انتقال جرثقیل های پایانه نفتی پالایشگاه آبادان به موزه نفت

نماینده طرح موزه های صنعت نفت در آبادان از انتقال جرثقیل های پایانه نفتی پالایشگاه آبادان در بندر صادراتی ماهشهر به موزه نفت آبادان خبر داد.

فرشید خائیز با اشاره به دریافت پیشنهادی مبنی بر بهره برداری از جرثقیل های بدون کاربرد بندر صادراتی ماهشهر از طریق سامانه پیشنهادی شرکت پالایش نفت آبادان اظهار کرد: کار امکان سنجی این پیشنهاد با اعزام گروهی از روابط عمومی شرکت پالایش نفت آبادان به محل انجام شد.

وی افزود: بررسی های اولیه نشان از داشت که دو جرثقیل بازمانده در اسکله شماره ۸ بندر صادراتی شرکت پالایش نفت آبادان در ماهشهر، از دهه ۵۰ تاکنون در کناره‎ی این آبراه تاریخی بلا استفاده باقی مانده اند.

نماینده طرح موزه های صنعت نفت در آبادان عنوان کرد: بر اساس شنیده ها و اظهارات شفاهی مدیران و کارکنان بندر صادراتی ماهشهر، این جرثقیل های غول آسا با شماره های اموال ۴۰۸۵۴۰۰۰۱ و ۴۰۸۵۴۰۰۰۲ ثبت شده در بخش بایگانی شرکت پشتیبانی ساخت و تهیه کالای نفت تهران، ساخت کشور ژاپن هستند.

 

وی تصریح کرد: جرثقیل های بندر صادراتی ماهشهر علاوه بر حمل بشکه های نفت، نفت سفید، قیر و سایر فرآورده های نفتی، رویدادهای تلخ و شیرین فراوانی را نیز در دل خود پنهان دارند که جابجایی هزاران تن مواد غذایی و مایحتاج مردم کشور از کشتی ها و شناورها در دوران دفاع مقدس یکی از آن هزاران رخداد است.

نماینده طرح موزه های صنعت نفت در آبادان یادآور شد: پیشتر یک جرثقیل قدیمی تر دیگری نیز از بارانداز خارج و پس از تفکیک به صورت قطعات کوچک تر در انبار پایانه نفتی ماهشهر (معروف به سلویچ) نگهداری می شود.

خائیز با بیان اینکه جرثقیل های دوگانه اسکله شماره ۸ بندر صادراتی ماهشهر، با نیروی برقی کار می کردند، گفت: در آغاز منبع تامین انرژی جرثقیل ها به صورت سه فاز بوده که با تغییر منبع نیرو و نصب ترانسفورماتورهای مبدل روی پایه ها، امکان استفاده از برق با ولتاژ دگرگون گشته به وجود آمد.

وی از امکان سنجی باز کردن قطعات و حمل آنها به بخش اسکله موزه نفت آبادان از دو مسیر خاکی و آبی توسط گروه اعزامی به بندر ماهشهر خبر داد و ابراز امیدواری کرد تا با انتقال این جرثقیل ها، گنجینه نفت آبادان بیش از پیش پربارتر شود.

به گفته خائیز، در آینده ای نزدیک شاهد بازگشایی درهای موزه صنعت نفت آبادان به روی شهروندان و مشتاقان تاریخ با شکوه طلای سیاه در جزیره رویاها (نامی که برخی از مقامات ارشد بریتانیا بر روی آبادان نهاده بودند) خواهیم بود.

نوشتن دیدگاه