خانه «بچاری» ترک برداشت

تخریب ملک همجوار خانه بچاری آبادان که به اذعان برخی کارشناسان سبب ترک برداشتن دیوار این میراث ملی شده چند روزی است تمام ذهنها را معطوف خود کرده است.

موضوع تخریب ملک همجوار خانه بچاری آبادان (یکی از آثار میراث ملی کشور) که به اذعان برخی کارشناسان سبب ترک برداشتن دیوار این میراث ملی شده چند روزی است که تمام ذهنها را معطوف خود کرده است. میراثی که اگر چنین اتفاقی برایش رخ نمی داد شاید هیچگاه میراث فرهنگی نیز یادی از آن در ذهن نداشت.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آبادان در این رابطه از پیگیری این موضوع و دریافت حکم قضایی توقف عملیات اجرایی در ملک مجاور از روز سه شنبه خبر داد و اظهار کرد: در سرکشی ای که به همراه کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان داشتیم خوشبختانه هیچ اقدام تازه ای از سوی صاحب ملک همجوار صورت نگرفته بود.

محمد مرادی ضمن درخواست از صاحب ملک همجوار خانه بچاری بر رعایت توقف کار تا تعیین تکلیف نهایی افزود: در طرح دعوی که به دادستانی آبادان داشتیم همچنین موضوع بررسی تعیین خسارت وارد آمده به ملک را نیز لحاظ کرده ایم که بر این اساس دادستان آبادان نیز از کارشناسان دادگستری خواسته تا ضمن بازدید از محل نظر کارشناسی خود را اعلام کنند.

 

ایجاد تنش در ملک تاریخی بچاری

وی با اشاره به اینکه به دلیل قدمت بالای خانه بچاری، ترک هایی بر بدنه این ملک وجود دارد که به مرور زمان ایجاد شده است، اضافه کرد: به دلیل قدمت بالای این ملک هر حرکتی در اطراف آن می تواند به آن تنش وارد کند که با چشم غیر مسلح نیز قابل دیدن است.

مرادی عنوان کرد: به منظور کاهش تنش و انجام حفاری در اطراف چنین مکانهایی، باید تخریبها به صورت دستی و زیر نظر کارشناسان میراث فرهنگی انجام شود که متاسفانه کار تخریب ساختمان همجوار ملک بچاری به صورت غیر کارشناسانه و با استفاده از ماشین آلات سنگین انجام شده که حرکت این خودروهای سنگین به بدنه خانه بچاری تنش وارد کرده است.

 

صدور مجوز ساخت و ساز

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آبادان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مجوزی که میراث فرهنگی در سال ۹۳ تحت عنوان بلا مانع بودن ساخت و ساز در جوار ملک بچاری صادر کرده است، گفت: برابر قانون، ساختمانهایی که در مجاورت ملک های قدیمی احداث می شوند نباید بر آنها اشراف داشته باشند و این در حالی است که برای این ساختمان از سوی شهرداری مجوز ساخت ۹ طبقه داده شده و مجوز میراث فرهنگی تنها برای چهار طبقه ارائه شده بود.

مرادی افزود: متاسفانه نقشه ها و مجوزهای بعدی این ساختمان که برای احداث ۹ طبقه از سوی شهرداری برای مالک صادر شده بود هرگز به میراث فرهنگی ارائه نشد.

 

آسیب رسانی به منظر سینما نفت

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به قرار داشتن ملک بچاری در محل مقابل سینما نفت آبادان و اینکه قرار است ساختمان ۹ طبقه در همجواری این ملک ساخته شود، اظهار کرد: در صورت احداث این ساختمان ۹ طبقه، به لحاظ منظر شهری به سینما نیز آسیب می رسد و در همین راستا به طور جدی پیگیری این مسئله هستیم.

مرادی، ادامه یا عدم ادامه کار ساخت و ساز در جوار ملک بچاری را مشروط به ارائه نظریه نهایی کارشناسان میراث فرهنگی و کارشناسان فنی دادگستری دانست.

 

۳ پاسخ اداره کل به استعلام میراث فرهنگی آبادان

کارشناس مرمت بنا و بافت تاریخی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان نیز با بیان اینکه از سوی اداره کل سه پاسخ به استعلام اداره میراث فرهنگی آبادان در خصوص ملک بچاری ارائه شد، گفت: مورد نخست آنکه این ملک ارزش تاریخی ندارد، دوم اینکه برای گودبرداری در زیرزمین مجموعه و انجام عملیات اجرایی بایستی تدابیر حفاظتی دیده شود.

