نهضت آسفالت و داستان بی پایان چاله چوله خیابان های آبادان

با گشت و گذار در آبادان و تردد از خیابان های شهر، یاد روزهای جنگ در خاطر زنده می شود، چاله چوله های خیابان ها و آسفالت بی کیفیت خیابان های شهر، موضوعی است که نمی توان به راحتی از آن عبور کرد.

وجود دست‌انداز در خیابان‌های اصلی و پر تردد شهر آبادان، مشکلاتی برای عبور و مرور مردم به خصوص رانندگان خودروها و تاکسیرانان به وجود آورده است.

وضعیت آسفالت در بسیاری از کوچه و خیابان های آبادان خصوصا کوچه ها و خیابان های بافت های قدیمی نامناسب بوده و عبور و مرور با خودرو سخت است.

خیابان های بیشتر مناطق آبادان بارها برای اجرای طرح های گازرسانی، فاضلاب، آب، مخابرات و برق، حفاری شده و به همین شکل رها شده است.

چاله های متعدد در کوچه های شهر آبادان، نارضایتی شهروندان را به همراه داشته است، اگرچه نهضت آسفالت خیابان ها اخیرا در شهر به راه افتاده است.

خیابان های آبادان دچار فرورفتگی یا شکستگی شده است، موج دارد، چاله چوله در آن ایجاد شده یا حتی تکه ای آسفالت از سطح زمین کنده شده و دست اندازهای بدی در راه تردد خودروها ایجاد کرده که اگر این دست اندازها را در مقیاس جاده ها و سرعت بالای خودروها در نظر بگیریم، منشا برخی سوانح رانندگی می شود.

 

برهم خوردن نظم و یکپارچگی آسفالت خیابان یا جاده بلافاصله پس از انجام عملیات روکش نیز به صحنه ای طبیعی و آشنا برای شهروندان تبدیل شده است.

یکی از معضلات مهم در زمینه آسفالت خیابان های آبادان نبود آسفالت یکدست در برخی خیابان ها و معابر اصلی شهر است که نارضایتی شهروندان و رانندگان را به همراه داشته است.

شهردار آبادان از انعقاد تفاهمنامه میان این شهرداری و سازمان منطقه آزاد اروند برای آسفالت معابر شهری خبر داد.

محمودرضا شیرازی با اشاره به وضعیت آسفالت خیابان ‌ها و کوچه‌ های شهری به دلیل انجام حفاری های مکرر از سوی ادارات آب، فاضلاب، گاز، مخابرات و برق افزود: تفاهمنامه ای با هدف بهبود وضعیت خیابان‌ ها و معابر شهری در قالب انجام زیرسازی ‌و اجرای روکش آسفالت میان شهرداری و سازمان منطقه آزاد اروند منعقد شده است.

وی اظهار داشت: البته سازمان منطقه آزاد اروند مبلغ 20 میلیارد ریال را به صورت مستقیم در حساب پیمانکار واریز کرد و تا حدودی کار شهرداری برای نظارت بر عملکرد این پیمانکار را سخت کرد.

شهردار آبادان افزود: نیاز معابر شهری همچون خیابان های شهید منتظری، زند، بلوار قدس و هفتم تیر به اجرای نهضت آسفالت جدی تر است.

شیرازی تصریح کرد: علاوه بر کمک سازمان منطقه آزاد اروند به اجرای آسفالت معابر و خیابان‌ ها، سازمان عمران شهرداری نیز از محل اعتبارات داخلی در منطقه ذوالفقاری و خیابان مهر فعالیت گسترده ‌ای برای اجرای آسفالت خیابان ها و معابر آغاز کرده است.

شیرازی شهردار آبادان همچنین از آسفالت خیابان مهر به عنوان یکی از خواسته‌ های دیرینه اهالی این مناطق نام برد و افزود: بر اساس جدول تنظیم شده پس از اتمام کار آسفالت در خیابان های مهر، برای آسفالت منطقه علوانیه و کوی میثاق نیز اقدام می ‌شود.

حمید حنظل عیدانی از اعضای شورای شهر آبادان نیز در این خصوص گفت: 98 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای نهضت آسفالت خیابان های آبادان اختصاص یافته است که 80 میلیارد ریال آن از سوی سازمان منطقه آزاد اروند و 18 میلیارد ریال آن نیز از سوی شهرداری تامین می شود.

نوشتن دیدگاه