ایجاد خط هوایی آبادان - قطر از ملزومات تجاری در منطقه است

نائب رئیس اتاق بازرگانی خرمشهر بر راه اندازی خط هوایی آبادان - قطر با هدف توسعه روابط اقتصادی و مبادله کالا و سرمایه گذاری در منطقه آزاد اروند تاکید کرد.

سید مصطفی موسوی گفت: فرودگاه بین المللی بندر آبادان که در محدوده منطقه آزاد اروند واقع شده فرصتی مناسبی است تا بازرگانان بتوانند از طریق یک خط هوایی با کشورهای حوزه خلیج فارس ارتباطات بازرگانی خود را توسعه دهند.

وی گفت: ایجاد خط هوایی بین آبادان و کشور قطر از ملزومات مهم تجاری در منطقه است که بهتر است منطقه آزاد اروند نگاه ویژه ای به این امر داشته باشد.

وی به اهمیت قدیمی ترین بندر تجاری ایران که همان خرمشهر باشد اشاره کرد و گفت : بندر خرمشهر به دلیل دسترسی به آب های آزاد ظرفیت های بسیار بالایی دارد و توسعه خط کشتیرانی خرمشهربه کشورهای خلیج فارس به ویژه بندر رویس قطر می تواند در کنار خط هوایی دومین امکان مهم برای استفاده بازرگانان شود.

 

نائب رئیس اتاق بازرگانی خرمشهر خاطر نشان کرد: نیاز مبرم احساس می شود که مسئولان سازمان منطقه آزاد اروند با دعوت از اتاق بازرگانی قطر راه های تجارت آزاد بین دو کشور را برای بازرگانی هموارتر سازند.

موسوی با اشاره به فرصت به دست آمده برای توسعه صادرات کالا به قطر با توجه به محاصره و تحریم این کشور از سوی عربستان سعودی و چند کشور عربی اظهار داشت: بنادر آبادان و خرمشهر ظرفیت های خوبی برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری با قطر دارد.

وی صادرات آبزیان دریایی، خرما، دام، آب معدنی و مصالح ساختمانی از کالاهای مهم صادراتی از بنادر خوزستان به قطر بیان کرد. وی بر ارتقا کیفی کالاهای صادراتی ایران به قطر تاکید کرد.

قطر در تابستان امسال به بهانه حمایت این کشور از تروریسم از سوی کشورهای عربی منطقه و مصر تحریم شد و در این مدت بخش مهمی از کالاهای مورد نیاز خود را از جمهوری اسلامی ایران تامین کرده است.

 

ورود خارجی ها به بنادر آبادان و خرمشهر بدون ویزا

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی اروند هم گفت: با حذف ویزا برای ورود خارجی ها به بنادر آبادان، خرمشهر و مینوشهر، شاهد رونق گردشگری در جنوب خوزستان خواهیم بود.

اسماعیل زمانی با اشاره به حذف ویزا برای ورود خارجی ها به بنادر آبادان، خرمشهر و مینوشهر گفت: با هماهنگی وزارت امور خارجه، این طرح بزودی با هدف رونق اقتصادی و بهره گیری از ظرفیت های اقتصادی و سرمایه گذاری شهرهای بندری آبادان و خرمشهر اجرایی می شود.

وی پیش بینی کرد با حدف ویزا، ماهانه حدود 300هزار نفر از اتباع کشورهای حاشیه خلیج فارس، آسیای میانه وعراق وارد منطقه آزاد اروند می شوند.

زمانی با اشاره به اینکه منطقه آزاد اروند متولی ایجاد زیرساخت های اقتصادی و سرمایه گذاری، توسعه حمل و نقل زمینی و هوایی و دریایی است، افزود: این زیرساخت ها برای سرمایه گذاران خارجی جذابیت دارد.

مدیرعامل منطقه آزاد اروند با اشاره به اینکه بنادر آبادان و خرمشهر تا پیش از جنگ تحمیلی از زیرساخت های بسیار مناسبی در تمامی بخش ها برخوردار بودند، خاطر نشان کرد: ایجاد منطقه آزاد اروند در محدوده ای در جنوب خوزستان در سال 1384 با هدف جبران عقب ماندگی ها و فراهم کردن زیرساخت های لازم برای رونق دوباره اقتصادی در منطقه بوده است.

 

زمانی با اشاره به اینکه باز شدن دروازه های منطقه آزاد اروند بر روی اتباع خارجی که بدون ویزا خواهد بود فرصتی برای ایجاد اشتغال است، اظهار داشت: ورود هر گردشگر خارجی چهار فرصت شغلی ایجاد می کند.

وی با بیان اینکه منطقه آزاد اروند برای اتباع خارجی بسیار جذاب خواهد بود یادآور شد: حذف ویزا برای خارجی ها، فرصتی برای مردم آبادان و خرمشهر خواهد بود لذا باید از این فرصت به خوبی استفاده کرد.

زمانی با اشاره به اینکه عملیات فنس کشی در محدوده منطقه آزاد اروند تکمیل شده است، خاطر نشان کرد: خارجی هایی که بدون ویزا وارد منطقه آزاد اروند می شوند مجاز نیستند خارج محدوده منطقه آزاد سفر کنند.

نوشتن دیدگاه