منطقه آزاد اروند با راه آهن به بنادر امام و شادگان وصل می‌شود

مدیرکل راه‌آهن جنوب از طرح اتصال منطقه آزاد اروند به بنادر امام و شادگان خبر داد.

عبدالکریم درویش زاده با بیان اینکه احداث این خط آهن مطرح و مورد موافقت نهایی وزارت راه و شهرسازی و شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است، افزود: احداث این خط آهن در نوار ساحلی خوزستان، یک تحول زیرساختی در منطقه محسوب می‌شود.

وی گفت: دراین ارتباط توافقی با منطقه آزاد اروند صورت گرفت که این منطقه از از طریق راه آهن خرمشهر به بندر امام و شادگان متصل شود.

درویش زاده از تحویل زمین قطعه اول این طرح به پیمانکار خبر داد و ابراز امیدواری کرد عملیات اجرایی این طرح در آینده نزدیک به صورت رسمی با حضور مقامات ارشد کشور آغاز شود.

مدیرکل راه آهن جنوب در ادامه افزود: این خط آهن از خرمشهر به شلمچه متصل و از آنجا به بندر بصره وصل خواهد شد.

درویش زاده در خصوص اتصال راه آهن شلمچه به بندر بصره گفت: ساخت و اتصال خط آهن از شلمچه به بصره بین دولت عراق و جمهوری اسلامی ایران مورد موافقت قرار گرفته است.

وی گفت: طرف عراقی تاکنون طرح احداث خط آهن شلمچه تا بندر بصره را اجرا نکرده و تاکنون از انجام تعهدات خود سر باز زده است.

درویش زاده گفت: تاکنون نشست‌هایی برای پیگیری خط آهن شلمچه – بصره آغاز شده که امیدواریم نتیجه بخش باشد.

وی با بیان اینکه احداث این خط آهن می‌تواند برای عراقی‌ها بسیار پر سود و راهگشا باشد، افزود: اتصال خط آهن ایران به عراق و کشورهای شرق مدیترانه در پایداری صلح و امنیت خاورمیانه بسیار تاثیرگذار باشد.

مدیرکل راه آهن جنوب در ادامه جابجایی مسافر و ترانزیت کالا بین کشورهای شرق مدیترانه از مهمترین آثار اقتصادی اتصال خط آهن ایران به عراق بیان کرد.

شایان ذکر است خط آهن خرمشهر – شلمچه در سال ۱۳۸۷ به طول ۱۶ کیلومتر به بهره برداری رسید ولی برنامه اتصال خط آهن شلمچه به بصره به طول ۳۰ کیلومتر با تعلل طرف عراقی همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

نوشتن دیدگاه