قصه آب و ریشه

نظارت تیم‌های فوتبال پایه صنعت نفت آبادان بر عهده کیست؟

به راستی چرا تیم‌های پایه فوتبال صنعت نفت آبادان که در سال‌های نه چندان دور به بهانه عدم نتیجه‌گیری و موفقیت مدیرعامل آن موسسه فرهنگی و ورزشی تعویض گردید در چنین جایگاهی قرار گرفته.

از آنجایی که این تیم‌ها ـ تیم‌های پایه ـ‌ رکن‌های اصلی و اساسی به شمار رفته و سرمایه‌های بنیادین یک باشگاه فوتبال را تشکیل می‌دهند و همچنین توسعه و پیشرفت پایدار این رشته ورزشی از این طریق میسر خواهد شد؛ نمی‌دانم به چه دلیل این تیم‌ها در این باشگاه ریشه‌دار به فراموش سپرده شده و کسی نمی خواهد یا شاید نمی‌تواند مدیریت کارآمدی را برای احیای این تیم‌ها و اتصال بازیکنان پرشور و با استعداد این رده سنی به تیم‌های اصلی ایجاد نماید یا اینکه عواملی که می‌خواهند بازیکنان از کار افتاده، مصدوم خود را به چنین تیم‌هایی غالب نمایند اجازه و فرصت فکر کردن به آب دادن ریشه اصلی یعنی تیم های پایه را نمی‌دهند.

با نگاه به آمار و ارقام مربوط به تیم‌های پایه صنعت نفت نمی‌خواهیم تنها مربیان و کادر فنی این تیم‌ها را زیر سوال ببریم چرا که می‌دانیم آب از سرچشمه خراب است و خانه از بن بست ویرانه اما در گروه اول لیگ برتر نوجوانان در میان هفت تیم تا هفته دهم مسابقات با چهار برد، یک تساوی، پنج باخت، 16 گل زده و 10 گل خورده و با 13 امتیاز در رده چهارم جدول قرار دارد و این درحالی‌ست که تیم‌هایی همچون فولاد، ذوب آهن و استقلال بدون بودجه بالاتر از ما قرارداد دارند.

اما تیم نونهالان شرایط بهتری نسبت به سایرین دارد و با هفت بازی، چهار برد، سه تساوی، بدون باخت و 33 گل زده و پنج گل خورده و 15 امتیاز در مکان دوم قراردارد که باید تبریک گفت ولی متاسفانه دو تیم امید و جوانان وضعیت جالبی در جدول مسابقات ندارند و هر دو آنها بعد از سپری کردن 14 هفته از مسابقات در مکان‌های دهم جدول خود که جوانان (12تیم) و امید (13تیم) از گروه خود را تشکیل می‌دهند قرار دارند.

جوانان از 14 بازی انجام داده چهار برد، یک تساوی ، 9 باخت ، 13 گل زده و 22 گل خورده و تنها 13 امتیاز در بین 12 تیم رده‌ی دهم را به خود اختصاص داده و اما تیم امید از 14 بازی انجام داده چهار برد، سه تساوی و هفت باخت و 13 گل زده و 22 گل خورده و تنها با 15 امتیاز در بین 13 تیم در مکان دهم جدول رده‌بندی قرار دارد.

این آمار و ارقام را در اختیار شما گذاشتیم تا بدانید که در شهری که منبع استعداد است تیم صنعت نفت نتوانسته در این بخش خوب مدیریت خود را اعمال نماید و با بکارگیری افراد و مربیانی که هیچگونه تجربه و بعضاً علم کافی و وافی را نداشته‌اند و صرفاً براساس رابطه و به اعتقاد من ترس از پیامدهایی که در آینده احتمال تنش و چالش‌های خاص را به وجود آورد و سبب شده که مدیران کم تجربه به نفت چنین تصمیماتی اتخاذ نمایند و بدون درک از اهداف، وظایف و سازماندهی و همینطور شرایط فلسفه این تیم‌ها در راستای تحقق و توسعه و پیشرفت پایدار فوتبال پایه می باشد و اهمیت آن به عنوان یک سرمایه در آینده شکل واقعی خود را پیدا خواهد کرد.

چشمان خود را روی واقعیت‌ها نبندیم و تنها تیترها و عناوین سرمقاله‌های خود را معطوف تیم بزرگسال صنعت نفت نکنیم و متوجه باشیم اگر امروز تیم فوتبال صنعت نفت با مشکل بازیکنان کلیدی مواجه می‌باشد، علت اصلی آن عدم پرداختن و توجه کردن به سرمایه‌های اصلی و بومی است.

آب را باید به ریشه درخت داد، نه شاخ و برگ. که شاخه و برگ بدون ریشه رشد نخواهد کرد. پس برای رسیدن به یک فوتبال جذاب و لذت‌بخش و رضایت تماشاگران و جلوگیری از هزینه‌های هنگفت، وجود بازیکنان بومی در کنار دستیابی به استانداردهای سخت افزاری، آموزشی، پژوهشی، فنی و تامین نیروی انسانی متخصص و ارائه برنامه‌های کوتاه، میان و بلند مدت موردنیاز یک امر ضروری است که اگر مدیران فعلی نخواهند و نتوانند بدان برسند مطمئناً فوتبال این عشق، لذت و تفریح مردم هم نابود خواهد شد.

نوشتن دیدگاه