پخش دادگاه‌های فاجعه سینما رکس آبادان از شبکه مستند

دادگاه‌های رسیدگی به اتهامات فاجعه سینما رکس آبادان که اولین آنها دوشنبه سوم شهریور 1359 در شهر آبادان برگزار شده، در قالب مجموعه «تاریخ شفاهی ایران» از شبکه مستند پخش می‌شود.

سید مهدی مویدی تهیه‌کننده «تاریخ شفاهی ایران» درباره قسمت‌های جدید این مجموعه توضیح داد: رژیم طاغوت می‌خواست از فاجعه سینما رکس آبادان در 28 تیر 57 برای ضربه زدن به حرکت انقلابی مردم ایران بهره‌مند شود که خوشبختانه با هوشیاری مردم آبادان این توطئه به خوبی خنثی شد و ابعاد پنهان این موضوع نیز در دادگاه‌هایی که پس از انقلاب برگزار شد، افشا شد.

وی افزود: در جلسه اول دادگاه پس از طرح کیفرخواست اسامی متهمین ردیف 1 تا 34 اعلام می‌شود. عناصر کلیدی و متهمان اصلی این فاجعه حسین تکبعلی زاده که عامل اصلی به آتش کشیدن سینما است و متهم ردیف دوم علی اصغر ودیعی رییس ساواک خوزستان، رضا رزمی رییس شهربانی آبادان - کسی که در کشتار دی ماه 56 قم رییس شهربانی قم بوده است -، محمدعلی امینی معاون انتظامی شهرداری آبادان و سیاوش امینی آل آقا رییس دایره اطلاعات شهربانی آبادان هستند.

تهیه‌کننده «تاریخ شفاهی ایران» یادآور شد: در روند پخش این مجموعه دادگاه‌ها سعی شده به اظهارات افراد اصلی توجه شود و مخاطبان می‌توانند با تماشای این مجموعه به طور کلی از اتفاقات فاجعه سینما رکس مطلع شوند.

وی تصریح کرد: در این دادگاه‌ها هر شخص حقیقی و حقوقی که به نوعی در رقم خوردن فاجعه مقصر شناخته شده به پای میز محاکمه کشانده شده است.

این اشخاص حقیقی و حقوقی شامل ارگان‌هایی مثل شهرداری آبادان، آتشنشانی پالایشگاه آبادان، کارمندان شهربانی آبادان، هیات مدیره سینما رکس آبادان، مسئولان اداره فرهنگ آبادان، سازمان دفاع غیرنظامی، فرمانداری آبادان و اعضای ساواک می‌شود.

مویدی در پایان گفت: دیدن این دادگاه‌ها ابعاد مخفی و دیده نشده این فاجعه غم‌بار را به خوبی آشکار می‌کند. افرادی هم که خودشان شاهد حادثه بودند و نجات یافتند نیز در این دادگاه‌ها صحبت کردند.

«تاریخ شفاهی ایران» در 35 قسمت 30 دقیقه ای هر روز به جز جمعه ها ساعت 18:30 از شبکه مستند سیما روی آنتن می‌رود.

نوشتن دیدگاه