دست‌فروشی معضل جدی خیابان‌های آبادان

شهر آبادان در ماه‌های اخیر در برخی خیابان‌های اصلی خود با معضلی به نام دست‌فروشان مواجه شده که این معضل گلایه بسیاری از مردم شهر را به همراه داشته است.

خیابان امام خمینی (ره) یکی از خیابان‌های قدیمی و اصلی مرکز شهر آبادان است که پیش از انقلاب به نامی دیگر معروف بود و امروز تبدیل به قسمتی از بازار شهرآبادان شده است.

وجود تعداد زیادی مغازه و پاساژهای تجاری عامل جذب عده زیادی از مردم به این خیابان شده است که این موضوع از گذشته رونق کسبه و اهمیت این خیابان را در آبادان چندین برابر کرده است.

با توجه به خیابان بودن، این مسیر تبدیل به یک شاه‌راه اصلی برای گذر مردم در مرکز شهر آبادان است.

قیمت بالای اجاره در منازل و مغازه‌های این خیابان نسبت به دیگر نقاط شهر گواهی بر پرسود بودن کسب‌وکار در این نقطه از شهر است.

اما آبادان اخیراً با مشکلی به نام دست‌فروش دست‌وپنجه نرم می‌کند. این مشکل زمانی به اوج خود می‌رسد که دست‌فروشان با خالی دیدن عرصه اقدام به فروش اجناس خود در کف خیابان می‌کنند.

عدم توجه به این موضوع و اهمیت کم به آن توسط مسئولان شهری آبادان طی سال‌های اخیر سبب تعدد زیاد دست‌فروشان و به‌تبع آن انسداد مسیر شده است.

صحنه دعوا و سروصدا بین راننده یک خودرو و دست‌فروشی که راه را مسدود کرده صحنه‌ای آشنا برای مردم آبادان است که همه‌روزه در این خیابان شاهد آن هستند.

 

عدم برخورد عامل گرایش به دست‌فروشی

علیرضا بنی سعید یکی از کسبه داران خیابان امام خمینی (ره) در آبادان بیان کرد: مدتی است که خیابان امام تبدیل به مکانی برای حضور دست‌فروش‌ها شده و سود ما روزبه‌روز کمتر می‌شود.

وی با بیان اینکه دست‌فروش هیچ مالیاتی نمی‌دهد، اظهار کرد: اگر وضع به همین شکل ادامه پیدا کند مغازه را تعطیل می‌کنم و شاید به کار دست‌فروشی بپردازم.

این کاسب خیابان امام خمینی (ره) افزود: این وضع درباره بقیه مغازه‌دارهای خیابان امام هم صدق می‌کند و پاساژهای این خیابان خالی از مغازه هستند.

بنی سعید بیان کرد: اگر کسی فکری به حال این موضوع نکند این خیابان خالی از مغازه و پر از دست‌فروشانی می‌شود که نسبت فروششان هیچ تعهدی ندارند.

 

اکبر صادقی که یک شهروند آبادانی است نیز اظهار کرد: از وقتی خیابان امام به تصاحب دست‌فروشان درآمده در ساعات اوج شلوغی با همسرم در این مسیر تردد نمی‌کنم.

وی گفت: اگر بخواهیم مسیر این خیابان را با خودرو در زمان خلوتی مانند اول صبح با سرعت آرام طی کنیم 3 دقیقه طول می‌کشد در حالی طی همین مسیر در ساعت شلوغی بیشتر از یک ساعت زمان می‌برد.

صادقی افزود: بعضی از مغازه‌داران این خیابان جلوی مغازه خودشان هم بساط فروش پهن می‌کنند و پیاده‌روهای این مسیر را مسدود می‌کنند.

این شهروند آبادانی اظهار داشت: اگر همین‌طور پیش برویم کم‌کم تمام خیابان‌های مرکز شهر همین شکل می‌شوند و این مشکل به دیگر نقاط شهر هم سرایت می‌کند.

 

نیازمند همکاری دیگر ادارات هستیم

محسن تقی زاده فرمانده انتظامی شهرستان آبادان با بیان اینکه خیابان امام خمینی (ره) آبادان یکی از خیابان‌های اصلی و گره‌های ترافیکی شهر محسوب می‌شود، اظهار داشت: هر کس به آبادان سفر می‌کند آمدن به این خیابان را در برنامه خود قرار می‌دهد.

وی با بیان اینکه نیروی انتظامی در حل این مشکل جدی و پیش‌قدم است، عنوان کرد: البته حل کامل این موضوع نیاز به همکاری و هماهنگی شورای شهر، شهرداری و دیگر ارگان‌ها دارد.

تقی زاده گفت: یک‌شب اقدام به جمع‌آوری دست‌فروشان می‌کنیم و شب بعد می‌بینیم که دوباره به سر جای خود برگشتند و مشکل همچنان باقی است.

