حریفان دشوار در جام حذفی عملکردی خوب داشت، حریفانی چون سپاهان، داماش و پرسپولیس که هر کدام برای کاپ حذفی کشور خواب‌های بسیاری دیده بودند، اما این تیم در مرحله نیمه‌نهایی به آماده‌ترین استقلال لیگ هفدهم برخورد کرد که شدیدا به‌دنبال قهرمانی در جام حذفی بود و در نهایت در زمین خودی و با چاشنی اشتباهات داوری با شکست دو بر یک از دور رقابت ها کنار رفت.

این تیم بار دیگر به مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی راه پیدا کرده و از بین تیم‌های سپاهان، پدیده، ماشین‌سازی، مس کرمان، داماش، استقلال و سایپا یک قرعه برای رویارویی با زرد طلایی از سبد بیرون خواهد آمد.

 

قرعه سخت در انتظار صنعت نفت

با توجه به تیم‌های خوبی که در این مرحله حضور دارند هر کدام از آنها می‌تواند بازی سختی برای این تیم باشد، با این وجود نفت در جام حذفی برخلاف لیگ برتر نتایج خوبی گرفته و امیدوار است که با یک برد دیگر به جمع چهار تیم پایانی جام حذفی برسد، کاری که فصل گذشته انجام شد و آبادانی‌ها امیدوارند با حضور پائولو سرجیوی پرتغالی بتوانند این بار به فینال بازی‌ها برسند.

این تیم از بازی مقابل استقلال خوزستان در جام حذفی اسیر حواشی خاموشی شده که برخی رسانه‌ها گریزی به این مسائل زده‌اند و برخی بازیکنان این تیم نیز مثل اکبر ایمانی در صفحات مجازی خود به آن اشاره داشتند که ممکن است در آینده نفت را از وضعیت موجود بی‌مهره تر کند، ایمانی به طور ضمنی در صفحه اینستاگرام خود مشکلات پیش آمده را طبیعی و در دنیای حرفه‌ای مرقوم خواند اما در پایان صحبت‌های خود به هواداران صنعت نفت گفته که فقط تا پایان نیم‌فصل میهمان آنها خواهد بود.

وضعیتی که در سال‌های گذشته برای تیم صنعت نفت نمونه مشابه کم نداشت و نفتی‌ها در میانه‌های فصل با آن برخورد بسیاری داشتند.

 

بهترین و بدترین خرید صنعت نفت

ولی سوال و ابهام اینجاست که چرا مربیان و بازیکنان باکیفیت و خوب زیاد در آبادان و تیم صنعت نفت دوام نمی آورند؟

اکبر ایمانی از نظر فنی بازیکن بسیار باکیفیت و قابلی است و شاید تنها خرید خوب و باکیفیت لیگ برتری نفت در لیگ هجدهم باشد، اما شاید دلیل بروز این گونه تنش‌ها و اتفافات چند هفته اخیر بین ایمانی و چند بازیکن دیگر این است که صنعت نفت یک فرد مدیر، مدبر و یا یک مدیریت فوتبالی و باتجربه که مورد اعتماد مردم، هواداران ، بازیکنان و باشگاه باشد، در اختیار ندارد.

4 همچنین در یک نظر سنجی، بهنام برزای که یکی دیگر از خریدهای پر سر و صدای صنعت نفت با مبلغی چشم‌گیر بود، در لیست بدترین خریدهای لیگ برتر قرار گرفت.

این مهاجم کنار گذاشته استقلال برای اثبات توانایی‌هایش راهی تیم سابق خود شد، ولی برزای در هشت مسابقه قبلی تیمش نتوانسته کمکی به نفتی‌ها کند و موفق به زدن و ساختن گل نشده است.

در خصوص وضعیت این روزهای صنعت نفت آبادان با مربی فصل گذشته و مهاجم سال‌های نه چندان دور صنعت نفت گفت‌وگویی داشتیم که بهنام سراج در این‌باره گفت: صنعت نفت برد خوبی را برابر استقلال خوزستان به دست آورد و من فکر می‌کنم اگر این تیم در لیگ برتر اولین برد را به دست بیاورد از این شرایط خارج خواهد شد.

وی ادامه داد: تیم در حال حاضر در لیگ برتر خیلی تحت فشار است و همین باعث شده حتی بازی هایی که تیم جلو است نمی تواند نتیجه را حفظ کند.

