ساخت پالایشگاه جدید آبادان با ظرفیت ۲۱۰ هزار بشکه نفت

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران گفت: پروژه طرح بهبود فرآیند و بهینه سازی شرکت پالایش نفت اصفهان و ساخت پالایشگاه جدید آبادان از طریق فایناس در حال انجام است.

حمید شریف رازی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تفاهم نامه طرح بهبود فرآیند و بهینه سازی شرکت پالایش نفت اصفهان در ارتباط با تامین پروژه و تامین فایناس دومین پروژه این بخش پس از رفع تحریم‌ها است.

وی افزود: اولین تفاهم نامه را با یک شرکت چینی برای پروژه پالایشگاه آبادان انجام داده‌ایم، در این پروژه جدید برای پالایشگاه اصفهان با شرکت دایلم کره جنوبی تفاهم کردیم که آنها از طریق بانک‌های داخلی خود تامین مالی این پروژه را بر عهده بگیرند.

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران اضافه کرد: پروژه آبادان دو فاز انجام می‌شود که هزینه فاز اول آن یک میلیارد و 150 میلیون دلار و فاز دوم آن یک میلیارد و 700 میلیون دلار است.

شریف رازی با بیان اینکه در حال مذاکره هستیم و امیدواریم در مدت چند ماه آینده فایناس پروژه پالایشگاه آبادان انجام شود، ادامه داد: پروژه پالایشگاه آبادان، پروژه ساخت پالایشگاه جدیدی است که واحدهای تقطیر، تصفیه نفت گاز، بنزین سازی و ... دارد و پالایشگاه کاملی است و ظرفیت آن 210 هزار بشکه نفت است.

وی با بیان اینکه پالایشگاه آبادان، پالایشگاه قدیمی است، تصریح کرد: بخشی از تجهیزات این پالایشگاه بسیار قدیمی است، به همین دلیل بازدهی و بهره دهی پالایشگاه پایین آمده است و امیدواریم با احداث این پالایشگاه جدید بهره دهی آن افزایش پیدا کند و پالایشگاه از شرایط فعلی که زیان آور است خارج شود.

نوشتن دیدگاه