زمانی: سازمان منطقه آزاد اروند به استانداردهای جهانی نزدیک‌تر خواهد شد

با استعانت از خداوند متعال و در سایه اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، زمینه‌ای فراهم‌شده است؛ تا مناطق آزاد تجاری به‌منظور گریز از اقتصاد بسته دولتی و به پشتوانه اعتماد مقام معظم رهبری (مد‌ظله‌العالی) در میهن عزیزمان آغاز به کار کنند و شهرستان‌های آبادان و خرمشهر در سایه توجه دولت تدبیر و امید در مسیر توسعه و برون‌رفت از محرومیت حاصل از هشت سال دفاع مقدس قرار گرفته است.

سازمان منطقه آزاد اروند به پشتوانه پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های فراوان در منطقه و با تکیه‌بر سرمایه‌های انسانی و بعد از آسان‌سازی تردد اتباع خارجه و هم‌افزایی در مشارکت‌های بین‌المللی به استانداردهای جهانی نزدیک‌تر خواهد شد.

این منطقه به‌واسطه پیروی از قوانین مناطق آزاد و برخورداری از برخی امتیازات همچون گستردگی و دارا بودن منابع غنی سوختی، هم‌مرز بودن با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، قرار داشتن در حوزه نفتی خاورمیانه و بهره‌مندی از امتیازات دیگری مانند اعمال معافیت‌های مالیاتی بر کالاهای مختلف ازجمله ماشین‌آلات صنعتی، می‌تواند بازهم به یکی از قطب‌های تجاری، صنعتی و گردشگری در منطقه تبدیل شود.

فراهم بودن شرایط خاص برای سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد اروند برخورداری از معافیت‌های مالیاتی به مدت ۲۰ سال، آزادی مشارکت سرمایه‌گذاران به هر میزان درصد سهام، فراهم بودن امکان فروش و اجاره زمین، معافیت در پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی، هم‌جواری با کشور عراق با جمعیت بیش از ۲۰ میلیون نفر و امکان استفاده از ترانزیت و صدور کالاهای عراق از طریق مرز شلمچه، دسترسی به حمل‌ونقل زمینی، هوایی، ریلی و دریایی و همچنین وجود رودخانه‌های آب شیرین در منطقه از جمله فاکتورهایی است که منطقه آزاد اروند را به‌عنوان نقطه‌ای استثنایی برای سرمایه‌گذاری تبدیل کرده است.

 

در حوزه‌های زیربنایی، بهداشت، آموزش، زیرساخت‌های شهری، صنعتی، ارتباطات و دیگر حوزه‌ها در آبادان و خرمشهر اقدامات خوبی نیز صورت گرفته است.

امکان تردد آسان برای مسافران و گردشگران خارجی و همچنین تدابیری که برای ورود آن‌ها به محدوده منطقه آزاد اروند فراهم‌شده است؛ تجربه‌ سفر و گشت‌وگذار در امکان دیدنی، خرید در بازارهای محلیِ و اقامت در هتل‌های استاندارد را برای این عزیزان فراهم می‌کند.

آمادگی داریم تا گردشگری پزشکی را فعال کرده و به کشورهای حوزه خلیج‌فارس اعلام آمادگی کنیم که از دریافت سریع‌تر خدمات پزشکی در منطقه آزاد اروند بهره‌مند شوند.

اکنون‌که منطقه آزاد اروند را به‌عنوان محرکی برای توسعه اقتصادی شهرهای آبادان و خرمشهر پذیرفته‌ایم باید کمک کنیم تا این ظرفیت هر چه بیشتر عملی شده و مزیت‌های آن شامل حال مردم شود.

در بخش بهداشت و درمان بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان هزینه و طرح‌های خوبی انجام‌شده است.

همچنین سرانه دانش‌آموزی در منطقه بین ۸ تا ۱۰ برابر دیگر نقاط کشور است.

در حوزه ارتباطات، جدیدترین فناوری‌ها مانند شبکه فیبر نوری و اینترنت نسل ۴.۵ توسعه داده‌شده و صنایع مختلفی مانند فولاد، پتروشیمی، نفت و گاز در حال توسعه است.

ارتقاء زیرساخت‌ها در ساحل سازی بهمنشیر, اروند صغیر، اروند کبیر و پل‌های کارون خرمشهر آغاز شده و اتصال راه‌آهن بندر امام به خرمشهر نیز جزء طرح‌های فعال ما است.