 

تفاوت ناچیز سطح بازیکنان امسال با سال قبل

او در پاسخ به این انتقاد برخی هواداران نفت که می‌گویند این تیم بازیکنان خوبی از دست داده و مهره‌های خوبی برای جانشینی آنها جذب نکرده است گفت: امسال این تیم بازیکنان خوبی مثل اکبر ایمانی را به خدمت گرفته، همچنین میلاد جهانی از فصل قبل بهتر کار می‌کند و بازیکنان جوانی مثل عقیل کعبی و وفا هخامنش می‌توانند در ادامه به این تیم کمک کنند.

سراج تصریح کرد: با این وجود فکر می‌کنم نفت به دلیل ساختار دفاعی خوبی که دارد امسال هنوز شکست نخورده است، شاید بازیکنان اسمی کمتری امسال جذب شده‌اند اما به نظرم تفاوت سطح بازیکنان امسال نفت با سال قبل خیلی ناچیز است.

خط دفاعی تیم صنعت نفت بعد از گذشت چند هفته از آغاز رقابت‌های فوتبال در کشور هنوز هم ضعیف و ناهماهنگ و آشفته و شکننده است.

این پست که هم از کناره‌ها و هم در قلب خط دفاع هم روی توپ‌های هوایی، حملات زمینی و سرعتی حریفان مشکلات و ضعف های زیادی دارد، مدافعانی که هم از نظر دفاع تیمی ناهماهنگ و ضعیف هستند نیز از نظر دفاع فردی پر اشتباه هستند.

 

برنامه‌ریزی رقبا روی ضعف‌های صنعت نفت

حریفان تیم صنعت نفت در تمام بازی‌ها روی ضعف‌ها و مشکلات خط دفاعی صنعت نفت حساب ویژه‌ای باز کرده‌اند و میانگین حداقل دو گل خورده در هر بازی باعث شده صنعت نفت در بازی‌های لیگ کماکان از کسب پیروزی ناتوان بماند.

کادرفنی تیم صنعت نفت آبادان تا کنون نتوانسته تغییری در خط دفاعی ایجاد کنند و مشکلات را مرتفع سازد، قطعا با این وضعیت نفتی‌ها در بازی‌های حساس آینده با مشکلات فراوانی روبرو خواهند بود.

آبادانی‌ها در ده بازی گذشته که در لیگ برتر و جام حذفی برگزار کردند، 15 بار دروازه خود را گشوده دیدند، فارغ از اینکه صنعت نفت 15 گل نیز به ثمر رسانده اما این آمار نشان دهنده فقدان قوای لازم برای حفظ نتیجه است، قوایی که بتواند در روزهای سخت گل‌هایی را که به سختی برای این تیم به ثمر می‌رسد را حفظ و حراست کند.

 

15 گل زده، 15 گل خورده در 10 بازی گذشته

این تیم گرچه در خط دفاعی از مدافعان مستحکمی در ترکیب ثابت و روی نیمکت بهره می‌برد، اما قدرت تهاجمی که بتواند فشار را از روی مدافعان بردارد، در این تیم وجود ندارد.

نفت آبادان که در فصل گذشته متکی به چند ستاره خارجی خود بود، در فصل جاری به نوعی سیستم تک بُعدی و متکی به کرار جاسم و حرکات جهانی از کناره‌های خط طولی است و چندان مهره خاصی برای ارائه برنامه‌های بیشتر را در اختیار ندارد.

ضمن اینکه هنوز کمیته انضباطی تکلیف دیدار این تیم مقابل پیکان را مشخص نکرده، نفت تا اینجای کار راه طولانی را تا هم‌ردیف شدن با دیگر رقبای خود فاصله دارد، راهی که هم باید به جبران نتایج از دست رفته بیانجامد، هم امتیازات لازم را برای نماینده آبادان در بر داشته باشد.

اگر تصمیمات عجیب و غریب کمیته انضباطی پس از هفته‌ها سکوت مرموز در روزهای آینده دامان صنعت نفت را نگیرد، این تیم در نخستین آزمون پس از بیم و امیدهای فراوان هوادارانش، روز شنبه آینده در ورزشگاه پیر تختی آبادان از تراکتوری میزبانی خواهد کرد که در جام حذفی او را از گردونه رقابت‌ها کنار زده است.

 

گزارش: علی دایلی

نوشتن دیدگاه