جرقه‌های سقوط نماینده آبادان از لیگ فوتبال ساحلی

تنها نماینده و سهمیه فوتبال ساحلی استان خوزستان بر اثر بی توجهی‌ها در آستانه سقوط از لیگ برتر قرار گرفته است.

ورزش یکی از شاخص‌های مهم برای ایجاد نشاط اجتماعی در هر شهر محسوب می‌شود و حضور تیم‌هایی در سطوح نخست هر رشته در کشور، سبب ایجاد انگیزه، هیجان و حساسیت و جلب توجه جوانان خواهد بود.

آبادان، شهری که در اغلب رشته‌های ورزشی در کشور حرفی برای گفتن دارد، همواره ضربه‌های جبران ناپذیری از عدم حمایت‌ها خورده است و سازمان‌ها و کارخانه‌های این شهر در عین تمول، کمتر زمانی اقدام به هزینه کرد برای ایجاد تفریح و نشاط برای مردم کرده‌اند که این موضوع بسی جای تاسف دارد.

در سال‌های اخیر، باشگاه‌داری خصوصی بابی شده تا برخی علاقه‌مندان به رشته‌های ورزشی با هزینه‌های شخصی خود و با امید به کمک‌های قطره‌چکانی، سعی در پیشبرد ورزش شهر و استفاده از استعداد‌ها و کسب نام نیکی برای شهر خود کنند، فارغ از اینکه در این راه پر مخاطره و سخت، کمتر کسی یاری‌رسان آنان خواهد بود.

در این بین، قصد داریم به وضعیت تیم فوتبال ساحلی باشگاه شهید جهان‌نژادیان آبادان به عنوان تنها نماینده و سرمایه استان خوزستان در فوتبال ساحلی بپردازیم، که حقیقتا یکی از دغدغه‌های اهالی و دلسوزان ورزش در آبادان است که این روزها حال و روز خوشی ندارد.

 

هشت سال تیم‌داری با دست خالی

تیم فوتبال ساحلی شهید جهان‌نژادیان آبادان هشت سال پیش با هزینه‌های شخصی در لیگ برتر فوتبال ساحلی کشور حضور پیدا کرد و به عنوان تنها نماینده استان خوزستان در این رشته، با دستان خالی و گاه مقروض، این مدت را با حریفان خود به رقابت پرداخت و هر فصل نیز با چنگ و دندان سهمیه استان خوزستان و شهر آبادان را حفظ کرد تا شاخص‌های اخذ نمره قبولی ادارات ورزش استان و شهرستان، همچنین هیئت‌های فوتبال استان و شهرستان نزول پیدا نکند.

علاوه بر مشکلات شخصی در تیم‌داری برای این باشگاه، مشکلات سخت‌افزاری نیز از جمله نبود زمین مناسب برای برگزاری مسابقات همواره باعث آزار و سرخوردگی عوامل این باشگاه شده است.

البته شرکت پالایش نفت آبادان خارج از شرح وظایف خود و بدون اینکه نیازی به زمین فوتبال ساحلی داشته باشد، زمین موجود را ساخت و در اختیار فوتبال ساحلی آبادان گذاشت تا تیم شهید جهان‌نژادیان این شهر از مسابقات خود میزبانی کند.

در این بین اداره ورزش و جوانان و شهرداری آبادان از بار ایجاد چنین زمینه‌ای شانه خالی کرده و از ایجاد یک زمین در خور نام مردم آبادان همواره خودداری کرده‌اند.

 

کم‌کاری شهرداری به جان ورزش شهر

شهری که بهترین جاذبه‌های آبی را در اختیار دارد، می‌توانست با ساخت یک زمین فوتبال ساحلی در سواحل این شهر، یک جاذبه گردشگری ایجاد کرده و با استانداردسازی آن، نسبت به جذب تماشاگر و گام برداشتن در راستای ایجاد نشاط اجتماعی حرکت مثبتی به انجام برساند، اما متاسفانه تا کنون هیچگاه این اتفاق رخ نداده است.

البته اغلب این انتقادات متوجه شهرداری آبادان است که نه تنها در ایجاد فضاهای ورزشی همواره شانه خالی کرده، بلکه از اعطای امکانات و حمایت از ورزش شهر نیز سر باز زده است.

اگر نیم‌نگاهی به جداول و برنامه‌های ورزشی در کشور انداخته شود، متوجه می‌شویم که اغلب شهرهای بزرگ و کوچک، تیمی با عنوان شهرداری در لیگ‌های مختلف ورزشی دارا هستند و تنها شهری که با نام شهرداری خود مجموعه‌ای در ورزش کشور و حتی استان ندارد، آبادان است.

این ارگان می‌توانست جدا از تیم‌داری حمایت خود را در غالب ایجاد فضاهای ورزشی از جمله ساخت یک زمین فوتبال ساحلی در کنار جاذبه‌های آبی شهر اعلام کند، اما بی‌توجهی مسئولان امر در این خصوص، تا کنون هزینه‌های زیادی را بر دست باشگاه‌داران خصوصی گذاشته است. این موضوع البته به طور مستقیم سازمان منطقه آزاد اروند را نیز در بر می‌گیرد، چرا که حمایت از تنها نماینده فوتبال ساحلی استان و ایجاد فضا برای این تیم و شهروندان علاقه‌مند به این رشته، در راستای سیاست‌های این سازمان در ایجاد فضاهای گردشگری و نشاط اجتماعی است.

مدیرعامل این باشگاه که خود شخصا کلیه امور را در دست دارد، دیگر توان اداره باشگاه خود را ندارد و هیچ حمایتی نیز از سوی نهادهای مرتبط از وی و باشگاه شهید جهان‌نژادیان انجام نمی‌پذیرد.

