کعبی: مشکلات آبادان پس از گذشت ۲۷ سال از جنگ همچنان رفع نشده است

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی گفت: با وجود گذشته ۲۷ سال از پایان جنگ تحمیلی تاکنون ما در هیچ بخشی نتوانسته ایم مشکلات را به طور ۱۰۰ درصد حل کنیم.

عامر کعبی ظهر امروز سه شنبه در جلسه بررسی مشکلات آب و برق شهرستان آبادان که با حضور مسئولان استانی، نمایندگان مردم آبادان در مجلس، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند و سایر مسئولان شهری در محل سرسرای اجتماعات فرمانداری شهرستان آبادان برگزار شد، اظهار کرد: مشکلات فعلی شهرستان آبادان برای بسیاری از شهرهای کشور، بدیهی و حل شده و اگر جلسه ای برگزار می شود برای پیش بینی افق بهتر و مطلوب تر در آن حوزه است.

وی اضافه کرد: در جلسات و نشستهایی که با مردم شهرستان داریم همگی از وضعیت موجود گلایه دارند و این ابراز ناخرسندی در سطح روستاهای شهرستان بیشتر است.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آبادانی که روزی از سرآمدترین شهرهای کشور به شمار می رفت اکنون در رفع نیازهای اولیه مردمانش همچون آب، برق، کشاورزی، اشتغال و غیره با مشکل جدی روبرو است.

وی با اشاره به سخنان مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان مبنی بر هزینه کرد دو هزار میلیارد تومان اعتبار در بخش آب از سال ۶۹ تاکنون یادآور شد: با وجود این هزینه کردها هنوز مشکلات زیادی در این حوزه وجود دارد که فعال نبوده بخش اعظمی از کشاورزی شهرستان و ای سی حدود ۱۰ هزار میکروموسی آب کشاورزی در بخش روستایی خود گواه این مدعاست.

کعبی گفت: باید خدا رو شاکر بود که در این میان، منطقه آزاد اروند به میان آمد تا بخشی از مشکلات شهر توسط این سازمان حل و فصل شود و گرنه معلوم نبود که وضعیت فعلی شهر چگونه بود.

وی با اشاره به ابراز گلایه به حق مردم آبادان افزود: مردم آبادان وضعیت کنونی شهر را غیر قابل تحمل می دانند و این گلایه ای به جاست، به رغم توجه، علاقمندی و تخصیص اعتبارات از سوی دولتها، وزرا، مدیران کل و مسئولان محلی برای حل مشکلات، اما هنوز کارهای انجام نشده فراوانی در آبادان به روی زمین مانده است که باید هر چه سریعتر برای آنها چاره اندیشی شود.

 

انتقاد شدید از انجام پروژه های بدون مطالعه

این نماینده مجلس، از آب، کشاورزی، سدها، خرید تضمینی خرما، پرداخت بیمه نخیلات و غیره به عنوان برخی اولویتهای قابل توجه و انجام نام برد و اظهار کرد: اینکه تنها دور یکدیگر جمع شویم، گزارش کار دهیم اما به دلیل پراکندگی مباحث، خروجی خوبی از جلسات حاصل نشود، فایده ندارد، جلسات باید عملیاتی و کاربردی باشد تا با دنبال کردن مسائل، شاهد بهتر شدن امور مردم نیز باشیم.

کعبی با انتقاد شدید از انجام پروژه های بدون مطالعه در سطح شهرستان که به رغم اجرا بلا استفاده و یا با مشکلات عدیده ای مواجهند، تصریح کرد: چگونه کانالی به طول ۴۰ کیلومتر از آبادان به سمت اروندکنار احداث می شود و در نهایت مشکل ساز می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز گلایه از اجرای طرح نیشکر که انجام آن شوری و تخریب نخیلات را در پائین دست را در پی داشته است، گفت: حق نداریم پروژه های را تعریف کنیم که با انجامش هم اعتبار هزینه شده به هدر می رود و هم خروجی اش چیزی جز ضرر برای مردم نیست.

کعبی افزود: وجود مشکلات ریز و درشت در حوزه های مختلف شهرستان آبادان نشان از آن دارد که کارکرد مدیران ادارات مناسب نبوده است و بایستی در این رابطه بازنگری شود.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آبادان باید در زمان حاضر دارای یک میلیون نفر جمعیت باشد، گفت: وجود مشکلات فراوان در حوزه های مختلف، سبب بی انگیزه گی آبادانیهای مهاجر برای بازگشت به شهرستان به رغم گذشت ۲۷ سال از پایان جنگ تحمیلی شده است.

وی در پایان، وجود ۲۴ هزار نفر تحت پوشش سازمانهای حمایتی بهزیستی و کمیته امداد را تاسف بار خواند و تصریح کرد: برای آبادانی شهر نیاز به نگاهی نو و مناسب در تمامی ابعاد داریم.

نوشتن دیدگاه