شهبازی: رفع مشکلات کشاورزان ۷۴ روستای آبادان ضروری است

فرماندار آبادان بر ضرورت رفع مشکلات کشاورزان ۷۴ روستای بخش مرکزی، اروندکنار و چوئبده این شهرستان تاکید کرد.

عزیزاله شهبازی در جلسه امکان سنجی ورود خرما به بازار بورس کالا در آبادان با تاکید بر رونق و احیای تجارت خرما در این شهرستان گفت: بهترین نوع خرما از نظر کیفیت و شرایط خاص آن در آبادان وجود دارد. طبق آمار ارائه شده از سوی جهاد کشاورزی پیش از جنگ تحمیلی، ۱۹۰ هزار تن خرما در سال از نخیلات آبادان برداشت می شد که بخشی از آن برای مصرف داخلی و بخشی دیگر به خارج از کشور صادر می شد.

وی افزود: متاسفانه به دلیل بروز جنگ تحمیلی، مهاجرت، تغییرات اکوسیستم، سد سازی در بالا دست، آبیاری نخیلات به صورت جزر و مدی و شوری آب سبب شد تا در سال گذشته میزان تولید خرما در این شهرستان به ۴۰ هزار تن با وجود دو میلیون اصله نخل برسد.

 

شهبازی از وجود طرح جهاد کشاورزی پیرامون تسطیح و نوسازی به میزان ۲۴ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی خبر داد و اظهار کرد: به دلیل تحمل سختی های فراوان از سوی کشاورزان، مساعدت تمامی دستگاههای اجرایی در جهت رفع مشکل کشاورزان ۷۴ روستای بخش مرکزی و اروندکنار و چوئبده، خرید تضمینی خرما و نظام بندی بیمه کشاورزی ضروری است.

فرماندار آبادان تصریح کرد: ماهیت این جلسه و مصوبات آن پیرامون گستره کامل استانی با عطف توجه ویژه به شهرستان آبادان برگزار شده و به طور قطع پیرو آن جلسه ای تکمیلی در مرکز استان برگزار می شود.

شهبازی یادآور شد: از معاون توسعه بازار بورس کالای کشور می خواهیم تا به جهت آغاز کار، گزارش کارشناسی و مفصلی از ظرفیت شهرستان، استان و تالار بورس آبادان به مسئولان خود ارائه کنند تا در راستای رسیدن به نتایج مطلوب قدم برداریم.

فرماندار آبادان گفت: وجود ۲۵ گونه خرما در منطقه نشانه وجود پتانسیل رشد و ورود این محصول خوراکی با ارزش به بازار بورس کالا است.

شهبازی بار دیگر بر لزوم احیای کسب و کار در حوزه کشاورزی و نخیلات تاکید کرد.

بررسی چگونگی ورود خرما به بازار بورس کالا، قابلیت رقابت بر اساس تنوع خرما در بازار، نگهداری و بسته بندی این محصول از موارد قابل بحث و بررسی در این جلسه بود.

نوشتن دیدگاه