افتتاح خط دوم پروژه آبرسانی غدیر در آبادان و خرمشهر تا 15 تیر ماه

استاندار خوزستان گفت: تمام تلاش و برنامه‌ریزی ما برای افتتاح خط دوم پروژه آبرسانی غدیر تا 15 تیر ماه به شهرهای آبادان و خرمشهر است تا شرایط آبی این دو شهر به حالت عادی برسد.

غلام‌رضا شریعتی ظهر امروز در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان خوزستان، با اشاره به نحوه پرداخت سهم 4.5 درصد شرکت ملی نفت ایران و 3 درصد سهم نفت استان‌های نفت خیز توسط بانک مرکزی، اظهار کرد: زمانی‌که درآمد نفت به حساب متمرکز واریز می‌شود، طبق قانون بانک مرکزی 30 تا 32 درصد را به حساب صندوق توسعه ملی و 4.5 درصد را به حساب وزارت نفت واریز می‌کنند اما سهم استان‌های نفتی را به حساب خزانه‌داری واریز می‌کند.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی مکلف است در طول سال و بر اساس وصول منابع، بلافاصله نسبت به واریز وجوه اقدام کند، گفت: ما باید بانک مرکزی را مکلف کنیم تا سهم 3 درصد نفت و 2 درصد مناطق محروم را مستقیم به حساب ما واریز کند و به سهم خزانه واریز نکند.

استاندار خوزستان با انتقاد از دخالت سازمان برنامه و بودجه کشور در توزیع اعتبارات نفت به استانهای نفتخیز، بیان کرد: اگر طبق قانون، بانک مرکزی مکلف به پرداخت مستقیم به استان‌ها است، چرا سازمان برنامه و بودجه در این پرداختی دخالت می‌کند.

 

شریعتی با بیان اینکه شرایط آب کشور و استان در پایین دست و جنوب استان با مشکل جدی روبرو شده، عنوان کرد: با وجود اقدامات صورت گرفته در شهرهای آبادان و خرمشهر EC آب همچنان بین 5 هزار و 700 تا 6 هزار است و آب شرایط مناسبی ندارد.

وی افزود: تمام تلاش و برنامه‌ریزی ما برای افتتاح خط دوم پروژه آبرسانی غدیر تا 15 تیر ماه به شهرهای آبادان و خرمشهر است تا شرایط به حالت عادی برسد.

شریعتی گفت: اعتبارات پروژه آبرسانی غدیر از سال گذشته پس از سفر رئیس جمهور تحول جدی یافت و 100 کیلومتر خط آبرسانی به اتمام رسید.

وی افزود: آبرسانی شهرهای جنوبی در طرح غدیر از رودخانه کرخه انجام می‌شود که شهرهای دزفول، شوشتر و اندیمشک نیز به آن اضافه شدند.

استاندار خوزستان بیان کرد: در شمال شرق استان یک طرح آبرسانی دیگر در قالب پروژه غدیر تعریف شد که شامل شهرستان ایذه و 409 روستا است و اجرای این طرح در جنوب شرق نیز شامل شهرهای بهبهان، امیدیه، هندیجان، ماهشهر و رامشیر است.

وی با اشاره به اهمیت تأمین آب شرب سالم برای مردم، عنوان کرد: آب شرب مردم یک مسأله حیاتی است و امکان عقب انداختن آن نیست به همین دلیل دولت از راه‌های مختلفی وارد شده تا مشکل آب را حل کند.

نوشتن دیدگاه