۳۳۰ موکب در شلمچه مستقر شدند

مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند گفت: تاکنون ۳۳۰ موکب در شلمچه مستقرشده‌اند و پیش‌بینی می‌کنیم این تعداد به ۴۰۰ موکب برسد.

عبدالله کعبی در نشست خبری که امروز با حضور ریاض فرحانی مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد اروند و محسن قنبری مدیر پروژه شلمچه در محل این سازمان برگزار شد، اظهار داشت: شلمچه یکی از پایانه‌های مهم در راهپیمایی عظیم اربعین است.

مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند گفت: این مرز از بهترین و بیشترین امکانات موجود نسبت به سایر مرزهای کشور با عراق برخوردار است.

وی بابیان اینکه در دیگر ماه‌های سال نیز شاهد تردد در این مرز هستیم اما در ایام اربعین حجم تردد بسیار بیشتر می‌شود، اعلام کرد: سال گذشته بیش از یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در ایام اربعین از این مرز شلمچه تردد کردند که بیش از ۲۰۰ هزار نفر از این تعداد غیر ایرانی بودند.

کعبی افزود: میزان تردد در مرز چذابه از ابتدای ماه صفرتاکنون یک هزار نفر بوده درحالی‌که این میزان برای مرز شلمچه تا امروز ۵ هزار نفر گزارش‌شده است.

 

مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند عنوان کرد: مسیر پیاده‌روی زائران به‌منظور تسهیل در تردد زوار آماده‌سازی شده است و یک کانکس را نیز برای استقرار نیروی انتظامی عراق در نظر گرفته‌ایم تا پاسخگوی نیاز جمعیت باشد و در برقراری بیشتر نظم در این نقطه مرزی کمک‌کننده باشد.

کعبی با اشاره به نصب داربست و تقویت روشنایی در مسیر و مرز شلمچه، اظهار داشت: در سال‌های گذشته خودروهای عراقی که زائران را جابه‌جا می‌کردند پارکینگ نداشتند اما امسال این پارکینگ برای آن‌ها در نظر گرفته شد.

وی بابیان اینکه وظیفه جمع‌آوری زباله و نظافت محدوده پارکینگ ۵۵ هکتاری بر عهده ما است، اعلام کرد: ۴ مخزن ۱۰ هزار لیتری آب آماده در شلمچه مستقر کرده‌ایم و ۳۵۰ چشمه سرویس بهداشتی جدید برای این مرز در نظر گرفت شده است.

کعبی گفت: تأمین نیازهای پلیس راهور و استقرار آن‌ها در محدوده شلمچه نیز انجام‌شده تا امنیت و نظم بیشتری به وجود بیاید.

مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند با اشاره به جابه‌جایی مواکب در محوطه ۵۵ هکتاری و نصب سیستم صوتی در مرز شلمچه، بیان کرد: تاکنون ۳۳۰ موکب در شلمچه مستقرشده‌اند و پیش‌بینی می‌کنیم این تعداد به ۴۰۰ موکب برسد.

وی بابیان اینکه طبق قانون الزام پرداخت عوارض خروج در ایام اربعین لغو شده است، عنوان کرد: مسیر تردد اتباع خارجه نیز جداسازی شده است و هیچ تداخلی بین زائران ایرانی و خارجی به وجود نمی‌آید.

نوشتن دیدگاه