سوم آنکه در مجوز ارائه شده سال ۹۳ میراث فرهنگی گفته شده ارتفاع ساختمان تا چهار طبقه که بر اساس ملاحظات انجام شده و تابلویی که در محل نصب شده احداث ساختمان در ۹ طبقه از سوی شهرداری مجوز داده شده که در این خصوص بایستی شهرداری پاسخگو باشد.

مرجان شوشتری افزود: وقتی می گوئیم تدابیر حفاظتی یعنی آنکه ساختمان قدمت دارد به همین دلیل هر کاری که قرار است انجام شود بایستی بر اساس مجوز باشد.

وی با اشاره به اینکه هر پروژه ای یک مهندس ناظر دارد، اظهار کرد: نظام مهندسی برای تائید آنچه شهرداری آن را اعلام می کند بایستی علاوه بر خود ساختمان، همجواری را نیز در نظر بگیرد.

 

شوشتری تصریح کرد: آن چیزی که شهرداری صادر کرده، مجوز ساخت یک ساختمان ۹ طبقه است که متاسفانه این تغییر وضعیت را شهرداری به ما اعلام نکرده تا بتوانیم با آنها وارد مذاکره شویم چون مجوز ما تنها برای ساخت چهار طبقه بوده و شهرداری باید به این مسئله توجه می کرد و استعلام ما را مد نظر قرار می داد که چنین نکرد.

کارشناس مرمت بنا و بافت تاریخی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان گفت: آنچه به عنوان کارشناس در بازدید از محل مشاهده کردم آنکه ترک هایی در سقف دالان ورودی و درست در همان بخشی که مجاور ملک در حال تخریب و ساخت و ساز است (ورودی به سمت پله های طبقه بالا و در جایی که خانواده ساکن در آن از آنجا به عنوان آشپزخانه استفاده می کنند) پدید آمده است.

شوشتری با اشاره به اینکه زیر سقف ها از چوب چندل است، افزود: به جز یکی از چوبها که از قبل ترک خورده بود، دو تا از چوبها شکسته و دو تا هم ترک برداشته است.

وی در پاسخ به این سوال که گفته می شود ساخت ۹ طبقه ساختمان از لحاظ منظر شهری نیز برای سینما نفت مشکل ساز خواهد بود، اظهار کرد: منظر شهری چیزی نیست که تنها به میراث فرهنگی مربوط شود اگر چه منظر شهری برای یک فضای تاریخی مهم است اما برای شهرداری نیز به عنوان مسئول اجرایی شهر، بایستی مهم و مورد توجه باشد.

شوشتری تصریح کرد: اینکه چرا ۹ طبقه مجوز داده و اشرافیت در همجواری بنای تاریخی و یا سینما نفت و غیره بوده را شهرداری بایستی پاسخگو باشد.

وی در پایان یادآور شد: در زمان حاضر تا زمانی که نتیجه نظریه کارشناسان رسمی ارائه نشود هیچ حرف آخری در میان نیست.

 

اظهارات مالک

مالک ساختمان مجاور خانه بچاری نیز از آمادگی کامل برای هرگونه همکاری با میراث فرهنگی برای مرمت آثار تاریخی شهر نه تنها در خصوص ملک مذکور بلکه در سایر موارد نیز خبر داد.

حسین عبدالباقی با اشاره به اینکه اقداماتش را بر اساس مجوزهای دریافتی انجام داده است، گفت: ما نیز بر حفظ تمامی آنچه که در زمره میراث، تاریخ و فرهنگ شهرمان قرار دارد، تاکید داریم به همین دلیل آمادگی خود را برای هرگونه همکاری با میراث فرهنگی در این خصوص اعلام می کنیم.

خانه بچاری یک بنای دو طبقه و با طراحی خاص، چوب بری های زیبا و حالت ایوانی است که می توان با احیای آن کاربری های متنوعی تعریف و به تبع آن اشتغال و درآمد ایجاد کرد، این خانه با قدمتی حدود ۱۰۰ سال، ۱۵ سال پیش در فهرست آثار ملی کشور به شماره ۹۹۶۸ قرار گرفت، این ملک تاریخی در ابتدای خیابان دبستان و روبروی سینما نفت قرار دارد.

 

فرزانه یحیی آبادی

نوشتن دیدگاه