گرد و غبار در آبادان 15 برابر حد مجاز

مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان از تشدید دوباره پدیده گرد و غبار در شهرهای استان خبر داد و گفت: بیشترین میزان گرد و غبار امروز در آبادان بود که به 15 برابر حد مجاز رسیده است.

شهریار عسکری اظهار کرد: میزان گردوغبار در ساعت 13 امروز در شهرهای اهواز به یک هزار و 990 میکروگرم بر مترمکعب، آبادان به دو هزار و 188 میکروگرم بر مترمکعب، ماهشهر یک هزار و 455 میکروگرم بر مترمکعب و شوشتر یک هزار و 570 میکروگرم برمترمکعب رسیده است.

وی افزود: شدت این پدیده در ساعت 12 امروز نیز در اهواز یک هزار و 763 میکروگرم بر مترمکعب، آبادان یک هزار و 731 میکروگرم بر مترمکعب، ماهشهر یک هزار و 937 میکروگرم بر مترمکعب، امیدیه یک هزار و 28 میکروگرم بر مترمکعب و شوشتر یک هزار و 477 میکروگرم بر مترمکعب گزارش شد.

به گفته وی، گرد وغبار از صبح امروز دوباره روبه افزایش گذاشته است و ساعت 8 صبح امروز اهواز 442 میکروگرم بر مترمکعب، اندیمشک 522 میکروگرم بر مترمکعب، سوسنگرد 557 میکروگرم بر مترمکعب و شوشتر 820 میکروگرم بر مترمکعب بود.

استاندارد ذرات معلق در هوا 150 میکروگرم بر مترمکعب است. گرد و غبار از حوالی ساعت 18 دیروز (پنجشنبه) در خوزستان آغاز شده است.

ریزگرد در شهرهای آبادان و خرمشهر به میزان بیش از 6 برابر حد مجاز، سه پرواز شامگاه پنجشنبه فرودگاه بین المللی آبادان را لغو کرد.

سازمان هواشناسی نیز روزهای گذشته در اطلاعیه ای اعلام کرده بود، با توجه به افزایش وزش باد و تشکیل توده گرد و خاک بر روی عراق و حرکت آن به ایران، از بعد از ظهر پنجشنبه 27 خرداد ماه و جمعه 28 خرداد ماه در استان های کرمانشاه، ایلام، خوزستان و با شدت کمتر در کردستان، پدیده گرد و غبار موجب کاهش کیفیت هوا می شود.

هجوم ریزگردها به خوزستان در برخی مواقع در سال جاری و سال های گذشته، تعطیلی دستگاه های اجرایی و مدارس برخی شهرهای استان را به همراه داشت.

نوشتن دیدگاه