شرفی: لزوم اعمال حمایت‌های اقتصادی دولت از مناطق آزاد

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی گفت: مناطق آزاد به جای قرار گرفتن تحت سیطره و تاثیر اقتصاد کشور (دولت مرکزی) باید تحت حمایت اقتصادی دولت مرکزی باشند.

غلامرضا شرفی اظهار کرد: امروز منطقه آزاد اروند این فرصت را دارد که با برداشتن قوانین دست و پاگیر به خصوص در بخشهای گمرکی و عوارض، با فراوانی و تنوع جنس در منطقه و مختصات یک بازار پر رونقی را تعریف و تسهیلات ویژه ای را در خصوص این جریان مالی به سرمایه گذاران داخلی و خارجی نوید دهد.

وی با تاکید دوباره بر حمایت اقتصادی دولت از منطقه آزاد افزود: منطقه آزاد اروند باید در اعمال سرمایه گذاری مکمل در کنار سرمایه گذاری بخش خصوصی، تضمین ضمانت نامه های لازم برای سرمایه گذاران و هر جریان سرمایه گذاری اعم از صادرات مجدد، تولید صنعت، کشاورزی، فن آوری بکوشد ضمن آنکه بایستی به سنخیت داشتن نوع سرمایه گذاری و جذابیت های سرمایه گذاری با زیر ساختها و مزیتهای موجود در منطقه، توجه ویژه ای داشته باشد.

 

هدفگذاری منطقه آزاد اروند جذب سرمایه گذار باشد

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به فراوانی مزیتهای مختلف در سطح شهرستان گفت: انتظار می رود تا منطقه آزاد اروند با جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی در جهت بهره وری مطلوب از مزیتهای شهرستان که زیر خروارها خاک مدفون شده بکوشد و از این فرصتها در جهت شکوفایی شهرهای آبادان و خرمشهر و البته رونق بخشی به اقتصاد کشور به خوبی استفاده کند.

شرفی با بیان اینکه خاستگاه ایجاد مناطق آزاد و تجاری خواستگاهی کلان و بین المللی است، افزود: امروز کشورها از فرصت ایجاد سرزمین یا مختصاتی از سرزمین تحت عنوان مناطق آزاد به گونه ای نفع می برند که بتوانند با اعمال برخی از قوانین بین المللی و برداشتن برخی از قوانین دست و پاگیر اقتصادی درون سرزمینی فضا را برای مشارکت بیشتر سرمایه گذاران و ایجاد یک جریان معماری پایدار فراهم کنند.

وی با بیان اینکه مناطق آزاد قادر نیستند حتی در ایفای نقش اساسی خود در زمینه کارآفرینی به طور کامل عمل کنند، عنوان کرد: در علم اقتصاد و بازرگانی آنچه که منظور نظر از ایجاد مناطق آزاد است آنکه مناطق آزاد فرصتی در پیش روی تهدیدات حوزه اقتصادی هستند که می توانند با ایجاد یک جریان مالی پایدار و فضای جذاب اقتصادی بتوانند کارآفرینی کنند و بیکاری و رکود اقتصادی احتمالی را کاهش یا ریشه کن کنند.

 

برخورداری منطقه آزاد اروند از ویژگی های منحصر به فرد

شرفی اضافه کرد: امروز منطقه آزاد اروند از مجموعه ای از بهترین مزیتها و خارق العاده ترین موقعیت هایی برخوردار است که شاید این ویژگی در هیچ یک از مناطق آزاد دنیا وجود نداشته باشد که از جمله آنها می توان به دسترسی آسان به آبهای شیرین و آزاد، فضای همجواری با دیگر کشورهای، کشاورزی، پرورش آبزیان، اقیلم اقتصادی، راههای ارتباطی گوناگون اعم از زمینی، هوایی و دریایی و توریسم تجاری، درمانی و فرهنگی اشاره کرد.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه موضوعاتی را که تحت عنوان اولویتهای شهری آبادان مطرح و دنبال می کنیم می تواند با برنامه های توسعه کلان و اولویت های کشور سازگاری داشته باشد، تصریح کرد: در خصوص موضوعات و مطالبات مردم به عنوان شاکله اصلی به اتفاق دیگر نمایندگان شهر پیگیر موضوعات هستیم که در زمان خود به عنوان یک موضوع نوید بخش به مردم خواهیم گفت.

 

اتفاق نظر بی چون و چرای نمایندگان بر مسائل مهم شهری

وی در ادامه گفت: خوشبختانه هر سه نماینده شهرستان بر روی مسائل مهم شهری اتفاق نظر بی چون و چرا داریم، عمده موضوعاتی که در دستور کار پیگیری ما قرار می گیرد، برگرفته از وضعیت کنونی آبادان است.

شرفی افزود: در زمان حاضر آبادان در بستری از گذر زمان قرار دارد که تنها می توان رفع عادی مشکل را به عنوان راه چاره نوید داد.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: پرداختن به مسائل زیرساختی و زیر بنایی آنهم به صورت کاملا بومی و استراتژیک نیاز به زمان بیشتر و پیگیری جدی تر دارد.

وی از موضوع اشتغال، درمان، افت تحصیلی و مسائل زیست محیطی به عنوان بخشی از مشکلاتی نام برد که دامن گیر شهرستان شده است.

 

تلاش برای جذب فرصتها

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در صدد جذب هرگونه فرصت برای کاهش موانع بسیار سخت و دست و پاگیر شهروندان هستیم، تصریح کرد: فراوانی مشکلات تبعات ناخوشایندی را برای شهروندان از جمله مهاجرتها، بالا رفتن سن ازدواج، بی انگیزه گی برای زندگی و مشکلات روحی و روانی در پی داشته است.

شرفی با اشاره به اینکه نمایندگان آبادانبرای جلب توجه مسئولان به سمت منطقه و اوضاع نابه سامان درونی شهرستان و کمک گرفتن از آنان برای رفع معضلات به هر شکل ممکن متولیان امر را مورد خطاب قرار داده اند، گفت: در بحث مشکلات پیرامونی حوزه بهداشت و درمان شخصا دو نشست با وزیر بهداشت داشتم ضمن آنکه به نمایندگی از استان مکاتباتی را نیز با همراهی نمایندگان سایر مراکز در جهت برداشته شدن موانع پیش روی تجار، بازرگانان و ترخیص کاران به خصوص در بخش کالای ملوانی (ته لنجی) با مسئولان مربوطه داشتیم، اگر چه مشکلات فعلی به نوعی رفع شد اما در سطح انتظارات ما نیست.

نوشتن دیدگاه