گلایه های هنرمند آبادانی: متولی هنر در شهرستان مشخص نیست

کارگردان آبادانی تئاتر گفت: هنرمند آبادان در دیوانسالاری سازمان منطقه آزاد اروند، اداره فرهنگ و ارشاد و معاونت فرهنگی شهرداری سرگردان هستند.

تئاتر از هنرهای هفتگانه است، تئاتر یا نمایش شاخه‌ای از هنرهای نمایشی است که به بازنمودن داستان‌ها در برابر مخاطبان یا تماشاگران می‌پردازد و به جز سبک معیار گفتار داستانی، تئاتر گونه‌های دیگری نیز دارد.

تئاترهای اولیه در ایران پیوند عمیقی با واقعه کربلا و سایر وقایع و زندگی پیامبران دارد که عموما تعزیه نامیده می‌شود و تئاتر جدید و مدرن اروپایی همچون بسیاری دیگر از مظاهر غربی در زمان ناصرالدین شاه به ایران آمد و به مرور زمان گسترش یافت.

رضا چوپان گارگردان آبادانی، کارشناس ارشد فلسفه است و از سال 1375 فعالیت هنری خود را با نویسندگی و خوشنویسی آغاز کرده و سال 1378 با کارگردانی نمایش ' یک خال سیاه روی گونه چپ ' توانست در جشنواره های استانی کسب مقام کند و سال 1390 نیز با نمایش 'کوچه بن بست' توانست در دوسالانه طنز خرمشهر هشت جایزه را در بخش های مختلف از آن خود کند.

این هنرمند، این روزها تئاتر ' آبادانی ها ' را به عنوان آخرین اثر خود آماده می کند تا در بودابست مجارستان بر روی صحنه ببرد.

 

 

در تاتر آبادانی ها سعی داریم تا آبادان را معرفی کنم

ضا چوپان کارگردان تاتر آبادانی ها گفت: تئاتر آبادانی ها در اصل دغدغه های شخصی من هنرمند است که آبادان را با همه خرابی هایش دوست دارد و کاستی های آن را می بیند. این تئاتر برای افزایش قوه بصری مردم برای درک مفاهیم جنگزدگی است.

وی مدت زمان نگارش متن نمایش نامه آبادانی ها را سه ماه اعلام کرد و اظهار داشت: سعی شده تا در این تئاتر آبادان را آن گونه که در قبل از شروع جنگ تحمیلی به عنوان شهر نخستین ها بود به مردم معرفی کرده و رشاردت های مردم را در زمان محاصره و در طول جنگ تحملیی در معرض دید مردم قرار دهیم.

چوپان افزود: همچنین مشکلات زمان بازسازی شهر و انتقال آب کارون و تاثیر زیست محیطی آن بر اهالی این شهر نیز مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به استقبال از این تئاتر در استان خوزستان گفت: در یکی از اجراها در اهواز دعوتی برای اجرای این نمایش در کشور مجارستان از دست اندرکاران این نمایش شد.

کارگردان تئاتر آبادانی ها افزود: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته قرار است این نمایشنامه، مهر ماه سال جاری در بوداپست پایتخت مجارستان و دو شهر دیگر بر روی صحنه برود.

وی گفت: محمد حسن حیاوی، میلاد مطرقی، وحید حیدری نژاد، مهدی حویزاوی، سمانه عصفوری، شیلا مدنی، کوثر عقیلی، مردیم درگوشی، مسیح کعبی، آنا صالحی و آمنه محسنی را عوامل نمایش آبادانی ها اعلام کرد.

 

کمبود بازیگر در آبادان

نمایشنامه نویس و کارگردان آبادانی استفاده از هنرجو به جای بازیگر و تربیت هنرجویان بازیگری تاتر را از ویژگی کارهای نمایشی خود عنوان کرد و گفت: در تئاتر آبادانی ها از هنرجویانی نام استفاده کردم که بیشترین بازده را در این کار داشته اند.

وی در بخش دیگری از گفت وگوی خود اظهار داشت:علی رغم اینکه در کشور، بازیگران آبادانی بسیاری وجود دارد و موفقیت های خوبی نیز در این عرصه دارند ولی در شهر آبادان با وجود 6 گروه نمایش ثبت شده و 10 گروه ثبت نشده تنها 40 بازیگر در شهر فعالیت می کنند.

وی اظهار داشت: کارگردان آبادانی در این شهر کمتر به دنبال شناخت و معرفی بازیگران جوان بودند و همواره به لحاظ برخی مسائل سعی دارند از بازیگران نیمه حرفه ای شهر استفاده کنند.

چوپان، بی رغبتی جوانان برای ورود به عرصه بازیگری تئاتر، کمبود و نبود امکانات و نبود حمایت کافی از این قشر بازیگر را از عوامل معرفی نشدن چهره های جدید بازیگر در آبادان دانست و گفت: برخی از هنرمندان برای تامین مخارج زندگی به کارهای غیر هنری روی بیاوند و این مهم باعث دوری آنها از صحنه نمایش می شود. وی بیمه نشدن هنرمندان و امنیت شغلی آنها را از دیگر مشکلات این قشر عنوان کرد.

 

سازمان منطقه آزاد درگیر باند بازی است

کارگردان تئاتر آبادانی ها گفت: متولی اصلی هنر در آبادان مشخص نیست و هنرمندان بین سازمان منطقه آزاد اروند، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت فرهنگی شهرداری آبادان سرگردان هستند.

وی اظهار داشت: تکلیف هنرمندان در پیگیری مشکلات و کارهای هنری خود مشخص نیست.

چوپان با انتقاد از بی مهری های سازمان منطقه آزاد اروند و بی توجهی مسئولان فرهنگی آن به هنرمندان بومی گفت: در بسیاری از برنامه های مناسبتی از هنرمندانی که توانایی کمتری نسبت به هنرمندان آبادانی دارند با صرف هزینه های بالا دعوت می شود و نسبت به هنرمندان منطقه بی توجهی می شود.

وی افزود: هزینه های که صرف این گونه برنامه ها می شود باید در صرف فرهنگ و هنرمندان بومی منطقه شود.

نوشتن دیدگاه