چهار مرکز خرید حمایتی خرما در آبادان فعال شد

رئیس اداره تعاون روستایی آبادان از آغاز فعالیت چهار مرکز خرید حمایتی خرما به ظرفیت 150 تن در این شهرستان خبر داد و گفت: کشاورزان می توانند محصول خرمای خود را به این مراکز عرضه کنند.

حمید قنواتی روز دوشنبه اظهار داشت: این مراکز از امروز برای خرید حمایتی خرما از نخلداران آمادگی داشته و کشاورزان می توانند برای فروش محصول خود به این مراکز مراجعه کنند.

وی قیمت خرید یک کیلوگرم خرمای درجه یک آبادان را 29 هزار ریال عنوان کرد و گفت:برای حمایت از کشاورزان نرخ خرید حمایتی خرمای درجه 2 هر کیلوگرم 24 هزار ریال و خرمای درجه سه 21 هزار ریال تعیین شده است.

قنواتی تصریح کرد: به این نرخ ها سه هزار ریال هزینه حمل و نقل و بسته بندی اضافه می شود. وی افزود: خرید حمایتی خرما تا زمانی که کشاورزان تمایل به فروش داشته باشند به منظور حذف دلالان ادامه دارد.

 

سطح زیر کشت نخیلات در آبادان 13 هزار هکتار است که عمده آن از نوع استعمران بوده که کیفیت صادراتی دارد. پیش بینی شده بخشی از محصول خرمای با کیفیت نخلستان های آبادان صادر شود.

پارسال حدود 65 هزار تن انواع خرما، خارک و رطب از سطح نخیلات شهرستان آبادان برداشت شد اما امسال به دلیل شرایط خشکسالی و کمبود آب برای آبیاری نخیلات پیش بینی حدود 50 درصد کاهش محصول شده است.

شوری آب تا 70 درصد بر روی کیفیت محصول خرما تاثیر گذار بوده است.

نخلستان های آبادان در پایین دست رودخانه های کارون و بهمنشیر قرار دارند و کاهش دبی آب شیرین این رودخانه ها باعث افزایش شوری آب و در نهایت تاثیر مستقیم آن بر کشاورزی و نخلستان های آبادان شده است.

خرما از سوغاتی های استان های جنوبی کشور به ویژه خوزستان است که دارای خواص و انواع مختلفی است. برحی، گنطار، بریم، زاهدی استعمران چند گونه معروف از انواع خرماهای مرغوب آبادان هستند.

نوشتن دیدگاه