احتمال شیوع بیماری تب کریمه کنگو

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان نسبت به احتمال شیوع تب کریمه کنگو در منطقه هشدار داد.

علیرضا آموزنده اظهار کرد: تمامی کارکنان بیمارستانهای این مجموعه در آماده باش کامل به سر می برند و در صورت ابتلای احتمالی افراد به این بیماری، کار درمان تخصصی انجام می شود.

وی با بیان اینکه تب خونریزی دهنده کریمه کنگو بیماری حاد ویروسی است که از دام به انسان منتقل می شود، افزود: تب، سردرد، احساس سرما، خستگی درد عضلانی، پرخونی صورت، استفراغ و دردهای بالاب معده و خونریزی ناگهانی از لثه، بینی، معده، روده، رحم و زیر پوست ناحیه ساق پا و دستها از جمله علائم ابتلای به این بیماری است.

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان با شرح اینکه بیماری تب کریمه کنگو در فصول گرم سال از اواخر فروردین ماه تا اواخر شهریور ماه (زمان رشد و تکثیر کنه‌ها) شیوع پیدا می‌کند، تصریح کرد: شهروندان بایستی تا حد امکان از مصرف گوشت قرمز خودداری کنند و در صورت نیاز ضمن تهیه گوشت از مراکز مورد تایید ادارات بهداشت و دامپزشکی، آن را به مدت سه تا چهار ساعت در فریزر منجمد و سپس مصرف کنند.

بیماری تب کریمه کنگو یک بیماری حاد تب دار و خونریزی دهنده ‌است که از طریق گزش کنه و یا از طریق تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود.

این بیماری (CCHF) در انسان بیماری شدیدی همراه با مرگ و میر حدود ۳۰ درصد ایجاد می‌کند و شیوع بیمارستانی آن نیز بسیار بالا است.

نوشتن دیدگاه