بخش زیادی از نخلستان های آبادان فرسوده است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان از تهیه طرح جامع احیای نخلستان های شبه جزیره آبادان خبر داد و گفت: در این طرح تمامی شرایط از جمله الزامات بیولوژیک، زیربنایی، آموزش، تحقیقات و شیوه تامین منابع مالی پیش بینی شده است.

کیخسرو چنگلوایی در نشست ویژه کارگروه آب و برق استان خوزستان به منظور پیگیری مشکلات آب و برق و کشاورزی شهرستان آبادان گفت: بر اساس طرح جامع احیای نخلستان های آبادان، تامین زیرساخت ها در سطح 22 هزار و 800 هکتار زمین شامل تامین شبکه زهکشی و آبیاری با اعتبار سه هزار و 400 میلیارد ریال از سوی موسسه جهاد نصر آغاز شده است.

چنگلوایی با بیان وجود چهار میلیون و 500 هزار تا 5 میلیون اصله نخل خرمای مثمر پیش از آغاز جنگ تحمیلی در شهرستان آبادان، اضافه کرد: بخش زیادی از نخلستان ها در جنگ از بین رفت و 400 هزار اصله نخل در آبادان و خرمشهر نیز به علت شوری آب از دست رفت.

وی میزان برداشت خرما از 13 هزار هکتار نخلستان شهرستان آبادان را 72 هزار تن اعلام کرد و اظهار داشت: هم اکنون نیز بخش زیادی از نخلستان ها فرسوده بوده یا به دلیل شوری آب بازدهی مناسب نداشته و بیشتر محصول آن نیز درجه 3 است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان، اصلاح، بازسازی و جایگزینی نخلستان های پیر و غیر اقتصادی، توسعه سطح کشت با جایگزینی نخل های جدید با استاندارد و بهره وری بالا و توسعه میانه کاری در میان نخلستان های قدیمی و نخلستان های جدید را از برنامه های این سازمان در آبادان اعلام کرد.

وی گفت: حضور نیافتن برخی مالکان در آبادان باعث شده تا طرح های اصلاح زمین و نخلستان ها آن گونه که پیش بینی می شد، محقق نشود. چنگلوایی وجود حیوانات وحشی نظیر گراز در مزارع را از مشکلات بخش کشاورزی آبادان اعلام کرد و اظهار داشت: گرازها باعث از بین رفتن پاجوش های خرما می شود.

طی روزهای گذشته تعدادی از روستاهای شهرستان آبادان با وجود گرمای شدید هوا و ماه مبارک رمضان با مشکل کمبود آب روبه رو است.

این نشست با حضور مدیرعامل شرکت برق خوزستان، آب و فاضلاب روستایی خوزستان، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند، فرماندار آبادان و جمعی از مدیران دستگاه های اجرایی برگزار شد.

نوشتن دیدگاه