دانشکده علوم پزشکی آبادان و دانشگاه بصره عراق تفاهم نامه همکاری امضا کردند

به منظور گسترش فعالیت های پزشکی، علمی و تحقیقاتی، چهارشنبه تفاهم نامه همکاری مشترک بین دانشکده علوم پزشکی آبادان و دانشگاه بصره عراق امضاء شد.

بر اساس این تفاهم‌نامه دانشکده علوم پزشکی آبادان و دانشگاه پزشکی بصره در زمینه‌های گردشگری سلامت تبادل استاد و دانشجو، پژوهش و آموزش پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی همکاری می کنند.

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان روز چهارشنبه در نشست مشترکی که در سالن اجتماعات معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان برگزار شد، گفت: همکاری مشترک بین دانشکده علوم پزشکی آبادان و دانشگاه بصره می‌تواند در ارتقاء سطح سلامت منطقه تاثیرگذار باشد.

علیرضا آموزنده افزود: با توجه به محصور شدن کامل شهرستان‌های آبادان و خرمشهر در قالب منطقه آزاد اروند طی یک ماه آینده، ورود و خروج دانشجویان و پزشکان و بیماران از کشور عراق به این منطقه سهل‌تر می‌شود.

وی با تشریح اقدامات دولت تدبیر و امید در منطقه آزاد اروند و ارتقاء شاخص‌های سلامت و افزایش خدمات بهداشتی و درمانی در منطقه، اضافه کرد: ساخت سه بیمارستان در منطقه در دستور کار است و هم‌اکنون تمام جراحی‌های حساس بجز قلب در این منطقه انجام می‌شود.

آموزنده گفت: به‌زودی در خرمشهر نیز پیشرفته‌ترین مرکز جراحی قلب در جنوب غرب کشور تکمیل شده و مورد بهره‌برداری قرار می گیرد.

آموزنده قرار گرفتن دانشکده علوم پزشکی آبادان در محدوده منطقه آزاد اروند را از ویژگی‌های مثبت در راستای افزایش شاخص‌های سلامت در شهرستان‌های آبادان و خرمشهر دانست و گفت: منطقه آزاد اروند منابع مالی قابل توجهی برای اجرای طرح‌های عمرانی و بهداشتی منطقه را تأمین کرده است.

 

عضو مجلس بصره عراق و رئیس هیات عراقی نیز در این جلسه گفت: ایران و عراق و شهرهای آبادان و خرمشهر با بصره اشتراکات مذهبی و دینی زیادی وجود دارد.

خانم ' صفاء مسلم بندر ' افزود: وجود مشترکات فرهنگی، مذهبی و اجتماعی میان کشور ایران و عراق، زمینه مناسبی برای گسترش همکاری‌های پزشکی، علمی و تحقیقاتی میان دو کشور فراهم می کند.

وی اظهار داشت: در استان بصره عراق امکانات و تجهیزات پزشکی زیربنایی مناسبی وجود دارد و می‌توان از تجربیات متخصصان ایرانی برای درمان و آموزش در این استان بهره گرفت.

 

مدیر محیط‌ زیست، بهداشت و سلامت سازمان منطقه آزاد اروند نیز در ادامه از همکاری‌های دو جانبه، دانشکده علوم پزشکی آبادان و دانشگاه پزشکی بصره عراق حمایت کرد و افزود: چهار میلیون شهروند بصره عراق می‌توانند از خدمات بهداشتی و درمانی در منطقه آزاد اروند بهره ببرند.

سید مهدی موسوی سندرونی افزود: با اتمام عملیات محصورسازی منطقه آزاد اروند، شهروندان عراقی می‌توانند به‌راحتی برای انجام خدمات درمانی و پزشکی به منطقه آزاد اروند سفر کنند.

وی اظهار داشت: استادان دانشگاه و دانشجویان عراقی برای حضور در همایش‌های بین‌المللی پزشکی در منطقه آزاد اروند بدون دغدغه ویزا می‌توانند حضور یابند.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با تشریح اهمیت رونق گردشگری سلامت درمانی در توسعه روابط بین‌الملل، بیان داشت: امروز دیپلماسی سلامت منجر به افزایش تعاملات سیاسی کشورها می‌شود.

غلامرضا شرفی افزود: بهره‌گیری از دیپلماسی سلامت در نزدیک کردن نگاه سیاسی کشورها کمک کنند.

شهرستان های آبادان، خرمشهر و شادگان از خدمات بهداشتی و درمانی دانشکده علوم پزشکی آبادان بهره می برند.

نوشتن دیدگاه