همایش بزرگداشت فردوسی و خیام با حضور شاعرانی از ایران و عراق در آبادان برگزار شد

همایش بزرگداشت فردوسی و خیام با عنوان ' خردورزی تا شاعرانگی ' حضور پژوهشگران و شاعرانی از ایران و کشور عراق دوشنبه شب در تالار معلم آبادان برگزار شد.

شاعر و پژوهشگر عراقی زبان و ادبیات فارسی در این همایش گفت: خیام به دلیل غزل سرایی و علاقه اعراب به غزلیات وی در کشورهای عربی از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

حسین فالح به حماسی بودن اشعار فردوسی به ویژه در شاهنامه اشاره کرد و بیان داشت:حماسی بودن اشعار فردوسی و وجود اسطوره ها در شاهنامه، کمتر مورد ذوق و سلیقه مردم عراق و دیگر کشورهای عربی است و می توان این مهم را از دلایل علاقه بیشتر مردم به خیام دانست.

وی افزود: ادبیات عرب بیشتر جنبه غزل سرایی و غنایی دارد و ذوق مردم عرب غزلیات خیام را بیشتر می پسندد.

وی با بیان نزدیک بودن رباعیات خیام به اندیشه مردم عرب اظهار کرد: مردم کشورهای عراق و مصر علاقه وافری به صوفی گری در اشعار خیام داشته و بیشتر اشعار خیام را به عربی ترجمه کرده اند.

فالح به ترجمه شعرهای خیام توسط احمد رامی، شاعر عراقی و احمد جودت شاعر مصری اشاره کرد و اظهار کرد: برخی اشعار خیام در مصر توسط خوانندگان معروف عرب، خوانده شده است.

در ادامه این همایش علی رضا قایمی و جمال نصاری از اساتید دانشکده ادبیات دانشگاه آزاد، در خصوص ویژگی های اشعار شاهنامه فردوسی مطالبی را بیان کردند.

در این آیین ضمن شاهنامه خوانی توسط یکی از دانش آموزان آبادانی ، از برخی پژوهشگران عرصه ادبیات فارسی به ویژه شاهنامه فردوسی تقدیر شد.

28 اردیبهشت روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، شاعر بلندآوازه ایرانی است.

نوشتن دیدگاه