نامه سرگشاده جمعی از شهروندان و مهندسان آبادانی در انتقاد به تخریب ملک مجاور خانه تاریخی بچاری

جمعی از شهروندان و مهندسان رشته معماری و راه و ساختمان شهرستان آبادان با امضا و انتشار نامه سرگشاده، به تخریب ملک مجاور خانه تاریخی بچاری اعتراض کردند.

خانه بچاری مربوط به دوره قاجاریه در آبادان، خیابان دبستان روبروی سینما نفت واقع شده و 23 شهریور 1382 با شمارهٔ ثبت 9968 به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این بنای تاریخی در 2 طبقه و با طراحی خاص، چوب‌بری‌های زیبا و حالت ایوانی ساخته شده و ابتدای خیابان دبستان، روبروی سینما نفت آبادان قرار دارد.

 

رونوشتی از نامه انتقادی شهروندان و جمعی از مهندسان رشته های معماری و راه و ساختمان آبادان به دادستان آبادان، فرماندار ویژه و معاون استاندار، نمایندگان شهرستان در مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای اسلامی شهرستان، رئیس اداره راه و شهرسازی، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مدیرکل صدا و سیمای ابادان ارسال شده است.

در این نامه خطاب به شهردار آبادان آمده است:

احتراما با توجه به این مهم که حفظ آثار تاریخی از وظایف ملی و شرعی تمامی شهروندان و دستگاه های اجرایی می باشد، در جوار یکی از معدود آثار تاریخی بازمانده شهرستان آبادان واقع در خیابان دبستان معروف به منزل بچاری ها که در لیست میراث فرهنگی شهرستان آبادان به شماره 9968 به تاریخ بیست و سوم شهریور ماه 1382 ثبت ملی شده، مجوز احداث یک باب مجتمع طبقاتی صادر شده (یا در حال صدور بوده) و عملیات اجرایی ساختمان در حال اجرا می باشد.

این نامه می افزاید: لذا توجه آن مقام محترم به مفاد مندرج در فصل نهم قانون مجازات اسلامی (تخریب اموال تاریخی فرهنگی) و همچنین ماده 102 قانون شهرداری ها و اصلاحات بعدی آن مورخ چهارم مرداد ماه 1328 و مطابق با بند (ب) از ماده 6 قانون حفظ آثار ملی مصوب 12 آبان ماه 1309 استدعا دارد نسبت به صدور دستور توقف احداث بنای مذکور اقدامات لازم انجام شود.

 

محمد مرادی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آبادان نیز هفته گذشته گفت: بر اساس قانون، تخریب املاکی در مجاورت بناهای تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی، باید با اطلاع سازمان میراث فرهنگی و زیر نظر کارشناسان این سازمان صورت گیرد.

وی اظهار داشت: پس از وقت اداری، مالک خانه مجاور خانه تاریخی بچاری آبادان با مجوز شهرداری آبادان و بدون اطلاع میراث فرهنگی، به تخریب خانه خود اقدام کرد که در بازرسی روز جاری ماموران این اداره متوجه این اقدام شدند.

مرادی گفت: پیش از این، طی نامه ای به شهرداری آبادان محل های ثبت میراث شده اطلاع داده شده و شهرداری پیش از صدور پروانه تخریب و ساخت ساز در مجاورت این ساختمان ها باید با میراث فرهنگی هماهنگی می کرد.

وی بیان داشت: از صاحب ملک خانه بچاری خواسته شده برای برآورد خسارت وارده به این خانه به میراث فرهنگی مراجعه کند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آبادان گفت:طی نامه های جداگانه های به فرمانداری ویژه و شهرداری آبادان این موضوع اطلاع رسانی شد تا جلو ادامه فعالیت تخریب در مجاورت خانه بچاری گرفته شود.

نوشتن دیدگاه