سامانه اشتغال کارا رونمایی شد

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سامانه 'کارا' را به منظور اجرای دو طرح ' اشتغال فراگیر ' و ' اشتغال روستایی' به نشانی اینترنتی WWW.KARA.MCLS.GOV.IR را به طور رسمی رونمایی کرد.

«عیسی منصوری» روز دوشنبه در نشست خبری که در خصوص راه اندازی سامانه کارا در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شده بود، برنامه اشتغال فراگیر، اشتغال روستایی و عشایر و شهرهای کمتر از 10 هزار نفر و شرایط پرداخت تسهیلات در نظر گرفته شده برای این نوع مشاغل را تشریح کرد.

وی با بیان اینکه برای توسعه اشتغال در کشور نیاز به مداخلات توسعه ای است، گفت: برنامه اشتغال فراگیر در کشور 2 لایه را در بر می گیرد.

وی ادامه داد: اشتغال پذیری نیروی کار به نام طرح کارورزی ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی در محیط کار واقعی است و دیگری بحث کاهش هزینه های اشتغال است که از طریق مشوق های بیمه ای که کارفرما پس از استخدام شغل اولی ها می تواند از آن بهره مند باشد، یارانه دستمزد به کارفرمایانی تعلق می گیرد که شغل اولی ها را استخدام کنند.

منصوری بیان داشت: در برنامه حمایت از توسعه و اشتغال مناطق روستایی و عشایری در دستور کار است.

 

وی اظهار داشت: کاهش هزینه آموزش با ارائه طرح مشوق های کارفرمایی برای جذب نیروی کار و ارائه یارانه دستمزد برای کارفرمایان در صورت جذب متقاضیان شغل در مناطقی که نرخ بیکاری بالایی را تجربه می کنند از برنامه های اشتغال فراگیر است که در دولت تدبیر و امید پیگیری می شود.

منصوری ادامه داد: در برنامه اشتغال فراگیر، ظرفیت های هر استان شناسایی و اعلام شده است که این ظرفیت ها تا سطح روستا را هم در بر می گیرد، ظرفیت های هر استان به استان های کشور ابلاغ شده است.

منصوری معتقد است در برنامه اشتغال فراگیر علاوه بر مداخلات توسعه ای تسهیلات در اختیار دارندگان طرح هایی که منجر به ایجاد اشتغال می شود، پیگیری خواهد شد که برای این مهم از صندوق توسعه ملی 1.5 میلیارد دلار معادل 6 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

همچنین معادل همین مبلغ از سوی بانکها و صندوق عامل (بانکهای کشاورزی توسعه، رفاه کارگران و صندوق کارآفرینی امید) به مبلغ یاد شده اضافه می شود.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار افزود: برای برنامه اشتغال فراگیر علاوه بر مداخلات توسعه ای، ارائه تسهیلات همراه با یارانه در دستور کار است و برای این امر ۲۰ هزار میلیارد تومان از محل منابع بانکی اختصاص پیدا کرده است که این منابع صرفا محدود به سال ۹۶ نخواهد بود و در سال آینده نیز تداوم دارد.

معاون وزیر کار با اشاره به اینکه برنامه حمایت و توسعه از اشتغال مناطق روستایی و عشایری تابستان امسال از سوی مجلس رسیده است، اظهار داشت: با تدوین آیین نامه اجرایی آن از سوی وزیر کار به 31 استان کشور ابلاغ شده است.

به گفته معاون توسعه اشتغال، گروههایی که می توانند از تسهیلات مناطق روستایی و عشایری استفاده کنند شامل سه دسته می شوند.

منصوری ادامه داد: نوع اول شهرهای زیر 10 هزار نفر و نواحی صنعتی است که با سود تسهیلات 10 درصد می توانند برخوردار شوند، گروه دوم نواحی روستایی معمولی با نرخ 6 درصد و گروه سوم مناطق روستایی مرزی است که تسهیلات با بهره چهار درصد می تواند به طرح های اشتغال آنان تعلق گیرد.

نوشتن دیدگاه