نشست مشترک روسای دانشگاه های منطقه آزاد اروند و استان بصره عراق

اولین نشست مشترک مراکز آموزش عالی منطقه آزاد اروند و استان بصره، با هدف گسترش روابط و همکاری های دو جانبه برگزار گردید.

نشست مشترک روسای مراکز آموزش عالی منطقه آزاد اروند و دانشگاه های استان بصره، دیروز، ۱۲ خرداد ماه، در دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر با حضور اسماعیل زمانی، مدیر عامل، سید مرتضی نعمت زاده، معاون فرهنگی و جمعی از روسای دانشگاه های منطقه، برگزار گردید.

ایجاد و گسترش روابط علمی و پژوهشی، در زمینه سرمایه گذاری آموزشی میان منطقه آزاد اروند و استان بصره، مهمترین عامل برگزاری این نشست بود.

 

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند، از آغاز یک رویکرد جدید مشترک در حوزه آموزش عالی فی مابین این منطقه و استان بصره عراق خبر داد.

سید مرتضی نعمت زاده، معاون فرهنگی در نشست مشترک روسای دانشگاه های منطقه و استان بصره گفت: این نشست، برای اولین بار است که در حوزه آموزش عالی برگزار می شود و این امر نشان دهنده اهتمام طرفین به تعاملات مشترک در زمینه مطالعات پژوهشی و دانشگاهی در راستای توسعه است.

وی در این باره افزود: توجه و استقبال اعضای هیئت علمی دانشگاه های منطقه آزاد اروند از ایجاد تعاملات مشترک و رایزنی های علمی میان دانشگاه های آبادان و خرمشهر و استان بصره، نگرشی نو و برگرفته از نگاه و بینش وسیع دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور به مقوله تعلیم و تربیت در سطح عالی است.

نعمت زاده با اشاره به حضور و حمایت دبیر شورای راهبردی آموزش عالی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور از فرآیند شکل گیری نشست مذکور، خاطر نشان کرد: دکتر امانی که خود از خانواده علمی و دانشگاه است، نقش به سزایی در ایجاد این رویکرد و نگرش در حوزه آموزش عالی در مناطق آزاد کشور داشت.

معاون فرهنگی سازمان منطقه آزاد اروند در پایان عنوان کرد: آبادان و خرمشهر علاوه بر توانایی ها و ظرفیت های بسیار بالای اقتصادی و صنعتی و تجاری خود، از پتانسیل های و مزیت های فرهنگی و آموزشی بالایی نیز برخوردار است.

وجود دانشگاه های ممتاز با رتبه بالا در سطح کشور و همچنین استعدادهای علمی بسیار توانا در این منطقه نسبت به سایر مناطق آزاد کشور، نشان از وجود افق های درخشان در رشد و توسعه دارد و می توان با وجود این توانایی، علاوه بر تقویت عملکرد بازار داخلی در تمام حوزه هایش، با صدور علم و فناوری به کشورهای همسایه از جمله عراق، این ظرفیت ها توانمندی ها را به خارج از کشور معرفی نمود تا همسایگان ما نیز از این توانمندی ها بهره مند شوند.

نوشتن دیدگاه