نرخ‌گذاری پالایشگاه آبادان بر خوراک پتروشیمی ‌کاملا ظالمانه است

مدیرعامل شرکت پتروشیمی آبادان گفت: نرخ‌گذاری پالایشگاه آبادان بر خوراک پتروشیمی کاملا ظالمانه است و گازی که در شعله‌های پالایشگاه می‌سوخته را با نرخی که در خلیج‌فارس فروش می‌رود به این مجموعه می‌فروشند.

مسعود جبرائیلی در نشست خبری که امروز در محل پتروشیمی آبادان برگزار شد، اظهار داشت: باید یک یا دو دهه قبل نوسازی کاملی در مجموعه پتروشیمی آبادان اتفاق میفتاد اما به دلیل مشکلات، بازسازی‌های لازم در این شرکت انجام نشد.

وی افزود بابیان اینکه علت ساخت این شرکت صرفا برای استفاده از خوراکی است که از پالایشگاه آبادان تأمین می‌شود، اعلام کرد: این شرکت از روز اول تأسیس تا زمان واگذاری به بخش خصوصی و علی‌رغم اینکه خوراک رایگان دریافت می‌کرد هیچ‌وقت به سوددهی نرسیده است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی آبادان اظهار کرد: بعد از جنگ باید نوسازی کاملی در پتروشیمی آبادان صورت می‌گرفت و بودجه‌های این نوسازی نیز توسط دولت دیده‌شده بود، اما این اتفاق نیفتاد. بعد از واگذاری به بخش خصوصی نیز مشکلات این شرکت بیشتر شده و با مشکلاتی مانند نیروی انسانی، خوراک ورودی و ساختار اداری مواجه بوده است.

وی عنوان کرد: مشکل به حدی رسیده بود که در سال 94 مبلغ حاصل از فروش محصولات که 119 میلیارد تومان بود نیز کفاف هزینه‌های پرسنل را نمی‌داد و این شرکت رو به انحلال بود. جبرئیلی بابیان اینکه از اول سال 95 اقداماتی در راستای ایمن‌سازی این شرکت انجام شد، بیان کرد: بعد از نوسازی‌های نهایی که در برنامه آینده این شرکت وجود دارد واحد فعلی پتروشیمی آبادان احتمالا به یک واحد آموزشی تبدیل می‌شود و بهره‌وری در این پتروشیمی افزایش می یابد.

 

مدیرعامل شرکت پتروشیمی آبادان عنوان کرد: با توجه و پیگیری‌های آقای لطفی رئیس سازمان تأمین اجتماعی و وزیر محترم رفاه، شرکت از مشکلاتی که در آن زمان مجموعه را رو به انحلال می‌برد نجات پیدا کرد.

وی بابیان اینکه اولویت ما تاکنون تقویت واحد اچ اس ای و رفع مشکلات آن بوده است، بیان کرد: متأسفانه در تیر ماه حادثه بسیار ناراحت‌کننده‌ای در شرکت اتفاق افتاد و آتش‌سوزی بسیار شدیدی رخ داد.

جبرائیلی حجم آتش را در این حادثه بیش از 50 برابر آتش‌سوزی پتروشیمی بوعلی در ماهشهر عنوان کرد و افزود: اما با مدیریتی که بر روی آن انجام شد حریق به‌خوبی مهار شد هرچند ناراحت‌کننده‌ترین قسمت آن از دست دادن دو نفر از همکاران خوب ما بود.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی آبادان اظهار داشت: از سال 93 تاکنون با زیان‌های زیادی مواجه بودیم و تنها دلیل زیان سال 96 نیز خوراک دریافتی شرکت از پالایشگاه آبادان بود. با توجه به اینکه در اردیبهشت‌ماه با افزایش شوری آب منطقه مواجه شدیم و تجهیزات ما برای این میزان شوری طراحی نشده بود با 4 روز تعطیلی مواجه شدیم.

وی بیان کرد: سهامداران ما به‌هیچ‌عنوان خواستار کاهش اجباری نیروهای شرکت نیستند اما درعین‌حال با کمبود نیروهای متخصص مواجه هستیم و تعدادی از این‌ها را جذب کردیم و تعدادی دیگر را در آینده در طی فرآیندی جذب می‌کنیم.

جبرائیلی اعلام کرد: طراحی پتروشیمی آبادان بر اساس استفاده از تولیدات مازاد پالایشگاه آبادان است و پالایشگاه نیز بر اساس خوراک ورودی خود کار می‌کند و کاهش کمی و کیفی خوراک پتروشیمی آبادان وابسته به این عوامل است و دست ما یا پالایشگاه آبادان نیست.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی آبادان گفت: در سال‌های 93 و 94 کم‌کاری‌های در شرکت انجام شد و نباید تعمیرات پتروشیمی آبادان به تأخیر می‌افتاد اما این مشکل وجود داشت. اگر طی مدت اخیر اقدامات جدی انجام‌نشده بود با حوادث زیادی مواجه می‌شدیم.

 

700 نیروی مازاد داریم

وی افزود: بر اساس چارت شرکت و مطالعات انجام‌شده، پتروشیمی آبادان 700 نیروی مازاد دارد اما سیاست ما تعدیل نیرو نبوده و وجود این پتروشیمی در حال حاضر صرفا برای حفظ اشتغال است. نیروی مازاد داریم اما تصمیمی بر تعدیل این نیروها نداریم.

جبرائیلی بابیان اینکه نرخ‌گذاری پالایشگاه آبادان بر خوراک پتروشیمی کاملا ظالمانه است، تصریح کرد: گازی که در شعله‌های پالایشگاه می‌سوخته را با نرخی که در خلیج‌فارس فروش می‌رود به این مجموعه می‌فروشند.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی آبادان افزود: تعهد می‌دهیم بعد از بازسازی واحد 600 و چنانچه خوراک موردنیاز ما تأمین شود تمام بدهی‌های گذشته شرکت را به پالایشگاه آبادان پرداخت کنیم.

وی اظهار داشت: اولویت اول ما بحث اچ اس ای است و این واحد می‌تواند در صورت نیاز هر واحدی را مشکل داشته باشد تعطیل کند. ما در طول 2 سال 87 میلیارد تومان از منابع شرکت را صرف بازسازی کردیم.

جبرائیلی گفت: تا زمان بازسازی واحد 600 دوران بسیار سختی را خواهیم داشت و همه هم‌صدا شدیم تا این واحد را به‌صورت مدرن و نوسازی شده راه‌اندازی شود.

نوشتن دیدگاه