ملک مجاور خانه تاریخی بچاری آبادان بدون مجوز میراث فرهنگی تخریب شد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آبادان گفت: ملک مجاور خانه تاریخی بچاری آبادان بدون دریافت مجوز از این اداره تخریب شده است.

خانه بچاری مربوط به دوره قاجاریه در آبادان، خیابان دبستان روبروی سینما نفت واقع شده و 23 شهریور 1382 با شمارهٔ ثبت 9968 به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این بنای تاریخی در 2 طبقه و با طراحی خاص، چوب‌بری‌های زیبا و حالت ایوانی ساخته شده و ابتدای خیابان دبستان، روبروی سینما نفت آبادان قرار دارد.

محمد مرادی گفت: بر اساس قانون، تخریب املاکی در مجاورت بناهای تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی، باید با اطلاع سازمان میراث فرهنگی و زیر نظر کارشناسان این سازمان صورت گیرد.

وی اظهار داشت: روز گذشته پس از وقت اداری، مالک خانه مجاور خانه تاریخی بچاری آبادان با مجوز شهرداری آبادان و بدون اطلاع میراث فرهنگی، به تخریب خانه خود اقدام کرد که در بازرسی روز جاری ماموران این اداره متوجه این اقدام شدند.

مرادی گفت: پیش از این، طی نامه ای به شهرداری آبادان محل های ثبت میراث شده اطلاع داده شده و شهرداری پیش از صدور پروانه تخریب و ساخت ساز در مجاورت این ساختمان ها باید با میراث فرهنگی هماهنگی می کرد.

وی بیان داشت: از صاحب ملک خانه بچاری خواسته شده برای برآورد خسارت وارده به این خانه به میراث فرهنگی مراجعه کند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آبادان گفت: طی نامه های جداگانه های به فرمانداری ویژه و شهرداری آبادان این موضوع اطلاع رسانی شد تا جلو ادامه فعالیت تخریب در مجاورت خانه بچاری گرفته شود.

نوشتن دیدگاه