جذب دانشجویان خارجی و داخلی در دستور کار مناطق آزاد قرار گرفت

دبیر شورای راهبردی آموزش عالی مناطق آزاد کشور گفت: موضوع ایجاد زمینه های جذب دانشجویان خارجی و داخلی در دستور کار دبیرخانه شورای عالی آموزش مناطق آزاد قرار گرفت.

بهمن امانی ظهر امروز چهارشنبه در نخستین نشست کاربردی شورای آموزش عالی منطقه آزاد اروند در محل سرسرای اجتماعات این سازمان اظهار كرد: هر چند که شهره و آوازه مناطق آزاد بیشتر به خاطر صنعتی و تجاری بودنشان است اما بخش عظیمی از ساکنان و فعالیتهای مناطق آزاد را دانشگاهیان تشکیل می دهند.

 

تحصیل ۷۳ هزار دانشجو در ۴۰ دانشگاه

وی با اشاره به وجود ۷۳ هزار دانشجو که در ۴۰ دانشگاه در سطح مناطق هفتگانه مناطق آزاد کشور مشغول به تحصیل هستند، این آمار را چشمگیر خواند و افزود: در مناطق آزاد یک سری مزیت ها همچون کوتاه بودن بروکراسی ها، تصمیم گیری های سریع و چابک بودن بدنه تصمیم گیرنده وجود دارد که در سرزمین اصلی این مزیت ها سخت و دشوار است.

دبیر شورای راهبردی آموزش عالی مناطق آزاد کشور تصریح كرد: از این رو دانشگاه های موجود در مناطق آزاد بایستی از این فرصت در راستای ایجاد جذابیت های لازم هم برای تقلید دانشجویان ایرانی که قصد رفتن به خارج را دارند و هم برای جذب دانشجویان خارجی استفاده کنند.

امانی با بیان اینکه هر ساله ۶۵ تا ۷۰ هزار نفر از دانشجویان ایرانی برای تحصیل به خارج کشور سفر می کنند، تصریح کرد: از سوی دیگر هفت میلیون دانشجوی مهاجر در دنیا به دنبال محلی برای تحصیل هستند، لذا در دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تصمیم بر ایجاد جذابیت در مناطق آزاد برای میزبانی از دانشجویان خارجی متقاضی به تحصیل در جمهوری اسلامی و دانشجویان ایرانی عازم کشورهای خارجی است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به چشم انداز این تصمیم گفت: در برنامه پنج ساله ششم و اسناد بالا دستی این موضوع به صراحت ذکر شده لذا ما نیز نخستین نشست شورای کاربردی آموزش عالی را در منطقه آزاد اروند برگزار کردیم تا بتوانیم راهکارهای تحقق این اهداف را بررسی و به بحث و تبادل نظر بگذاریم.

 

دستیابی به اهداف در کوتاهترین زمان

دبیر شورای راهبردی آموزش عالی مناطق آزاد کشور افزود: مصمم هستیم تا با توجه به این اراده ای که در مجموع دانشگاهیان که از فرهیختگان جامعه هستند، با همکاری و همدلی بتوانیم در کوتاهترین مدت آن را محقق کنیم.

امانی بیان کرد: برخی از اقدامات از مهر سال آینده آغاز می شود و برخی از کارها را نیز ما در زمان حاضر استارت زده ایم؛ دانشگاههای آزاد، پیام نور، علوم و فنون دریایی و سایر دانشگاه ها برای دستیابی به اهداف با مناطق آزاد هم صحبت و هم فکرهستند.

وی با اشاره به اینکه به طور سالانه در دانشگاه آزاد دو آزمون تخصصی تنها برای مناطق آزاد برگزار می شود، یادآور شد: پس از ازمونی که برای سراسر کشور برگزار می شود، دانشگاه این آزمون را در مناطفق آزاد تکرار می کند.

دبیر شورای راهبردی آموزش عالی مناطق آزاد کشور عنوان كرد: هدفگیری ما آنست که سهم خود را از جذب دانشجویان خارجی (همان جمعیت ۷۰ هزار نفری) داشته باشیم ضمن آنکه بتوانیم نیازهای علمی هموطنان خودمان را نیز برآورده کنیم.

به گفته امانی دانشجویان به جای تدریس در جایی به دور از والدین و فرهنگ غنی ایرانی می توانند در مناطق آزاد و در کنار خانواده هایشان به تحصیل بپردازند.

نوشتن دیدگاه