رونق بازار آبادان، فرصت یا تهدید؟

با وجود آنکه اصولا بازار باید در شب تعطیل باشد، تکاپوی بازارهای آبادان تا پاسی از نیمه شب ادامه دارد؛ فرقی نمی‌کند چه جنسی را برای فروش داشته باشید حتما مشتری‌هایی که این روزها بیشتر از همسایگان آن سوی مرز هستند آن را چند برابر قیمت خریداری می‌کنند.

اگر گشتی در بازارهای ماهی‌فروشان، ته لنجی و شهر آبادان بزنید چنان برو بیایی می‌بینید که سال‌هاست مردم خوزستان یا بهتر بگویم همه مردم ایران آرزویش را برای آبادان پس از جنگ داشتند.

کار فروشندگان پر تقاضا سکه شده با وجود اینکه کسب و کار فروشندگان در این بازار پرتقاضا سکه شده و اوضاع و احوالشان روبه‌راه است و مشتری ها دلار به دست دارند، اما مردم نگران این وضعیت هستند و می‌گویند کار به جایی رسیده که فروشندگان ترجیح می‌دهند اجناس را به دست مشتری‌هایی بدهند که از آن سوی مرز سری به بازارهای آبادان می‌زنند تا مایحتاج روزمره خود و حتی پوشاک را با قیمت پایین‌تر از کشور خود تهیه کنند.

آنان می‌گویند در صورت ادامه این روند شاید با کمبود کالای اساسی در آینده روبه‌رو شویم. هر چند مسئولان استان و شهرستان آبادان تأکید می‌کنند که به هیچ وجه کمبود کالا برای تأمین مایحتاج روزمره مردم وجود ندارد، اما آنان برای رفع این دغدغه مردم خروج کالاهای اساسی از مرز شلمچه را از روز دوشنبه (نهم مهر ماه) ممنوع اعلام کردند.

 

بازار آبادان اشباع از کالاست

«سید زین‌الدین موسوی» سرپرست فرمانداری آبادان تصریح می‌کند: این تصمیم تنها برای رفع نگرانی مردم گرفته شده وگرنه ما همیشه میهمانانی از کشورهای همسایه داشته‌ایم که برای خرید به ایران می‌آمدند ولی در حال حاضر تعدادشان بیشتر شده است.

وی خاطرنشان می‌کند: بازار آبادان در حال حاضر بیشترین حجم کالا را در خود دارد ولی متأسفانه تقاضا بشدت بالا رفته و بر اساس آمار می‌بینیم در برخی از روزها تقاضا حتی به 5 برابر یا 12 برابر روزهای چند ماه قبل رسیده است.

به گفته وی، کالاهایی نیز که با ارز 4 هزار و 200 تومانی تأمین می‌شود زیر ذره‌بین بازرسی قرار دارد. البته می‌خواهیم روند رو به رشد ورود همسایگان به آبادان را به یک فرصت تبدیل کنیم و در حال آماده‌سازی بسترهای قانونی هستیم تا این عزیزان نیز بتوانند کماکان مایحتاج‌شان را از بازار آبادان یا بازارچه‌هایی که می‌خواهیم در خود شلمچه راه‌اندازی کنیم، تأمین کنند.

 

رضایت واحدهای صنفی آبادان و خرمشهر

در همین حال، «امین توانایی» رئیس اتاق اصناف آبادان تأکید می‌کند: شهرهای خرمشهر و آبادان جزو منطقه آزاد اروند است که از منطقه شلمچه شروع و تا آبادان ادامه دارد و براساس قانون مناطق آزاد همسایگان ما بدون اخذ روادید می‌توانند تردد کنند و اصناف نیز از شلوغی بازار استقبال می‌کنند. البته قیمت‌ها همان اندازه که در جاهای دیگر کشور از جمله پایتخت، رشد داشته بالا رفته ولی در آبادان به‌دلیل آمد و شد بالای همسایگان شاهد افزایش قیمت مضاعفی نیستیم و فقط تقاضا برای خرید بالا رفته است.

وی تأکید می‌کند: همه اصناف در عین حال که کاسبی‌شان رونق یافته ولی به‌دنبال سود قانونی متعارف در بازار هستند.

نوشتن دیدگاه