استاندار: حجم صادرات منطقه آزاد اروند کمتر از پایانه چزابه است

استاندار خوزستان گفت: جای سؤال دارد که حجم صادرات منطقه آزاد اروند کمتر از پایانه چزابه است و این مجموعه تنها به درآمدی که از محل واردات دارد دل خوش کرده است.

غلام‌رضا شریعتی ظهر امروز، در نشست کارگروه صادرات غیرنفتی که با حضور مدیران حوزه اقتصاد و صادرات استان در محل سالن جلسات حوزه استاندار برگزار شد با بیان اینکه باید بتوانیم به میزان حجم صادراتی که به کشور عراق داریم شرایط صادرات به کشور‌های دیگر را نیز مهیا کنیم، اظهار کرد: استان خوزستان به لحاظ جغرافیایی از مزیت‌های خوبی برخوردار است که می‌طلبد فعالان اقتصادی از این مزیت‌ها به نفع اقتصاد استان و تقویت بخش خصوصی استفاده کنند.

وی با ابراز تاسف از اینکه عملکرد برخی دستگاه‌ها در حوزه اقتصاد با شعار اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل آن همخوانی ندارد، افزود: شعار اقتصاد مقاومتی شعاری است که اراده حاکمیت در آن است و باید تمام امکانات تولید داخلی را برای توسعه آن به کار گرفت.

استاندار خوزستان با اشاره به اینکه بحث بیکاری از دغدغه‌های مهم جوانان استان است، تصریح کرد: برای رفع این معضل در استان نباید منتظر معجره بود بلکه باید تمام امکانات تولید و بخش خصوصی را در این خصوص به کار گرفت.

شریعتی با گلایه از اجرایی نشدن برخی مصوبات در بخش خصوصی گفت: اگر بنا باشد کلی برای جلسات وقت بگذاریم اما نتیجه جلسات ضمانت اجرایی نداشته باشد بهتر است با این جلسات وقت خودمان را هدر ندهیم و هزینه‌ای برای دولت ایجاد نکنیم.

وی تاکید کرد: اگر بخواهیم به سمت رشد و توسعه تولید ملی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی پیش برویم انتظار می‌رود دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی تعامل دوجانیه و تنگاتنگ داشته باشند.

 

شریعتی با اشاره به شرایط خوب برخی استان‌ها در حوزه‌های مختلف و به خصوص اقتصادی بیان کرد: اگر استان‌هایی مثل اصفهان، آذربایجان، و ... به شرایطی در حد نام خود رسیده‌اند به این دلیل است که فعل خواستن را صرف کرده‌اند.

وی با ابراز خرسندی از حجم صادرات از مرز چزابه گفت: جای سؤال دارد چرا برخی از مصوبات مربوط به پایانه مرزی چزابه در حد مصوبه باقی مانده و اجرایی نشده است.

شریعتی تاکید کرد: مصوبات دولتی و بخش خصوصی باید متولی داشته باشد و چنانچه دستگاهی یا مدیری آن‌ها را اجرا نکند یا مانع اجرایی شدن آن بشود از آن مدیر توضیح می‌خواهم و در این مورد هیچ گذشتی نمی‌کنم.

وی افزود: مدیرانی که در این زمینه حاضر به همکاری نشوند و از انجام هر گونه تلاشی دریغ کنند از ادامه کار با آن‌ها معذوریم و تصمیمات جدیدی گرفته خواهد شد.

شریعتی خطاب به مدیران دستگاه‌های اجرایی در جلسه عنوان کرد: باید شرایط را به گونه‌ای تسهیل کنیم که بخش خصوصی نقش محوری را در اقتصاد استان ایفا کند.

 

وی در خصوص بحث حمل و نقل در پایانه مرزی چزابه از سازمان پایانه‌ها و حمل و نقل استان درخواست کرد مسائل و مشکلات پایانه چزابه را پیگیری کرده و گزارش ارائه دهد.

شریعتی با ابراز تاسف از نحوه عملکرد منطقه آزاد اروند گفت: جای سؤال دارد که حجم صادرات منطقه آزاد اروند کمتر از پایانه چزابه است و این به این دلیل است که به درآمدی که از محل واردات دارد دل خوش کرده است.

وی در ادامه صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: تسهیل شرایط برای بخش خصوصی سبب توسعه صادرات، رفع موانع تولید، تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و رشد اقتصاد استان خواهد شد.

شریعتی با بیان اینکه بیشترین حجم سرمایه‌گذاری در استان مربوط به بخش دولتی است و باید این میزان در بخش خصوصی تقویت شود، تاکید کرد: یکی از ملاک‌های سنجش بنده برای فرمانداران توانایی آن‌ها در میزان جذب سرمایه‌گدار بخش خصوصی است.

وی یادآور شد: خوزستان متناسب با فرهنگ‌ها، ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های خود فرصت بسیار بالایی برای سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی دارد که انتظار می‌رود با اصلاح برخی شرایط از این فرصت‌ها به نحو احسن استفاده شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: توسعه صادرات در کنار حمایت از بخش خصوصی و تولیدکننده بخش خصوصی سبب خیز خوبی در استان خواهد شد که انتظار می‌رود این مهم با همدلی و هماهنگی بیشتر دستگاه‌های اجرایی انجام شود.

نوشتن دیدگاه