 

دیگر توان ادامه نداریم

عبدالله جهان‌نژادیان در خصوص مشکلات این تیم، سرانجام لب گشوده و حاضر به گفت‌وگو با رسانه‌ها شد و اظهار کرد: هشت سال است که تمام هزینه‌های این باشگاه را شخصا تقبل کرده‌ام و دیگر توان تیم‌داری ندارم.

وی ادامه داد: جای تشکر دارد که شرکت پالایش نفت آبادان زمینی ساخت و در اختیار ما قرار داد، اما این زمین باید به جایگاه ‌تماشاگر، VIP، رختکن مجهز شود که کسی در این خصوص به ما کمکی نکرد و حتی ماسه‌ای که در این زمین وجود دارد مناسب انجام بازی نیست و تمامی تیم‌هایی که در این زمین حاضر می‌شوند از وضعیت ماسه آن گلایه دارند.

مدیرعامل باشگاه شهید جهان‌نژادیان تصریح کرد: در این بین سازمان‌هایی چون شهرداری آبادان و سازمان منطقه آزاد اروند پیش از این می‌توانستند ورود کرده و برای تیم شهر خود و مردم خود امکاناتی ایجاد کنند که تاکنون هیچ کمکی در این خصوص نشده است.

جهان‌نژادیان افزود: همچنین هر سفر به شهرهای دیگر برای انجام مسابقات، حدوداً 10 میلیون تومان هزینه دارد که به صورت شخصی آن را پرداخت می‌کنیم و بدهی‌های زیادی به آژانس های هواپیمایی و فدراسیون فوتبال داریم که روی دست ما مانده و دست ما را باری ادامه کار بسته است.

وی تاکید کرد: حمایت‌هایی از سوی اداره ورزش و جوانان و هیئت فوتبال آبادان شده‌ایم، اما ضمن تشکر از روسای این دو ارگان، این حمایت‌ها تنها مُسکن بوده و دردی از ما دوا نکرده است.

مدیرعامل باشگاه شهید جهان‌نژادیان با اشاره به لزوم حمایت سازمان‌های دارای تمول از ورزش شهر، عنوان کرد: امیدوارم قلب یکی از سازمان‌های متمول آبادان همچون سازمان منطقه آزاد اروند، بنادر، پتروشیمی و ... به رحم آید و این تیم را تحت پوشش خود قرار دهد، حیف است سهمیه‌ای را که هشت سال با جان و دل برای آبادان حفظ کرده‌ایم، بر اثر بی توجهی از بین برود.

جهان‌نژادیان یادآور شد: لازم به ذکر است که یکی از شاخص‌هایی که باعث می‌شود ادارات ورزش و هیئت‌های فوتبال در شهرستان‌ها حائز رتبه برتر شوند، حضور تیم‌های شهرستان در سطوح اول ورزش کشور است و حضور ما در لیگ برتر فوتبال ساحلی یک امتیاز مثبت برای ورزش آبادان محسوب می‌شود.

وی گفت: در صورتی که این تیم سقوط کند، دود آن به چشم مسؤولانی خواهد رفت که در زمان حاضر از این تیم حمایت نکرده‌اند و این موضوع یک نمره منفی بر کارنامه آنان خواهد بود.

مدیرعامل باشگاه شهید جهان‌نژادیان اشاره کرد: همه تیم‌ها در لیگ برتر و حتی لیگ دسته اول مبالغ خوبی به بازیکنان خود پرداخت می‌کنند، اما در این تیم حتی نتوانستیم خواسته‌های اندک بازیکنان خود را برآورده کنیم و در حمایت مالی از آنها ناتوان مانده‌ایم. جهان‌نژادیان در پایان خاطرنشان کرد: به همین دلیل بازیکنان نیز دیگر انگیزه‌ای برای ادامه کار ندارد و تیم ما مدام در جدول تنزل پیدا می‌کند.

 

هزینه‌های ناچیز و ثمربخش در مقابل مبالغ کلان و بی‌اثر

تیم فوتبال ساحلی شهید جهان‌نژادیان آبادان، در حال حاضر وضعیت مناسبی در جدول رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ساحلی کشور ندارد و با قرار گرفتن در مکان دهم جدول 13 تیمی رقابت‌ها، خطر سقوط را به شدت احساس می‌کند.

در صورت علاقه مسئولان شهر آبادان برای حضور این تیم در لیگ برتر فوتبال ساحلی کشور، هزینه حضور این تیم در این رقابت‌ها به جایی بر نخواهد خورد و در مقابل مبالغ کلانی که در حوزه‌های دیگر که تاثیر کمی در اجتماع دارند، بسیار ناچیز خواهد بود.

باید توجه داشت هزینه تیم‌داری در لیگ برتر و تشویق جوانان به ورزش و حمایت از تیم‌های ورزشی منطقه، بسیار کمتر از هزینه‌ تلاش برای حضور در این آوردگاه و گردآوری علاقه‌مند به ورزش خواهد بود، این موضوعی است که همواره مسئولان شهرستان در خصوص آن دچار اشتباه و صرف هزینه‌های گزاف کرده است.

سرمایه‌های ورزشی شهر بر اثر بی توجهی اهمیت قائل نشدن برخی مسئولان در حال از بین رفتان است، در این بین مطالبه‌گری ورزش‌دوستان آبادانی در خصوص حقوق اجتماعی خود از مسئولان بسیار موثر خواهد بود که امیدواریم در آینده نزدیک خبر حمایت‌های‌ بی‌شائبه را از همین تریبون منتشر سازیم.

 

گزارش: علی دایلی

نوشتن دیدگاه