دروازه های موقت و گمرک جمهوری اسلامی ایران در مبادی ورودی منطقه آزاد اروند، در آستانه افتتاح و استقرار

موعود شمخانی، معاون فنی و امور زیربنایی سازمان منطقه آزاد اروند، از تلاش ها و پیگیری های شبانه روزه اجرای عملیات نصب دروازه های موقت و استقرار گمرک جمهوری اسلامی ایران در مبادی ورودی منطقه آزاد اروند می گوید.

موعود شمخانی، گفت: مناطق آزاد به عنوان دروازه های مهم تجارت و داد و ستدهای بازرگانی و صادرات کالا در کشور عمل می کنند. قوانین این مناطق، به دنبال چارچوب فعالیت آنها، با سرزمین اصلی متفاوت است تا امکان واردات مواد اولیه و صادرات مجدد آنها بدون انجام تشریفات گمرکی فراهم باشد.

وی در ادامه افزود: منطقه آزاد اروند به عنوان استراتژیک ترین منطقه آزاد کشور در حوزه انرژی، تجارت، بازرگانی و ترانزیت و همچنین به عنوان قطب مهم در صنعت نفت، به ویژه پس از مصوبه هیئت دولت و توسعه جغرافیایی آن، در سه سال اخیر، در مرکز توجه قرار گرفت. وجود زیرساخت های لازم برای رشد و پیشرفت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، مهمترین عامل تمرکز و توجه به اروند است.

 

معاون فنی و امور زیربنایی در خصوص اتمام پروژه حصارکشی منطقه خاطر نشان کرد: پس از توسعه جغرافیایی، برنامه ریزی به منظور اجرای عملیات محصور سازی، از اقدامات اساسی در این زمینه بود. هم زمان با عملیات احداث پروژه حصارکشی که هزینه ای بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان در بر داشت، مطالعات احداث دروازه های ورودی در نقاط تلاقی اصلی منطقه با برخی مسیر های ارتباطی از قبیل جاده اهواز - آبادان، اهواز - خرمشهر، جاده امام صادق و جاده ماهشهر - آبادان آغاز و پس از آن و بعد از تصویب طرح، عملیات اجرایی آن شروع شد.

شمخانی در ادامه تصریح کرد: در این میان و هم زمان با احداث دروازه های ورودی و به منظور تسریع در عملیاتی شدن محدوده گمرکی و استقرار گمرک جمهوری اسلامی در مبادی ورودی منطقه، سازمان اقدام به احداث محوطه های موقت و تعبیه فضای لازم بدین منظور، نمود که مورد موافقت و اتفاق نظر طرفین سازمان منطقه آزاد اروند و گمرک جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.

 

معاون فنی و امور زیربنایی گفت: با توجه به تاکید ویژه مدیر عامل محترم سازمان نسبت به تسریع در راه اندازی پروژه نصب دروازه های موقت، پیمانکار مربوطه، نسبت به افزایش گروه های کاری فعال اقدام و با انجام تمهیدات اجرایی لازم، سهم به سزایی را در پیش بردن برنامه زمان بندی عملیات پروژه ایفا نمود.

در حال حاضر دروازه های ورودی محور اهواز - آبادان دارای پیشرفت فیزیکی ۳۵%، محور امام صادق حدود ۶% و محور ماهشهر - آبادان در حدود ۳% می باشد که با ادامه این روند جاری، زمان اتمام پروژه بسیار کوتاه خواهد بود.

وی در پایان عنوان کرد: در طراحی المان های ورودی منطقه، از خاطرات ذهنی و عینی مردم به منظور افزایش حس تعلق به مکان ساکنان و مخاطبان استفاده گردید. و مفاهیمی همچون مقاومت، صنعت نفت، صنعت، مسجد جامع خرمشهر و الگو های معماری بومی و اقلیمی منطقه به کار برده شد.

شایان ذکر است، دروازه های موقت و استقرار گمرک جمهوری اسلامی ایران در مبادی ورودی منطقه آزاد اروند، قرار است به مناسبت هفته دولت و با حضور چهره های ملی و کشوری و استانی، رسما افتتاح گردد.

نوشتن دیدگاه