مانور ایمنی اطفاء حریق شناورهای صیادی و تجاری بندر چوئبده برگزار شد

مانور ایمنی اطفاء حریق شناورهای صیادی و تجاری بندر چوئبده روز چهارشنبه با حضور 50 لنج دار برگزار شد.

در مانور ایمنی و دوره آموزشی مهارت های اطفاء حریق که با حضور صیادان و ملوانان لنج های تجاری، صیادی و باری برگزار شد، فعالان این صنعت با شیوه های نوین خاموش کردن آتش آشنا شده و این شیوه ها را فرا گرفتند.

در این مانور که از سوی واحد ایمنی و آتش نشانی اداره بنادر و دریانوردی آبادان در محوطه بندر چوئبده برگزار شد، صاحبان شناورها با راهکارهای خاموش کردن آتش آشنا شدند.

 

رئیس اداره کنترل و بازرسی فنی و ایمنی کشتی های سازمان بنادر و دریانوردی کشور نیز در حاشیه این مانور هدف از برگزاری این دوره را کاهش آسیب های ناشی از آتش سوزی های احتمالی در لنج های صیاد، تجاری و باری عنوان کرد.

پیمان درخشان نیک اضافه کرد: شرکت کنندگان در این مانور با راهکارهای مختلف خاموش کردن آتش در شناورها آشنا شده و به صورت عملی این دوره را فرا گرفتند.

شانزدهم بهمن ماه سال گذشته بود که خبر آتش سوزی هشت فروند شناور تجاری حامل اجناس تجاری در اروند رود مانند بمب خبری در رسانه ها انتشار یافت و این رخداد، خسارت فراوانی به صاحبان کالاها وارد کرد.

اگر چه این رخداد، خسارت جانی نداشت، مالکان لنج ها را با مشکل مواجه کرده و جنس بسیاری از بازرگانان و فعالان اقتصادی محدوده منطقه آزاد اروند را به خاکستر تبدیل کرد.

اگر چه عامل اصلی این آتش سوزی مشخص نشد، ولی به گفته مجید فرحانی پور رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آبادان، لنج های آتش گرفته از چوب بود که برای ورود نکردن آب به داخل آنها، روغن کوسه به بدنه این لنج ها زده می شد.

بر اساس این سخنان، روغن کوسه همانند باروت عمل می کند و به دلیل اینکه لنج ها در کنار یکدیگر قرار داشتند، آتش به سایر لنج ها سرایت کرده بود.

نوشتن دیدگاه