دادستان آبادان: پرونده آتش سوزی لنج های بندر آبادان در دست پیگیری است

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبادان گفت: پرونده حادثه آتش سوزی لنج های بندر آبادان از سوی این نهاد در دست پیگیری است.

شانزدهم بهمن ماه سال گذشته بود که خبر آتش سوزی هشت فروند شناور تجاری حامل اجناس تجاری در اروند رود مانند بمب خبری در رسانه ها انتشار یافت و این رخداد، خسارت فراوانی به صاحبان کالاها وارد کرد.

اگر چه این رخداد، خسارت جانی نداشت، مالکان لنج ها را با مشکل مواجه کرده و کالای تجاری بسیاری از بازرگانان و فعالان اقتصادی محدوده منطقه آزاد اروند را به خاکستر تبدیل کرد.

اگر چه عامل اصلی این آتش سوزی مشخص نشد، ولی به گفته مجید فرحانی پور رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آبادان، لنج های آتش گرفته از چوب بود که برای ورود نکردن آب به داخل آنها، روغن کوسه به بدنه این لنج ها زده می شد.

بر اساس این سخنان، روغن کوسه همانند باروت عمل می کند و به دلیل اینکه لنج ها در کنار یکدیگر قرار داشتند، آتش به سایر لنج ها سرایت کرده بود. حالا پس از گذشت چهار ماه از آن واقعه، بازرگان خسارت دیده و صاحبان صنوفی که اجناس آنان در آتش سوخت، به دنبال دریافت خسارت کالایی هستند که به خاکستر تبیدل شده است و برای تحقق این مهم، از نامه نگاری به مسئولان گرفته تا مراجعه به رسانه ها جمع زیادی از خسارت دیدگان در نامه ای به مسئولان شهرستان آبادان ، رسیدگی به درخواست و پرداخت خسارت بیمه را خواستار شدند.

 

احمد شیرعلی زاده دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبادان نیز گفت: نظریه اولیه کارشناسی علت آتش سوزی در حادثه اعلام شده است، ولی علت حادثه نامعلوم است و برای ما قانع کننده نبود لذا در صدد بررسی تکمیلی این قضیه هستیم.

شیرعلی زاده با بیان اینکه در این رابطه علت حادثه باید مشخص شود، گفت: اگر احیانا شخص حقیقی یا حقوقی مقصر باشد و میزان قصور تقصیری مشخص باشد، در نهایت برای ادامه کیفری تصمیم گیری می شود.

وی اظهار داشت: دادستانی و دادگستری در موضوع همچون حادثه آتش سوزی لنج های بندر آبادان، در وهله نخست، عمدی یا غیر عمدی بودن آن را پیگیری می کند که در صورت عمدی بودن حادثه، دادگاه کیفری پیگیری کرده و اگر عمدی نباشد و خسارت جانی وارد شده باشد و با شکایت حادثه دیدگان، موضوع کیفری و قابل اجر است.

دادستان آبادان تصریح کرد: اگر این حادثه عمدی نباشد ولی خسارت مالی زیادی داشته و در صورت نداشتن مصدوم، موضوع باید از طریق دادخواست حقوقی انجام شود و دادگاه نیز، طبق نظر کارشناسی این موضوع را بررسی کرده و هر فردی که مقصر باشد چه شخص حقوقی و چه شخص حقیقی، وی را به پرداخت خسارت محکوم می کند.

وی گفت: اگر کسی در این رابطه مقصر نباشد طبیعی است افرادی که بیمه حوادث داشته باشند، از بیمه استفاده کرده و افرادی که خسارت به آن وارد شده و بیمه نباشند نیز باید منتظر بمانند.

 

دادستان آبادان در پاسخ به این پرسش که چرا مدت زمان پیگیری پرونده طولانی شده است نیز، گفت: بخشی از این قضیه با بحث انتخابات و بخش دیگر با تعطیلات نوروزی مصادف شد، ولی از نیمه دوم فروردین امسال، روند تحقیقات پرونده دوباره شروع شد و در این رابطه تعدادی از افراد خسارت دیده شکایاتی مطرح کردند و پس از اعلام نظریه کارشناسی، مسیر پرونده مشخص می شود.

وی ادامه داد: در موضوعاتی نظیر حوادث آتش سوزی، سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری نیز نظر کارشناسی خود را اعلام کرده و با توجه به اینکه آتش نشانی شهرداری و اداره آتش نشانی بندر و دریانوردی آبادان در این حادثه ورود کردند، اختلاف نظر بین این دو سازمان وجود دارد.

شیرعلی زاده گفت: آتش نشانی شهرداری نظر اولیه خود را اعلام کرده است که این نظر به توضیحات تکمیلی نیاز دارد.

نوشتن دیدگاه