فرمانده انتظامی شهرستان آبادان با اعلام اینکه دست‌فروشی کاری غیرقانونی است، تصریح کرد: به هیچ فردی اجازه کار غیرقانونی نمی‌دهیم.

وی افزود: امنیت مردم شهر برای ما اولویت اصلی است و در این راستا از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنیم. تلاش ما ایجاد شرایطی است تا ناموس مردم و خانواده‌ها با آرامش بتوانند در شهر تردد کنند.

تقی زاده آبادان را شهری پرافتخار بافرهنگ بسیار غنی دانست و گفت: حتی قدم زدن در این شهر نیز برای انسان احساس افتخار و غرور به همراه می‌آورد.

فرمانده انتظامی شهرستان آبادان تأکید کرد: از همه نهادها و ادارات شهرستان آبادان می‌خواهیم که در حل مشکل دست‌فروشان با نیروی انتظامی همکاری کنند.

 

بی‌اعتنایی شهردار به شهر

خلیل جنامی نیز اظهار کرد: جمع‌آوری و ساماندهی دست‌فروشان موضوعی است که بارها بیان و بر لزوم تسریع در انجامش تأکید کردیم اما شهردار در این مورد هیچ کاری انجام نداده است.

وی با بیان اینکه ظاهراً بیان این موضع در جلسات شورا هیچ تأثیری بر شهرداری ندارد، اعلام کرد: پس از هر بار بیان شاهد بی‌اعتنایی شهردار آبادان به این موضوع هستیم.

این عضو شورای شهر آبادان با اشاره به اینکه پس از هر بار جمع‌آوری دست‌فروشان شاهد بازگشت مجدد آن‌ها هستیم، بیان کرد: دلیل این بازگشت عدم انجام یک راهکار اساسی از طرف شهرداری است.

جنامی اظهار داشت: یا شهردار نمی‌تواند این مشکل را حل کند و یا افرادی که منافعی در گرو این موضوع دارند مانع انجام این کار توسط شهرداری می‌شوند.

وی تصریح کرد: اگر شهردار به هر دلیل قادر به حل این مشکل نیست این موضوع را اعلام کند و بگوید که توانایی لازم برای رفع این معضل شهری را ندارد.

عضو شورای شهرآبادان با اشاره به نبود خانواده شهردار در آبادان، اظهار داشت: وقتی خانواده شهردار در آبادان زندگی نمی‌کند و با مشکل تردد در خیابان‌های شلوغ مملو از دست‌فروش مواجه نمی‌شود طبیعی است که شهردار نیز به این شهر بی‌اعتنا باشد.

جنامی با تأکید بر پاسخگویی شهردار در این زمین‌ها اعلام کرد: اگر شهردار آبادان بخواهد همچنان این مسئله را پشت گوش بیندازد موضوع را بیشتر رسانه‌ای می‌کنیم.

 

واحد اجراییات را تعطیل کنیم

فرشید بهشتی نیز با بیان اینکه معضل دست‌فروش‌ها و مشاغل مزاحم فقط مربوط به خیابان امام نیست، عنوان کرد: مسیر پل کابلی به سمت میدان طیب وضعیتی به‌مراتب بدتر دارد و مسیرهای این جاده بسیار پرترافیک شده است.

این عضو شورای شهر افزود: باید فکری به حال این مسیر بشود چراکه یکی از جاده‌های اصلی به سمت منطقه احمدآباد است و تردد در این جاده به‌خصوص در ساعات بعدازظهر و شب بسیار مشکل می‌شود.

بهشتی با گلایه از شهردار برای عدم رسیدگی به این موضوع، اظهار داشت: با این حساب بهتر است واحد اجرائیات شهرداری را تعطیل کنیم چراکه این واحد کاری انجام نمی‌دهد و فقط حقوق می‌گیرد.

 

مانعی برای مدرن شدن

طبق طرح تفضیلی که قرار است با همکاری سازمان منطقه آزاد اروند در آبادان و خرمشهر اجرا شود، این دو شهر با یک بازطراحی در مهندسی شهری به دو شهر مدرن تبدیل می‌شوند.

طبق اعلام مدیران این طرح تمام نیازهای زیرساختی در طرح تفضیلی شهری دیده خواهد شد و ملاک عملکرد شهرداری و دیگر ادارات در حوزه عمران شهری قرار می‌گیرد.

تعدد دست‌فروشان و گسترش این نوع کسب علاوه بر مشکلاتی که برای ترافیک شهری و تردد مردم ایجاد می‌کند با توجه به غیرقانونی بودن مانعی برای طرح تفضیلی شهری است و تا زمانی که این مشکل حل نشود دست‌یابی به اهداف این طرح نیز محقق نخواهد شد.

 

گزارش: عباس عامریان

نوشتن دیدگاه