اولین بازیکن کره ای تاریخ لیگ برتر نخستین بازی خود را انجام داد

اولین بازیکن کره‌ای تاریخ لیگ برتر فوتبال ایران که دارای سابقه بازی در تیم ملی جوانان و المپیک کره‌جنوبی است، دیشب اولین بازی خود را در ترکیب صنعت نفت آبادان انجام داد.

دیشب صنعت نفت آبادان در حالی در برابر تراکتورسازی تبریز صف آرایی کرد که گوی هیان کیم (Gwi-hyeon Kim) بازیکن اهل کره جنوبی این تیم اولین بازی خود را در ترکیب طلایی پوشان انجام داد و اولین بازیکن تاریخ اهل کره جنوبی تاریخ لیگ برتر فوتبال ایران لقب گرفت.

گوی هیان کیم (Gwi-hyeon Kim)، هافبک میانی اهل کره‌جنوبی، با عقد قراردادی یک ساله به تیم فوتبال صنعت‌نفت آبادان پیوست تا این تیم را در فصل جدید لیگ برتر فوتبال ایران همراهی کند.

گوی هیان کیم (Gwi-hyeon Kim)، متولد ۴ ژانویه ۱۹۹۰ میلادی در منطقه Imjado کشور کره‌جنوبی بوده که یک بار با پیراهن تیم ملی جوانان و یک بار با پیراهن تیم المپیک کره‌جنوبی به میدان رفته و در آکادمی باشگاه ولزسارسفیلد آرژانتین عضویت داشته است.

کیم از سال ۲۰۱۰ میلادی به تیم دوم باشگاه ولزسارسفیلد پیوسته و ۱۴ بازی برای تیم B این باشگاه آرژانتینی انجام داده است.

وی از سال ۲۰۱۱ به تیم اصلی ولزسارسفیلد راه یافت و تا سال ۲۰۱۳ در این تیم عضویت داشت اما طی این دوسال موفق نشد در هیچ‌کدام از دیدارهای رسمی تیم ولزسارسفیلد در لیگ برتر فوتبال آرژانتین به میدان برود.

 

گوی هیان کیم در سال ۲۰۱۳ به کشور زادگاهش بازگشت و به عضویت تیم دائه‌جو (Daegu) در لیگ دسته اول کره‌جنوبی موسوم به K League Classic که بالاترین لیگ کره‌جنوبی است، در آمد.

کیم در سال ۲۰۱۳ فرصت حضور در میدان برای تیم دائه‌جو را پیدا نکرد و این تیم در پایان فصل به دسته پایین‌تر سقوط کرد.

این بازیکن خط میانی اهل کره‌جنوبی در سال ۲۰۱۴ با پیراهن تیم دائه‌جو در لیگ دسته دوم کره‌جنوبی موسوم به K League Challenge حضور یافت و در ۱۸ بازی برای این تیم به میدان رفت.

کیم در تاریخ ۱۰ اکتبر ۲۰۱۴ (۲۱ بهمن ۹۲) و در دقیقه ۸۷ مسابقه دائه‌جو و گویانگ زایکرو موفق شد گل چهارم تیمش را به ثمر برساند. این تیم در پایان فصل بین ۱۰ تیم حاضر در لیگ دوم کره‌جنوبی در رده هفتم قرار گرفت.

گوی هیان کیم در سال ۲۰۱۵ به تیم گوانگ‌ژو سیتی‌زن در لیگ دسته سوم کره‌جنوبی موسوم به K۳ League منتقل شد و در اواسط همین سال به تیم النصر عمان پیوست و در چند دیدار برای این تیم بازی کرد.

تیم النصر در خاتمه فصل ورزشی ۲۰۱۵ - ۲۰۱۶ لیگ عمان که با قهرمانی تیم فنجاء به پایان رسید، در رده ششم قرار گرفت، در جام حذفی با شکست مقابل تیم صحم از دور مسابقات حذف شد و در تورنمنت چهارجانبه مزدا کاپ که هر ساله تحت حمایت شرکت خودروسازی مزدا در عمان برگزار می‌شود، به مقام قهرمانی این تورنمنت رسید.

گوی هیان کیم پس از قهرمانی با تیم النصر عمان در تورنمنت چهارجانبه مزدا کاپ راهی کشورش شد و با عقد قراردادی به نفت آبادان پیوست تا اولین بازیکن اهل کشور کره‌جنوبی باشد که فرصت بازی در لیگ برتر ایران را پیدا می‌کند.

سایت ترانسفر مارکت که بازیکنان فوتبال را قیمت‌گذاری می‌کند، قیمت این بازیکن را ۵۰ هزار یورو (حدود ۲۰۰ میلیون تومان) ذکر کرده که البته ۴۰ درصد از قیمت‌های مندرج در این سایت مربوط به حق ترانسفر بازیکن از باشگاه قبلی بوده و ۶۰ درصد این مبلغ به‌عنوان قیمت حدودی بازیکن برای عقد قرارداد با باشگاه جدید است.

گوی هیان کیم، یک هافبک توپ‌گیر و ریزنقش در میانه میدان است که نادر دست‌نشان به تمجید از وی پرداخته و از عملکردش در بازی تدارکاتی مقابل اکسین البرز ابراز رضایت کرده است.

نوشتن دیدگاه