مراسم تجلیل از آزادگان در آبادان برگزار شد

در سالروز گرامیداشت ورود آزادگان به میهن، آیین تجلیل از آزادگان با حضور جمعی از مسئولان محلی روز سه شنبه در آبادان برگزار شد.

روز 26 مرداد 1369 نخستین گروه آزادگان ایرانی پس از سال ها اسارت در زندان های رژیم بعث عراق با ورود به کشور به جمع خانواده های خود بازگشتند.

مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سپاه آبادان در این آیین با تبریک این روز به آزادگان، گفت: امروز یادآور بازگشت غرورآفرین مردان و زنان آزاده‏ای است که پس از تحمل سال‏ها شکنجه و دوری از عزیزان خویش، به وطن بازگشتند و به انتظار میلیون‏ها ایرانی پایان دادند.

 

حجت الاسلام بهزاد جلالی افزود: شما عزیزان با فرمان رهبر انقلاب به جبهه ها شتافتید و در اسارت چندین سال در مقابل صدامیان بالاترین شکنجه ها را تحمل کردید اما راست قامت ایستادید و با غرور بازگشتید.

وی اظهار کرد: آزادگان از عزت، ناموس و شرف ایران اسلامی در زندان های بعثی ها دفاع کردند و مایه افتخار و سربلندی ایران اسلامی بودند.

حجت الاسلام جلالی گفت: نه تنها استقامت آزادگان در اردوگاه‏های دژخیمان رژیم بعث، بلکه صبر و پایداری خانواده‏های این عزیزان ستودنی است.

 

در حاشیه این آیین یکی از آزادگان گفت: در سال 1367 در منطقه میمک به اسارت در آمدم و دو سال در زندان الانبار عراق اسیر بودم.

فریدون قادری نژاد افزود: آزادگان در مدت اسارت در زندان های عراق هیچگاه از آرمان های انقلاب و هدفی که برای آن در جبهه های حق علیه باطل حضور یافته بودند را فراموش نکرده و زمان اسارت خود را به امید بازگشت به کشور و خدمت دوباره به ایران اسلامی گذراندند.

وی گفت: وضعیت زندان های عراق شرایط خوبی نداشت و تنها امید به خدا و دعای خیر رهبری و ملت باعث دلگرمی ما در دوران اسارت بود.

قادری نژاد شورش علیه زورگویی سربازان بعثی را یکی از خاطرات خود در زمان اسارت یاد کرد و اظهار کرد: نخستین واکنشی که هنگام رسیدن به خام وطن داشتم، بوسه بر خاک ایران و ریختن اشک شوق بود که شیرینی آن تمام خاطرات تلخ را از بین برد.

یکی دیگر از آزادگان سرافراز آبادان گفت: در سال 1366 در جزایر مجنون به اسارت در آمدم و پس از آن ما را برای بازجویی به استخبارات عراق در بغداد بردند و پس از بازجویی به کمپ 13 رمادی منتقل و مدت چهار سال در این محل اسیر بودم.

محمدرضا سلیمانی افزود: آنچه در زندان مخوف رژیم بعث عراق آزادگان را سرزنده نگه داشته بود ایمان راسخ به خدا و برگزاری برنامه های فرهنگی بود که باعث می شد در برابر همه فشارهای جسمی و روحی دشمنان ایستادگی کنیم.

وی اظهار کرد: آزادگان، صبورتر از سنگ صبور و راضی‏ ترین افراد به قضای الهی بودند.

در این آیین از 38 آزاده آموزش و پرورش آبادان تجلیل شد. آبادان 292 آزاده سرافراز دارد.

نوشتن دیدگاه