اختصاص ۳۰ میلیارد تومان برای آب و فاضلاب آبادان و خرمشهر

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد اروند از اختصاص سی میلیارد تومان اعتبار برای این سازمان به‌منظور بهبود وضعیت آب و فاضلاب شهرهای آبادان و خرمشهر خبر داد.

اسماعیل زمانی گفت: این میزان اعتبار برای کمک به طرح‌های اضطراری و فوری در زمینه آب و فاضلاب اختصاص داده شده است.

وی با بیان اینکه انجام طرح‌های آب و فاضلاب بر عهده نهادهای دولتی مرتبط است، افزود: کمک سازمان منطقه آزاد اروند به دستگاه‌های اجرایی همچون آب و فاضلاب به‌منظور رفع نقاط کور، اتصالات و اتمام طرح‌های با ۷۰ تا ۸۰ درصد پیشرفت در قالب طرح‌های اضطرار است.

زمانی با اشاره به اینکه هنوز طرح‌های اساسی زیادی در زمینه آب و فاضلاب شهرهای آبادان و خرمشهر روی زمین باقی مانده است، اظهار کرد: به‌رغم قرار گرفتن شهرهای آبادان و خرمشهر در محدوده منطقه آزاد اروند، کماکان مجری طرح‌های مختلف این دو شهر، دستگاه‌های اجرایی هستند و سازمان منطقه آزاد اروند تنها کمک‌کننده برای انجام امور است.

وی از آمادگی سازمان متبوع خود در زمینه امور مشارکتی (۵۰ درصدی) با سازمان آب و برق خوزستان در شهرهای آبادان و خرمشهر خبر داد و تصریح کرد: در این زمینه از هیچگونه کمک مشارکتی دریغ نمی‌کنیم اما برای حسن اجرا و شروع به‌کار سازمان آب و برق خوزستان گام‌های اولیه را بردارد.

 

در بخشی دیگر، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان نیز از اجرای تصفیه‌خانه فاضلاب آبادان با جدیدترین فرآیندهای تصفیه فاضلاب با ۴۰۰ میلیارد ریال فاینانس از سوی طرف چین خبر داد.

علی‌اکبر علی مرادی افزود: تصفیه‌خانه فاضلاب آبادان از سوی پیمانکار در حال اجرا است و با توجه به دو بخش آب و فاضلاب، این تصفیه‌خانه به گونه‌ای طراحی شده که بخشی از مشکلات را رفع کند.

وی اظهار کرد: با توجه به وجود تاسیسات، روزانه در مجموع ۹۵ هزار مترمکعب آب شرب برای آبادان تامین شده که ۶۵ هزار مترمکعب از طرح غدیر و ۳۰ هزار مترمکعب نیز از بهمنشیر است.

علی مرادی با بیان وجود ۶۶ هزار و ۲۸۸ مشترک آب در آبادان، گفت: با توجه به فرسوده بودن شبکه توزیع و انتقال، بیش از ۵۰ درصد آب استحصال و تصفیه شده در شبکه شهری هدر می‌رود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان گفت:در بخش فاضلاب نیز ۲۱۵ هزار نفر جمعیت تحت پوشش شبکه فاضلاب است که ۵۵ هزار و ۷۴۸ مشترک را شامل می‌شود.

وی از اختصاص ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای خط انتقال آب از طرح جامع غدیر به تاسیسات آب جمشیدآباد خبر داد و اظهار کرد: با اجرای این طرح میزان برداشت آب غدیر بیشتر می‌شود که این موضوع باعث کاهش شوری آب و افزایش کیفیت آب می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان در پایان گفت: ۶۵ طرح آبرسانی در استان به‌دلیل نداشتن منابع مالی نیمه تمام است.

نوشتن دیدگاه