تلاش قاضی یک پرونده اعدام، معلم فیزیک آبادانی را از مرگ نجات داد

در ماه مبارک رمضان، سنت زیبای صلح و سازش، برادر محکوم به قصاص را بعد از ۱۸ سال بازداشت، از چوبه دار نجات داد.

رسیدگی به این پرونده از سال 1379 با یک جنایت برادرکشی در آبادان کلید زده شد که در آن معلم فیزیک یکی از دبیرستان های شادگان وقتی به خانه بازگشت با صحنه مصرف مواد مخدر برادرش در خانه روبرو شد.

همین صحنه کافی بود تا بین 2 برادر درگیری صورت گیرد که در یک لحظه برادر 33 ساله با ضربه یک میله به سر برادرش تراژدی یک صحنه جنایی را رقم زد.

معلم فیزیک وقتی متوجه مرگ برادرش شد فورا خودش را به کلانتری ۱۸ آبادان معرفی کرد و خیلی زود تیم های پلیسی آّبادان در محل جنایت در منطقه ذوالفقاری حاضر شدند.

قاتل به ماموران گفت: وقتی با صحنه مصرف مواد مخدر برادرم روبرو شدم در یک لحظه عصبانی شدم و کنترلم را از دست دادم، اصلا نمی خواستم برادرم را به قتل برسانم.

پس از تحقیقات ابتدایی کارآگاهان صحنه قتل برادرکشی را به کمک قاتل پرونده بازسازی کردند و پس از تکمیل تحقیقات پلیسی متهم در برابر خانواده اش که اولیای دم برادرش بودند قرار گرفت.

 

سال 1380 بود که مادر خانواده به عنوان تنها ولی دم مقتول خواستار قصاص پسرش شد و پرونده در حال گذراندن سیر قانونی اجرای حکم قصاص قرار داشت که در سال 1394 مادر خانواده به کام مرگ فرو رفت و پرونده به خاطر فوت ولی دم مقتول مسیر جدیدی پیدا کرد.

پس از مرگ مادر خانواده، اولیای دم مقتول که تنها برادر و سه خواهر طرفین بودند در مقابل تصمیم گیری نهایی برای اجرای حکم قصاص یا بخشش قرار گرفتند.

در این مرحله واحد اجرای احکام کیفری دادگستری آبادان و دادرس دادگاههای حقوقی و کیفری دو شهرستان آبادان قاضی محسن پورعسگر تلاش خویش را برای بخشیده شدن این زندانی اعدامی آغاز کردند.

در بررسی ها مشخص شد که اعضای خانواده قربانی جنایت پس از قتل برای زندگی به شهرهای دیگری سفر کرده اند که در گام بعدی ابتدا دادگستری با انجام استعلام از ادارات مختلف ، آدرس محل سکونت سه خواهر و یک برادر مقتول را پیدا کرد و اولیا دم به دادگستری آبادان دعوت شدند.

در جلسه صلح و سازش بین خانواده قربانی جنایت، آنها پس از 18 سال رضایت خود را در جلسه دادگاه برای بخشیدن برادرشان اعلام نمودند.

قاضی پورعسگر در راستای این خبر گفت: در این پرونده یک اتفاق شیرین دیگری صورت گرفت که آن هم دیدار خواهر ناتنی با اعضای خانواده اش بود.

وی افزود: مادر خانواده در گذشته یک ازدواج ناموفق داشته که در آن صاحب یک دختر شده بود و در ازدواج دومش صاحب فرزندهای دیگری می شود تا اینکه برای اخذ رضایت خواهر ناتنی به عنوان احدی از اولیای دم، نامبرده از شیراز به دادگستری آبادان عزیمت نمود که برای اولین بار اعضای خانواده همدیگر را در دادگاه دیدند.

قاتل پس از 18 سال زندگی در زندان با توجه به بخشش خانواده اش به دستور قاضی دادگاه از زندان آزاد شد.

نوشتن دیدگاه