فرمانده انتظامی آبادان: هر حادثه‌ای ناامنی تلقی نمی‌شود

فرمانده انتظامی شهرستان آبادان گفت: رسانه‌ها می‌توانند اخبار را از منابع موثق به ویژه معاونت اجتماعی نیروی انتظامی دریافت و نسبت به انتشار آن اقدام کنند.

سید محسن تقی‌زاده پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه شهرستان، اظهار کرد: اگر رسانه‌ها دست به اقداماتی زدند که اطلاعی از آن ندارند، ممکن است احساس نا‌امنی شود و مردم مایوس شوند و آرامش مردم به هم بریزد.

وی ادامه داد: ما باید طوری حرکت کنیم که هم در مردم یاس ایجاد نشود و هم به تکلیف خود عمل کنیم.

فرمانده نیروی انتظامی آبادان تصریح کرد: اما وقتی یک اتفاقی رخ می‌دهد و آن را بزرگ جلوه دهیم تا اینکه بخواهیم نامی برای خود دست و پا کنیم کار پسندیده‌ای برای اصحاب رسانه نیست.

 

لزوم اجرای قانون و تعامل با مردم و مسئولان توسط فرماندهی نیروی انتظامی

تقی‌زاده افزود: یک فرمانده باید هم با مردم در تعامل باشد و هم به قانون عمل کند و برای آرامش جامعه گام بردارد و بتواند به فراخور و فرهنگ منطقه مربوطه، دستورالعمل‌های خود را عملیاتی کند.

وی عنوان کرد: اتفاقاتی که در آبادان صورت می‌گیرد، غالباً در شهرهای دیگر به شکل‌های شدیدتری در حال رخ دادن است، اگر اصحاب رسانه بخواهند بر اساس تراوشات ذهنی خود تحلیل کنند، نه تنها به جامعه کمکی نشده بلکه روحیه یاس و ناامیدی در مردم زنده شده و رغبت از پلیس نیز گرفته می‌شود.

فرمانده نیروی انتظامی شهرستان آبادان با اشاره به موضوع تیراندازی که در تیر ماه گذشته در این شهرستان رخ داد، یادآور شد: اتفاقی که در اواخر تیر ماه رخ داد، کاملا تحت کنترل نیروی انتظامی بود و اتفاق خاصی رخ نداد که برخی رسانه‌ها اقدام به بزرگ‌نمایی آن کردند، این در حالی است که ما در بخش تیراندازی در شهرستان کاهش چشم‌گیری داشته‌ایم.

عضو شورای تامین شهرستان تاکید کرد: باید بر اساس حقایق گام برداشت و بر همین اساس نیز برنامه‌ریزی کرد، نه اینکه ذهن پلیس را درگیری موضوعات حاشیه‌ای کرد که در پس آن این نیرو از اداره و کنترل سایر موضوعات شهرستان غافل بماند.

 

شایعه پراکنی برخی رسانه و بزرگ‌نمایی از بعضی حوادث

تقی‌زاده در تشریح حادثه‌ای که از سوی برخی رسانه‌های منتشر شده بود، اشاره کرد: بر خلاف گفته برخی رسانه‌ها تیراندازی که در بیستم تیر ماه سال جاری رخ داد، مربوط به یک مکان عرضه سیلندر گاز بوده که با تفنگ ساچمه‌ای صورت گرفته، اما در برخی رسانه‌ها این موضوع بسیار بزرگ‌نمایی شده و عنوان کردند که به جایگاه سوخت تیراندازی شده و یک مامور پلیس نیز زخمی شده است.

فرماندهی انتظامی شهرستان آبادان ادامه داد: در حالی که نه سرقت مسلحانه‌ای رخ داده، نه تجاوز به عنف صورت گرفته، البته نمی‌توان گفت که این موضع عادی است، اما نمی‌توان به مردم گفت که این مسائل عادی است زیرا مردم آرامش و امنیت می‌خواهند و ما نیز با پدید آوردن آسایش برای مردم گام برمی‌داریم.

وی یادآور شد: اما واقعیت‌ها را باید پذیرفت که آبادان یک شهر عشایری است و ما نیز در این شرایط توانستیم آمار تیراندازی و جرائم را دچار کاهش چشمگیری کرده و در بحث سرقت نیز افزایش کشف خوبی داشته‌ باشیم.

عضو شورای تامین شهرستان عنوان کرد: اگر رسانه‌ها یاری‌رسان ما نباشند و مسائل را به صورت واقع‌بینانه و منطقی دنبال نکنند، مطمئنا به دشمن کمک خواهند کرد و به سودجویان اجازه بهره‌برداری خواهند داد.

 

لزوم کسب اخبار از منابع موثق

تقی‌زاده اذعان کرد: نیروی انتظامی پذیرای انتقادات و چالش‌های اصحاب رسانه در بیان مشکلات خواهد بود، مردم از درک اجتماعی بالایی برخوردارند، بیان برخی موضوعات به صلاح جامعه نیست و دشمن در صدد بهره‌برداری از آن است.

فرمانده انتظامی شهرستان آبادان اشاره کرد: رسانه‌ها می‌توانند اخبار موثق را از معاونت اجتماعی نیروی انتظامی دریافت و نسبت به انتشار آن اقدام کنند، این بهترین و مطمئن‌ترین راه برای انتقال اخبار انتظامی شهرستان به مردم است.

 

هر حادثه‌ای ناامنی تلقی نمی‌شود

وی تاکید کرد: تحلیل و برآورد امنیت تعریف دارد، نمی‌توان هر موضوع پیش افتاده و کوچک را منجر به نا امنی خواند، مسائل بزرگتری وجود دارد که پلیس وقت زاید برای مهار جرم صرف آن می‌کند اما برخی مردم از اختیارات نیروی انتظامی اطلاع کافی ندارند و گمان بر این بوده که تمام مشکلات مربوط به پلیس است.

تقی‌زاده گفت: در حالی‌که نیروی انتظامی تنها 10 درصد از وظایف حفظ امنیت را بر عهده دارد و سایر دستگاه‌ها نیز در این حوزه دخیل هستند، پلیس وظیفه حفظ امنیت را دارد و برقراری آن بر عهده شورای تامین شهرستان است.

عضو شورای تامین شهرستان در پایان خاطرنشان کرد: نباید به برخی مسائل دامن زد و منطقه را ناامن ساخت، برای اینکه کشور ما در میان یک خاورمیانه ناامن، در امنیت کامل به سر می‌برد و در حالی که تمام گروهک‌های تروریستی برای ناامن کردن ایران اسلامی به وجود آمده‌اند به حول قوه الهی و رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دارای یک کشور امن هستیم.

نوشتن دیدگاه