مطالبه جدی مردم برای استفاده از نیروهای بومی در فرصت‌های شغلی آبادان

استفاده از ظرفیت‌های شهرآبادان و به‌کارگیری جوانان آبادانی در فرصت‌های شغلی ناشی از این ظرفیت‌ها می‌تواند آمار بیکاری را تا حد زیادی در این شهر کم کند اما این اتفاق تاکنون رخ نداده است.

مشکل بیکاری موضوعی است که امروزه گریبان بسیاری از جوانان را گرفته است و مختص به یک شهر و استان نیست اما این مشکل در شهرهایی که دارای فرصت‌های شغلی بیشتر و آمار بیکاری بالاتری هستند بیشتر در کانون توجه قرار می‌گیرد.

کمتر کسی پیدا می‌شود که با معضلاتی که منشأ آن‌ها بیکاری است آشنا نباشد و واضح است که این معضل سرآغاز بسیاری از مشکلاتی است که مردم با آن‌ها روبه‌رو هستند.

آبادان شهری است که به‌صورت ذاتی و از دیرباز دارای فرصت‌های شغلی فراوان بوده است و مهاجرت افراد زیادی از نقاط مختلف کشور در دهه‌های گذشته به این شهر نیز مؤید این موضوع بوده است، وجود پالایشگاه بزرگ نفت، پتروشیمی، موقعیت استراتژیک جغرافیایی و قرار گرفتن در حیطه یک منطقه آزاد اقتصادی، تجاری سبب شده تا این ویژگی ذاتی تا امروز حفظ شود.

استفاده از این ظرفیت‌ها، مدیریت منابع و به‌کارگیری جوانان آبادانی در فرصت‌های شغلی ناشی از ظرفیت‌های ذیل می‌تواند آمار بیکاری را تا حد زیادی در این شهر کم کند اما چرا این اتفاق رخ نداده است؟

عدم استفاده صحیح و به‌موقع از ظرفیت‌ها و منابع و همچنین عدم آموزش و به‌کارگیری نیروهای بومی می‌تواند از جمله دلایل این مشکل است.

 

لزوم پاسخگویی مسئولان

پاسخگویی مسئولان یکی از ارکان یک نظام مردم‌سالار است و فقدان این موضوع در رژیم پهلوی و قرار گرفتن آن در راس شعارها و خواسته‌های امام راحل (ره) سبب شد تا مردم خواستار تغییر حکومت شوند و به‌نظام جمهوری اسلامی رای دهند.

اهمیت این پاسخگویی مسئولان به مردم همواره در کلام مقام معظم رهبری مورد تأکید قرار گرفته است تا آنجا که شعار یک سال نیز به سال پاسخگویی مسئولان به مردم اختصاص یافت و پس‌ از آن نیز رهبری تأکید کردند که پاسخگویی منحصر به یک سال خاص نیست و باید روحیه مطالبه‌گری مردم و پاسخگویی مسئولان همواره در نظام جمهوری اسلامی حفظ شود.

بیانات مقام معظم رهبری باید الگوی همه مسئولان کشور و از جمله مسئولان شهرستان آبادان قرار گیرد چرا که رمز موفقیت پیروی از این رهنمودها است و بر این اساس پاسخگویی مسئولان به مردم جزئی از وظایف مسئولان شهرستان آبادان است.

 

نیروهای غیربومی را به‌کار نگرفتیم

عبدالله کعبی قائم‌مقام مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند با اشاره به جذب نیرو در دروازه‌های ورودی منطقه آزاد اروند عنوان کرد: اولویت جذب نیرو در این مبادی با نیروهای بومی بوده است و اخباری که در فضای مجازی مبنی بر استخدام 200 نیروی غیربومی توسط سازمان منطقه آزاد اروند در مبادی ورودی و خروجی آبادان و خرمشهر منتشر شده صحت ندارد.

وی با اشاره به اینکه سازمان منطقه آزاد اروند هیچ نیرویی را استخدام نکرده و مجوز استخدام نیرو ندارد، بیان کرد: طبق موافقت‌نامه‌ای که سازمان منطقه آزاد اروند با گمرک جمهوری اسلامی ایران برای استقرار نیرو در مبادی شش‌گانه ورودی و خروجی آبادان و خرمشهر منعقد کرده اولویت جذب نیرو با بومیان آبادان و خرمشهر است.

کعبی گفت: سازمان منطقه آزاد اروند نیروهای موردنیاز را از بومیان منطقه به گمرک کشور معرفی می‌کند و با نظارت گمرک، نیروها جذب می‌شوند.

قائم‌مقام مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند اظهار داشت: در واقع این سازمان هیچ نیرویی را استخدام نمی‌کند بلکه گمرک کشور مسئول به‌کارگیری نیروها است اما سازمان منطقه آزاد اروند موافقت‌نامه‌ای با گمرک امضا کرده که این نیروها حتما باید از بومیان منطقه آبادان و خرمشهر باشند.

 

عدم پاسخگویی فرماندار آبادان

فرماندار ویژه شهرستان آبادان حاضر تاکنون حاضر به پاسخگویی در این‌ باره نشده است و تلاش‌ها برای ارائه یک پاسخ از عالی‌ترین نماینده دولت در شهرستان آبادان بی‌نتیجه مانده است.

بررسی علل و ریشه‌های بیکاری در آبادان و استفاده از ظرفیت‌های این شهر به نفع مردم آبادان از جمله انتظارات جوانان و عموم مردم این خطه است و لازم است تا فرماندار آبادان و دیگر مسئولان مرتبط با این موضوع پیگیر این مشکل باشند.

بر اساس فرموده‌های مقام معظم رهبری پاسخگویی جز وظایف مسئولان نظام است و مردم آبادان نیز از مسئولان شهر انتظار این رفتار و پیروی از این الگو را دارند.

نوشتن دیدگاه