برتری منطقه آزاد اروند نسبت به سایر مناطق آزاد کشور

معاون اقتصاد و سرمایه‌گذاری منطقه آزاد اروند با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در ابتدای سال و نامگذاری سال 95، گفت: اقتصاد مقاومتی، راهکار رسیدن به توانمندی اقتصادی است و ما در این خصوص اقدامات عملی انجام داده‌ایم که یکی از آن‌ها سرمایه‌گذاری در بورس است و با جدیت آن را پیگیری می‌کنیم.

محمدرضا معتمدی در آیین افتتاحیه تالار بورس منطقه آزاد اروند که امروز، پنجم خرداد ماه برگزار شد، با اشاره به ویژگی منطقه آزاد اروند از لحاظ صنعتی و تجاری اظهار کرد: این منطقه از لحاظ جمعیت، کارکرد و وسعت نسبت به همه مناطق آزاد کشور برتری دارد.

وی با بیان این‌که رشد اقتصادی در سال گذشته باعث شد تا به فکر کارهای تازه‌تر از جمله ایجاد تالار بورس در منطقه آزاد اروند باشیم، افزود: در کمتر از سه ماه توانستیم با تلاش‌های فشرده و با وجود تمام ظرافت‌های فنی و اساسی که در خصوص احداث تالار بورس وجود داشت، آن را اجرایی کنیم.

معتمدی تصریح کرد: با توجه به شرایط پسابرجام و ورود هیات‌های اقتصادی به منطقه و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی توانستیم شرایط مساعدی در منطقه فراهم کنیم.

وی با اشاره به عملکرد سال 94 منطقه آزاد اروند نسبت به سال گذشته گفت: در سال 94 بیش از یک میلیارد و 415 میلیون دلار صادرات غیر نفتی داشته‌ایم که این میزان صادرات، از کل میزان صادرات مناطق آزاد کشور بیشتر بوده است و تمام مناطق آزاد به اندازه یک دوم منطقه آزاد اروند نیز صادرات نداشته‌اند.

 

معتمدی با اشاره به تولید کالاهای صنعتی در این منطقه ادامه داد: در سال 94 بیش از 181 میلیون دلار صادرات کالاهای صنعتی در منطقه آزاد اروند داشته‌ایم که این رقم در سال 93، 81 میلیون دلار بوده و در سال 94 بیش از 100 میلیون دلار رشد محقق شده است.

معاون اقتصاد و سرمایه‌گذاری منطقه آزاد اروند، خروج کالا از مرز شلمچه را 1.2 میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: بیش از 145 هزار کامیون کالا به پایانه مرزی شلمچه وارد و از آن صادر شد و خروج کالا از گمرکات آبادان و خرمشهر نیز به ترتیب به ارزش 67 و 68 میلیارد دلار بوده است که این مبالغ رکورد بسیار خوبی در سطح کشور محسوب می‌شود.

وی میزان ترانزیت خارجی این منطقه را 121 میلیون دلار برشمرد و گفت: این در حالی است که ترانزیت داخلی ما 8 میلیون دلار بوده است و در این منطقه قابلیت چندین برابرکردن میزان ترانزیت‌ وجود دارد.

معتمدی ادامه داد: کشورهای اروپایی و آسیایی علاقمند به سرمایه‌گذاری در این منطقه و بالاخص دسترسی به بازار عراق از طریق مرزهای منطقه آزاد اروند هستند که در این خصوص تاکنون بیش از 7 میلیون دلار سرمایه‌گذاری داشته‌ایم.

وی با اشاره به رشد 66 درصدی جذب سرمایه‌گذاری داخلی گفت: در سال 93، 536 میلیارد تومان جذب سرمایه گذاری داخلی داشتیم و توانستیم در سال 94 آن را به 835 میلیارد تومان برسانیم و در این بین نزدیک به 50 میلیون دلار جذب سرمایه‌گذاری خارجی داشتیم.

معتمدی با بیان این‌که در سال 94 بیش از 8 هزار و 439 نفر در آبادان و 7 هزار و 600 نفر در خرمشهر برای اولین بار دفترچه بیمه تامین اجتماعی دریافت کردند، عنوان کرد: در کل 16 هزار شغل در منطقه ایجاد شده که 3 هزار شغل از این مشاغل به صورت فصلی بوده اما همین آمار نشان دهنده رونق اقتصادی و حرکت به سمت رشد و ارتقای اقتصادی است.

نوشتن دیدگاه