ترکان: انرژی مورد نیاز عراق از طریق تالار بورس اروند انجام شود

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور با تاکید بر انجام معاملات هوشمند اقتصادی افزود: تجارت نفت در اقتصاد ایران مغفول مانده که در این راستان می توان فراورده‌های انرژی مورد نیاز جنوب عراق را از طریق تالار بورس اروند تأمین کرد.

اکبر ترکان در بازدید از تالار بورس انرژی منطقه آزاد اروند در آبادان گفت: تجارت نفت و داد و ستد آن، از اهمیت بیشتری نسبت به تولید آن برخوردار است.

وی با تجلیل از مسئولان راه اندازی این تالار گفت: در این تالار می‌توان سایر کالاها را نیز معامله کرد اما باید تمرکز اصلی را بر معاملات انرژی قرار داد.

ترکان گفت: ایران طی 100 سال اخیر نتوانسته‌ در موضوع تجارت نفت، جایگاه مطلوبی در دنیا پیدا کند و کشورهای عربی توانسته‌اند این مهم را انجام دهند.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در ادامه سخنانش با بیان اینکه بسیاری از کشورهای عربی توانسته‌اند با تکیه بر نفت رشد کنند گفت: از تجارت نفت غفلت کردیم و تنها به تولید نفت پرداختیم در حالی ‌که در اغلب کشورهای دنیا ارزش‌ افزوده کالای تجاری بیشتر از تولید آن اهمیت دارد.

 

مشاور رئیس‌جمهور وجود تالار انرژی اروند را یک نقطه عطف در اقتصاد منطقه دانست و افزود: لازم است، فراورده‌های کردستان عراق و عراق جنوبی به این تالار منتقل شوند و تمامی معاملات ناشی از آن در این تالار انجام شود.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ادامه سخنانش گفت: مهم‌ترین اقدامی که باید برای رفع مشکل بیکاری صورت گیرد این است که صنایع در جایی که ظرفیت دارند، اشتغال بیشتری ایجاد کنند.

وی با اشاره به اینکه ایران بهترین تولیدکننده فولاد در جهان است گفت: سال گذشته سه میلیون تن فولاد به کشور وارد شده که این نشان می دهد سیاست‌های بازرگانی مناسبی در کشور طراحی نشده است.

با بهره برداری از نخستین پنجره واحد و سامانه جامع خدمات گمرکی فرامرزی مناطق آزاد کشور در منطقه آزاد اروند، این منطقه به پایلوت خدمات جامع و هماهنگی گمرکی مناطق آزاد کشور تبدیل شد.

بازدید از روند ساخت مجتمع های تولید فولاد و روند اجرای طرح حصارکشی محدوده منطقه آزاد اروند از دیگر برنامه های اکبر ترکان به آبادان و خرمشهر است.

نوشتن دیدگاه