در همین راستا طرح‌های بزرگی در حوزه آبفا در حال اجراست که این طرح‌ها امسال نیز ادامه پیدا می‌کند و تفاهم‌نامه‌هایی با آبفای استان خوزستان در این خصوص منعقدشده است که به‌صورت مشترک بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبارات در خرمشهر و آبادان برای بحث آب و فاضلاب هزینه خواهد شد.

امضای تفاهم‌نامه با آبفای کشور در خصوص بهبود وضعیت شبکه توزیع آب منطقه آزاد اروند و مناطق هم‌جوار از برنامه‌های دیگرمان در این حوزه است.

بخش عظیمی از شبکه توزیع آب منطقه فرسوده و عاملی در نشت آب است به‌طوری‌که آب دو برابر نیاز، در شبکه تزریق می‌شود اما باز کمبود آب وجود دارد که برای رفع این مشکل تفاهم‌نامه برای بازسازی شبکه آب منطقه و همچنین راه‌اندازی آب‌شیرین‌کن در چوئبده، اروندکنار و غرب کارون منعقدشده است.

 

بخش قابل‌توجهی از طرح‌های اجرایی در منطقه یا با اعتبارات سازمان منطقه آزاد اروند و یا با رایزنی‌ها و تعامل این سازمان با مسئولان کشور در منطقه در حال اجراست.

آزادراه ماهشهر به شلمچه آغاز شده که این آزادراه در صورت کسب موافقت کشور عراق از طریق بصره به عراق می‌رود تا به آزادراه مرکزی این کشور متصل شود که در این صورت مسیر ترانزیتی ایجاد خواهد شد که به کلان‌شهر شدن منطقه آزاد اروند کمک خواهد کرد.

اتصال راه‌آهن خرمشهر به بندر امام خمینی (ره)، ادامه ساحل سازی اروند صغیر در مینوشهر، احداث سه پل در خرمشهر و پل‌هایی در آبادان برای اتصال دو سوی رودخانه بهمنشیر نمونه طرح‌های عمرانی سازمان منطقه آزاد اروند است.

تهیه طرح راهبردی با کمک مشاوران بین‌المللی و ایجاد شهر هوشمند اپاتان نیز در دستور کار این سازمان قرار دارد. در حال حاضر برای بر زمین نماندن کارها طبق طرح توجیهی اقدام می‌شود اما تهیه طرح راهبردی منطقه آزاد اروند برای تبدیل‌شدن این منطقه به کلان‌شهر از طریق فراخوان بین‌المللی انجام می‌شود و برای ایجاد شهر هوشمند اپاتان نیز سرمایه‌گذارانی اعلام آمادگی کرده‌اند.

سال گذشته سهم اعتبارات عمرانی از بودجه منطقه آزاد اروند ۷۵ درصد بوده است که در مقایسه این آمار با آمار کشوری باید گفت در کشور ۹۰ درصد اعتبارات به اعتبارات جاری اختصاص می‌یابد و این در حالی است که در منطقه آزاد اروند در سال گذشته ۷۵ درصد اعتبارات عمرانی و ۲۵ درصد جاری بوده است.

رویکرد سازمان منطقه آزاد اروند در سال جاری بیشتر بر بحث سرمایه‌گذاری و اشتغال باهدف افزایش میزان صادرات است بااین‌حال این به معنا توجه کمتر به بخش عمرانی نیست و اعتبارات همچون گذشته و شاید بیشتر نیز به بخش عمران اختصاص داده می‌شود.

طبق تصمیم‌های گرفته‌شده و با توجه به اهمیت بحث عمران و ایجاد زیرساخت‌ها، همچنین لزوم بازگشت سرمایه و سودآوری سرمایه‌گذاری در منطقه، اعتبارات اختصاص داده‌شده از محل اعتبارات بانکی با سود کم خواهد بود و اعتبارات سازمان منطقه آزاد صرف امور عمرانی می‌شود.

در پایان امیدوارم با عزم و اراده راسخ به اهداف خود برای داشتن آبادان و خرمشهری زیبا و مطلوب شهروندان شریف و خونگرم این خطه برسیم.

 

اسماعیل زمانی مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره سازمان منطقه آزاد اروند

دیدگاه‌ها  

+1 #1 آبادان 1397-05-16 01:42
سلام بر چریک پیر زمانی عزیز
منتظر شهر هوشمند اپاتان هستیم

نوشتن دیدگاه